Olduğunuzla olmak istediğiniz kadın farklıysa

Düzenli aralıklarla tarzınızda köklü değişiklikler yapıyor, aksi takdirde bunalıma giriyorsanız bu ilginç alışkanlığınızın altında ne gibi psikolojik sebepler yatıyor olabilir?

Bir gün cici kız, bir gün femme fatale, ertesi gün serseri ve özgür kadın… Giyim tarzınızda büyük ve radikal değişiklikler yapmak, adeta hayatınızın bir parçası. O yüzden de dolabınız ve çekmeceleriniz birbiriyle alakası olmayan, her biri farklı ve hatta birbirine zıt tarzların temsilcisi yüzlerce giysiyle dolu.

Aynı şekilde evinizin dekorasyonundan da sürekli sıkılıyor, bir gün Hint işi örtüleri serip tütsüleri ortaya çıkarırken, ertesi gün bütün bu ıvır zıvırı içerdeki odaya tıkarak salonda minimalist bir hava yaratıyorsunuz.

Bu tip dönemsel değişimleri yapmadığınız zaman, kendinizi kötü hissediyor, adeta ruhunuzun karardığını hissediyorsunuz. Acaba bu sürekli değişimler, sizin için hoş yeniliklerden öte bir anlam taşıyor olabilir mi?

Kendinizden kaçış
Değişiklik her insan için doğal bir ihtiyaç. Hele de kadınlar için. Dış görünüşümüzde farklı tatlar yakalamaktan hoşlanır, bu amaçla ara sıra saçımızın modelini ya da rengini değiştirir, daha önce asla düşünemeyeceğimiz tarzda ayakkabıları bir çılgınlık anında alıverir, evimizdeki o çok sevdiğimiz tabloları acımadan yenileriyle değiştiririz.

Canımızın sıkkın olduğu böylesi zamanlarda bu tip yeniliklerin ruhumuzu yenilediğini ve moralimizi düzelttiğini düşünürüz. Ancak dönemsel değişimler takıntı haline geldiyse, yani bir kadın değişimi gerçekleştirmediğinde bu onun hayatını etkileyecek kadar mutsuz olmasına yol açıyorsa, altında daha derin açıklamalar olması gerekir.

On altı yaşındaki bir kız belki her gün farklı bir saç modeli ya da makyaj stili deneyebilir, ama belli bir yaşa ve olgunluğa erişmiş bir kadının tarzı artık oluşmuştur. Ancak bu tarzın içinde oynamalar yapması mümkündür.

Öncelikle kendinizi acilen sorguya alın. Yaptığınız değişiklikler acaba kendinizden kaçma isteğinizin göstergesi olabilir mi? Belki de ufak çapta bir kişilik bunalımındasınız. Değiştirmek istediğiniz şey belki de sehpadaki şamdanlar değil de karakterinizin hoşlanmadığınız bir yanı. Kendinizle yüzleşin ve sorduğunuz soruları dürüstçe yanıtlayın.

Hasıraltı edilen sorunlar
Ne zaman ve hangi sıklıkla yenilendiğinize dikkat edin. Bu tarz bir ihtiyaç ortaya çıkmadan önce hayatınızda olan olayları gözden geçirin ve bir genellemeye gitmeye çalışın. Mesela, sevgilinizle her kavga ettiğinizde saçınızın rengini değiştiriyor ya da annenizle her tartıştığınızda eve yeni bir vazo alıyorsanız, sokak sokak dolaşıp mağazaları değil, kişisel ilişkilerinizi gözden geçirmeniz gerekiyor demektir. Eğer ortada gerçekten bir problem varsa, vakit kaybetmeden karşı tarafla konuşarak sorunun kökenine inin ve birlikte çözüm yolları arayın.

Kim olmak istiyoruz?
Aslında hepimiz zaman zaman kendimize yabancılaşırız, özgüvenimizi yitiririz ve tepkilerimiz farklı yollarla ortaya koyabiliriz. Olduğunuz ve olmak istediğiniz kadın arasında çok büyük bir uçurum varsa bilin ki, fiziksel olarak ne kadar değişiklik yaparsanız yapın, içiniz huzura kavuşmayacaktır. Uzun lafın kısası: İç dünyanıza biraz daha fazla ilgi gösterirseniz, aynı küpelerle aylarca mutlu olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek