Ölüm düşüncesi motive ediyor

Ölüm düşüncesi motive ediyor

Bazı insanlarda karamsarlığa neden olduğu bilinen ölüm düşüncesi, birçok insanı ise yaşam enerjisini artırıp pozitif yönde motive ediyor.

Ölüm düşüncesi motive ediyor

Ölümü düşünmenin çoğu zaman insanlarda olumsuz duygulara neden olduğu bilinen bir gerçektir. Oysa bilim adamları tarafından yapılan yeni araştırmalar, ölüm düşüncesinin insanlara yaşam enerjisi verdiğini ortaya çıkardı.

Ölümü düşünmek bazı insanlarda depresyona neden olur

Ölüm düşüncesi çoğu zaman insanlarda depresyona neden olurken psikologlar son dönemde yaptıkları çalışmalarda ölümlü olduğunu düşünen insanın hayata daha çok bağlandığını ortaya çıkardı.

ABD’nin Missouri Üniversitesi’nden Kenneth Vail konuyla ilgili yaptığı açıklamada zihnin bilinçli olarak ölümle ilgili düşünceleri yok saydığını savunan “Terror Management Theory” (Terör Yönetme Teorisi) adlı araştırmanın psikologlar tarafından desteklendiğini söyledi. Uzmanların bu teoriyi destekleme amacı ise ölüm düşüncesinin insanları depresyona sürüklediğine inanmaları.

Ölümü düşünmek yaşam enerjisi veriyor

Vail, son yıllarda yapılan çalışmalarda bu teoriye zıt olan bir başka teorinin ortaya çıktığını belirtti. Ölüm düşüncesinin insanlarda olumlu davranış biçimleri yarattığını savunan teoriye göre bir gün ölümü tadacağını düşünen insanların motivasyonları çok yüksek oluyor ve hayata daha çok tutunuyorlar.

Teorilerini örneklerle açıklayan Vail şöyle konuştu:

“Mezarlıkta yürüyen insanları gözlemledik ve onların aralarında konuştukları şeylere kulak misafiri olduk. Birçok insan yürüyüş sırasında insanlara yardım etmenin önemli bir şey olduğundan bahsetti.”

Vail, ölüm düşüncesinin insanları daha sağlıklı yaşamaya motive ettiğini ve empati özelliklerini geliştirdiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek