Saçlarınızı güneşten nasıl korursunuz?

Saçlarınızı güneşten nasıl korursunuz?

Yaz aylarında saçları güneşin olumsuz etkilerinden korumak için tercih edilen şapka gibi koruyucu tercihlere alternatif koruma yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Saçlarınızı güneşten koruma önerileri

Bakımlı saçlara sahip çoğu kadının aksine yıpranmış ve solmuş saçlara sahip olanların tercihi saçlarını bir şapkanın veya eşarbın altına saklamaktır. Oysa renginiz solmuş ve yıpranmış saçları saklamak yerine saçların bakımını yapmak ve onları hem güçlü hem de kusursuz hale getirmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Saçlara şampuan sonrası kremle bakım

Yaz ayları boyunca saçların sıcak ve nemsizlikten etkilenmelerinin önüne geçmek gerekir. Aksi taktirde güneşin olumsuz etkileri yüzünden saçlarınızın renginin kaybolması ve soluk bir görünümde olması daha hızlı gerçekleşecektir. Öncelikle saçlarınızı korumak istiyorsanız onları mümkün olduğunca güneşten uzak tutmaya çalışmalısınız.

Şapka giymek ve eşarp takmak gibi tercihler saçları mümkün mertebe güneşten koruyacaktır ancak daha köklü, kalıcı ve sağlıklı bir çözüm daha iyi bir alternatif olacaktır. Saçlara bakım yapan ve nem veren bir şampuan kullanmak öncelikle saçın sağlığını korumak için doğru bir tercihtir. Aynı tipte şampuan ve saç kremi kullanırsanız yıkandıktan sonra birbirini besleyen ürünlerle saçınızı yumuşatır ve kremle de bakımını yapabilirsiniz.

Saçlarınızı tuzlu sudan koruyun

Hacimli, sağlıklı ve ışıltılı saçlara sahip olmak kuşkusuz herkesin hayalidir. Bu durumun önündeki engellerden biri de tatil dönemlerinde saçların bakımını ihmal etmektir. Yazın vazgeçilmeyecek zevklerinden olan denize girme sonrası saçlar deniz suyunun tuzlu olmasından dolayı çok fazla kurur ve nem kaybeder. Nemi azalmış ve kurumuş saçların nem eksikliğini giderecek, yoğun nem terapisi içeren kremler ve şampuanlar kullanmak saçları denizin yan etkilerinden koruyacaktır. Özellikle seyahat boyunca UVA ve UVB filtresi olan saç bakım ürünlerini yanınızdan eksik etmemeniz gerekir.

Havuza veya denize girmek zamanla saç renginin değişime uğramasına neden olur. Mineraller veya klor, saçınızda bazı renkleri değiştirecektir. Zamanla saçlarınızdaki sarı ve bakır tonların yeşile döndüğünü fark edebilirsiniz. Bu durumlarda saçlarınız için saç bakım maskeleri yapmak, bu tür renk değişimlerinin önüne geçmede size yardımcı olur.

Soğuk su terapisi ile saçlarınızı canlandırın

Bütün yaz boyunca saçları şampuandan sonra soğuk suyla durulamak da tavsiye edilen yöntemlerden bir tanesi. Soğuk su terapisi olarak da isimlendirilen bu uygulama hava sıcaklarının saçlara etkisini azaltacaktır. Şampuan, krem ve diğer bakımların ardından saçlarınızı dayanabileceğiniz kadar soğuklukta suyla durulamanız faydalıdır.

Güneşten zarar görmüş bir saçın rengini korumanın mümkün olduğunu söylemek doğru değildir. Kızıl, sarı veya kahverengi, hangi renk saça sahip olursanız olun yaz aylarında güneş, deniz ve sıcak hava gibi etkenler saçları yıpratacaktır. Bu tür durumlarda ise yapılması gereken, saçlara hassasiyetle yaklaşmak ve onların bakımına kışın olduğundan daha fazla özen göstermektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek