Restoranlar yemekleri kalori hesabıyla vermeli

Son zamanlarda zayıflama klinikleri, güzellik merkezleri, fitness salonlarının yolunu tutan kadınlar yediğine içtiğine dikkat ederken dışarıya yemeğe çıktıklarında ise sorun yaşıyor.

Dışarıda yenilen yemeklerin kaç kalori olduğunun bilinmemesi özellikle diyet yapan ve kilosuna/formuna dikkat eden insanları tedirgin ediyor.

Endokrin uzmanı Dr. Didem Dereli, İzmir’deki lokanta ve restoranların kalori hesabı ile yemek verilmesini istedi.

İzmir’de bazı restoran ve lokantalar diyet mönüleri de hazırlarken, sundukları yiyeceklerin porsiyon başına kalorisini de müşterilerine belirtiyor.

Dr. Didem Dereli uygulamanın son derece çağdaş ve yaygınlaşması gerektiğinin altını çizdi. Yanında görevli iki diyetisyen ile isteyen restoran ve lokantalara ücretsiz kalori hesaplaması yapabileceklerini söyleyen Dr. Dereli, “Bizim hasta grubumuz sosyal hayatlarından vazgeçmek istemeyen kişilerden oluşuyor. Bu çelişkiye çözüm arayan ekibimiz, İzmir’de sık gidilen restoranlardaki menülerin kalorilerini hesaplayıp değişim listelerinde nelere uyabileceğini belirlemeye başladı. Böylece sosyal yaşamın keyfini yaşamaya devam ederken sağlıklı yaşamdan vazgeçmemeyi sağlayabileceğiz” dedi.

Sağlıklı beslenmenin herkesi hakkı olduğunun altını çizen Dr. Dereli, insanların aileleriyle dışarıya çıkıp yemekler yediğini ama kendilerine tavsiye edilen kalori miktarını aşmamaları gerektiğini anlattı.

Dr. Dereli, “Bu yüzden de İzmir’de sağlıklı mönülerden istemelerini, her restoranda neler yiyebileceklerini, yedikleri ürünlerle alternatif ürünlerle değiştirme yapabilecekleri bir katalog oluşturmaya çalışıyoruz. Diyet yapan birisi pizza da yemeli, makarna da yemeli, et de yemeli. Ama bunun için önünde kalori tablosunun olması gerekir. Kimse diyet yapıyorum diye eve kapanmak durumunda değil. Sağlıklı beslenme bir kentin dinamikliğini gösterir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek