Sağlığın temeli beslenme ve spor

Yiyeceklerin; hastalıkları önlemede, iyileştirmede, genel sağlığımız üzerinde önemli etkilerinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Yediklerimizden etkilenmeyen hiçbir sağlık sorunu neredeyse yok gibi.

Yediğimiz, içtiğimiz her şey hücrelerimizin bir parçası haline geliyor. Beslenme şeklimiz, gelecekteki yaşam süremizi de tayin ediyor.

Sağlıklı olmanın doğru beslenmeyle direkt ilgisi var. Doğru beslenme, vücudumuzun maksimum derecede sağlıklı olabilmesi ve çalışabilmesi için gerekli besinleri yeterli miktarda almak anlamına geliyor.

Doğru beslenip doğru çevrede yaşayarak, spor yapıp stresten uzak durarak, sağlıklı biçimde yaşamak mümkün olabilir.

Doğru beslenmenin yararları

– Kendinizi hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

– Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

– Kilo alabilir, kilo verebilir, kilonuzu koruyabilirsiniz.

– Mental performansınızı artırabilirsiniz.

– Fiziksel performansınızı, enerjinizi yükseltebilirsiniz.

– Kendinize güveninizi çoğaltabilirsiniz.

– Duygusal dalgalanmaları, depresyonu önleyebilirsiniz.

– Uyku sorunlarınızı çözebilirsiniz.

– Sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

– Yaşam sürenizi uzatabilirsiniz.

Doğru beslenip doğru çevrede yaşayarak, spor yapıp stresten uzak durarak, ilaçlara ve ameliyatlara gerek kalmadan sağlıklı biçimde yaşamak mümkün olabiliyor.

Düzgün bir vücut için

Spor ile; osteoporoz (kemik erimesi), bazı tür kanserler, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, tansiyon gibi hastalıkların önüne geçilmesinin yanında, fazla kilolardan arındırılmış ve daha düzgün bir vücuda da sahip olabilirsiniz.

Memorial Hastanesi’nden Spor Hekimi Dr. Mehmet Murat Beyaz, sporun kadın sağlığı için önemi ve kadınlar için uygun sporlar konusunda bilgi verdi. Kadınların spor yapması toplum içinde kadına biçilen rol ile yakından ilgili.

Sağlık ve olumlu etkileri açısından sporun kadınla erkek arasında herhangi bir farklılığı bulunmamasına rağmen, yeryüzünde genel olarak erkeklerin spor yapma şansı daha fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek