Sabah erken kalkabilmek için ipuçları

Sabah erken kalkabilmek için ipuçları

Çoğu kimse sabah erken kalkabilmek için birçok yöntem denese de başarılı olamayıp uykuya yenik düşerek birçok sıkıntıyla karşılaşmaktadır.

Sabah erken kalkabilmek için ipuçları

Yapılan testler ve araştırma, sabah erken kalkabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı kriterlerin olduğunu, bu maddelere uymak suretiyle sabahları erken kalkmanın sorun olmadığını ortaya çıkardı.

Sabahları hem erken kalkıp hem de bütün bir gün boyunca dinç ve enerjik hissetmek için uzmanların bazı tavsiyeleri var.

Herkes yoğun bir iş gününün ardından eve gelip yemek yedikten sonra erkenden uyumak ister. Ancak çoğu kişinin geç vakitlere kadar televizyon veya bilgisayar başından ayrılamaması nedeniyle sabahları uykusunu alamadan uyanmak zorunda kalır. Peki, sabahları erken kalkamayıp işe geç kalma kabusunu yenebilmek için neler yapmalısınız? İşte uzmanlardan sabahları erken kalkabilmek için bazı tavsiyeler…

Erken yatın

Sabahları erken kalkamamanızın nedeni yeterince uyuyamamanız olabilir. Geceleri erken yatarsanız, uykunuzu alırsınız ve sabah da rahatça uyanırsınız. Gece yarısına kadar ya da daha geç saatlere kadar ayakta kalmaya gerçekten ihtiyacınız var mı? Geç saate kadar uyanık kalırsanız ertesi gün verimli ya da faydalı olamayabilirsiniz. Gereksiz televizyon şovları ya da sosyal medya olmasa da olur, zamanınızı boşa harcamayın.

Düzenli uyku saatlerine uyun

Hafta sonları da dâhil olmak üzere her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatte kalkarsanız vücudunuz düzenli bir uyku programına alışır. Bunu alışkanlık haline getirirseniz sabahları erken kalkmakta zorlanmazsınız.

Yatmadan önce yemek yemeyin

Gecenin ilerleyen saatlerinde atıştırmalıklar aklınızı çelebilir fakat bu sabah erken kalkmak ve kendinizi dinlenmiş hissetmek istediğinizde bu pek de iyi bir fikir olmaz. Uyku vücudunuzun dinlenme, onarım ve yeniden şarj olması için gereklidir. Yediğiniz atıştırmalık uykuya dalmanızı zorlaştırır. Ayrıca gece boyunca mideniz dolu olunca rahatsızlık hissedersiniz. 8 saat deliksiz uyusanız bile sabah uyanınca kendinizi yorgun ve tükenmiş hissedersiniz.

Kafein tüketimini azaltın

Öğleden sonra kafeinli içecek tüketimini azaltarak ya da tamamen keserek sabahları daha kolay uyanabilirsiniz. Bu ilk başlarda size zor gelebilir, fakat bu kafein isteğine karşı çıkmanız gerekir.

Erken kalkmak için iyi bir neden bulun

Sabahları erken kalkmak ilk başlarda sizin için zor olabilir. Bunun için kendinize iyi bir sebep bularak motive edin. Erken kalktığınızda güzel bir sabah yürüyüşü gibi şeylerle kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Erken kalkmayı mücadele haline getirin

Erken kalkmayı mücadeleye dönüştürün, sabah namazına kalkın ve ardından tekrar yatmayın, kitap okuyun, sabah yürüyüşü yapın. Bu alışkanlığınızdan asla vazgeçmeyin.

Egzersiz yapın

Erken kalkmak için egzersiz eğlenceli bir araçtır. Çünkü öğleden sonra ya da akşam saatlerinde yapılan egzersiz erken yatıp vücudunuzun iyice dinlenmesini sağlar. Ayrıca sabahları egzersiz yapmak da kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.

Alarmı uzanamayacağınız bir yere koyun

Oldukça eski bir yöntem olsa da erken kalkmada en etkilisidir. Saatinizi akşamdan kurun ve odanın diğer tarafına yerleştirin. Böylece sabah alarm çalınca yataktan kalkıp alarmı kapatırsınız ve uykunuz daha çabuk açılır.

Yatağa sakin ve gevşemiş olarak gidin

Gece yatmadan önce sinirlenirseniz, kafanızı bir şeye takarsanız uykuya dalmakta zorlanırsınız. Bu nedenle yatmadan önce gerginseniz sıcak bir papatya çayı içip gevşedikten sonra yatmaya gidin.

Heyecanlı bir kahvaltı planlayın

Sabah muhteşem, lezzetli bir kahvaltı yapmayı planlayıp da yatarsanız yorgunluğunuz azalır ve daha çabuk uykuya dalarsınız. Yapacağınız kahvaltı taze meyveden hazırlanan meyve suyu da içerirse ilgi çekici olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek