Pratik ayak bakımı önerileri

Tüm yükümüzü ayaklarımız taşıyor. Peki, biz ayaklarımızı ne kadar düşünüyoruz. Ayak bakımı da en az yüz bakımı, tırnak bakımı kadar önemli. İşte size evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz ayak bakımı için öneriler…

– Ayaklarınızı 10 dakika kadar ılık su doldurulmuş ve bir kaşık tuz atılmış kabın içinde bekletin. Daha sonra ayaklarınızın kalınlaştığı bölgeleri ponza taşıyla ovun.

– Şimdi sıra etlerinizde. Küçük bir tahta çubukla iyice yumuşamış olan etleri içeri doğru itin. Özellikle de başparmak tırnaklarının kenarlarındaki ölü derilerin ucunu kesebilirsiniz, çünkü bunlar bazen geriye itilemeyecek kadar serttir.

– Bundan sonra yapılacak son iş tırnakları kesmek. Bu işlemde en fazla dikkat etmeniz gereken nokta, tırnakların yanlarını çok derin kesmemek ve küt bırakmamak. İçeri doğru fazla kesilerek oyulan tırnak kenarları ileride batık tırnak oluşmasına yol açabilir ki bu da son derece can sıkıcı ve acı verici bir durumdur.

– Şimdi sıra tırnakların törpülenmesinde. Ama metal bir törpüyle değil! Son zamanlarda çıkan kalın karton törpüler bu iş için çok daha uygun, çünkü tırnakları kırmıyorlar. Törpüledikten sonra ayaklarınızı tekrar durulayın ve kurulayın.

– Artık, işin en zevkli kısmı olan ojeyle pedikür işlemini tamamlayabilirsiniz. Yalnız bu işleme başlamadan önce, parmaklarınızı bir parça pamuk yardımıyla ayırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek