Reflünün belirtileri

Reflünün belirtileri

Mide içeriğinin yukarıya yani yutma borusuna doğru kaçmasına verilen isim olan reflünün belirtileri çoğu zaman başka sağlık sorunları ile karıştırılır.

Yapılan araştırmalar ve incelemeler, tespit edilen bazı reflü belirtilerinin birçok kimseyi şaşırtabilecek düzeyde olduğunu, bazı belirtilerin ise başka sağlık problemleriyle karıştırılabileceğini ortaya çıkardı.

Reflünün belirtileri

İşte birçok araştırma sonucu ortaya çıkan reflünün belirtileri…

Yemek sonrası ağrısı

Yemek yedikten hemen sonra ortaya çıkan ağrı genellikle midenizin fazla dolduğu anlamına gelir. Bu his, ilaçlarla geçirilebilir.

Size önerimiz, bu durumdan şikayetçiyseniz, hafif yiyecekler tüketmeniz ve alkol- sigara tüketiminizi de bırakmanız ya da azaltmanız olacaktır.

Normalden çok salya üretimi

Eğer ağzınız durduk yere daha fazla salya üretmeye başlarsa bunun nedeni reflü olabilir.

Acı tat

Midenizden yukarıya çıkan asit, boğazınıza ilerleyerek acı bir tat bırakabilir. Eğer bu durumdan şikayetçiyseniz, özellikle de geceleri, doktorunuza danışın. Size, asit bastırıcı ilaçlar verecektir.

Yutkunmada zorluk

Reflünün sürekli olarak sebep olduğu zarar zamanla yaralara neden olabilir. Bu da yutkunmada zorluklar ortaya çıkartabilir.

Ses kısıklığı

Üşüttüğünüzü sanabilirsiniz ama reflü de ses kısıklığına neden olabilir. Bunun nedeni, mide asidinin ses tellerinize zarar vermesidir.

Göğüs ağrısı

Özofagusa (yemek borusu) gelen mide asidi, göğüs ağrılarına neden olabilmektedir. Bu ağrı yüksek dozda ve şiddetli olabilir ve bu nedenle sık sık kalp krizi ile karıştırılır. Yine de hiçbir göğüs ağrısını hafife almayın ve bunu yaşadığınız her an doktorunuzla temasa geçin.

Dinlenirken daha çok ağrı duymak

Midenizde durması gereken asidin özofagusunuza gelmesi, özellikle de uzandığınız ya da öne eğildiğiniz zamanlarda, reflüye neden olur. Dik oturduğunuz zaman ise yer çekimi, yiyeceklerin midede kalmalarına yardımcı olur. Reflüden şikayetçi olduğunuz zamanlar dik durmak iyi gelecektir. Ayrıca yatmadan önce yemek yememeye dikkat edin.

Mide bulantısı

Mide bulantısı pek çok şeyle alakalı olabilir, bu nedenle de reflüden kaynaklanabileceği çoğu zaman gözardı edilir. Bazı insanlarda reflünün tek belirtisi mide bulantısıdır. Eğer mideniz bulanıyorsa ve nedenini bilmiyorsanız reflüyü göz önünde bulundurun, özellikle de bulantınız yemeklerden sonra ortaya çıkıyorsa. Böyle bir durumda reflü için verilen mide asidi ilaçları size yardımcı olacaklardır.

Öksürük

Pek çok solunum yolları semptomunun nedeni, mesela kronik öksürük ya da hırıltılı solunum, reflü olabilir. Reflü, ciğerlere ulaşarak bu sorunları ortaya çıkartabilir.

Boğaz ağrısı

Bir diğer klasik nezle belirtisi olan boğaz ağrısının nedeni de sindirim sistemindeki sorunlar olabilmektedir.

Eğer boğazınız özellikle yemeklerden sonra ağrıyorsa ve başka bir nezle semptomu yaşamıyorsanız bunun nedeni reflü olabilir.

Astım

Reflünün sebep olduğu öksürük ve hırıltılı soluma kötüye giderek astıma neden olabilir. Reflünüzün ne kadar ciddi olduğunu pH testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Eğer siz de reflü olduğundan şüpheleniyorsanız veya bu belirtilerden birine sahipseniz bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek