Sağlıklı kalp için 10 altın kural

Sağlıklı kalp için 10 altın kural

Kalp hastalıklarının artış gösterdiği ve ölümlerdeki oranının arttığı günümüzde sağlıklı kalp için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

Sağlıklı kalp için 10 altın kural

Kalp sağlığını korumanın en önemli yollarından biri muhakkak ki sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenme geliyor. Bir diğer önemli madde ise egzersiz ve spor gibi fiziksel aktiviteleri ihmal etmemek.

Tıkır tıkır çalışan kalp için

Uzmanların tıkır tıkır çalışan bir kalp için işaret ettiği noktaların başında; sağlıklı gıdalar tüketmek ve haftada 5 gün açık havada yapılan 40-45 dakikalık yürüyüş geliyor.

Kalbe iyi bakmanın altın kuralları

Kalbe iyi bakmanın altın kuralının dengeli beslenme ve hareketten geçtiğini hatırlatan Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu şunları söyledi:

“Düzenli yürüyüş hem tansiyon hem de kolesterolün kontrol altına alınmasını sağlıyor. Aynı zamanda vücudun kondisyonunu arttırıyor ve bu aktiviteyi sevdiğiniz bir kişiyle yaptığınız için endorfin hormonu olan mutluluk hormonu salgılanmasını tetikleyerek stres kontrolü de sağlıyor.”

Kalp sağlığını koruma yolları

Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, kalp sağlığını korumak için yapılması gerekenler hakkında şunları söylüyor:

– Yürüyüş öncesi ve sonrasında hafif gıdalar tüketilmesi önemli. Kalbe en iyi gelen sporlar yürüyüş ve yüzme. Özellikle kalp hastalarına koşu, tenis ve mücadele gerektiren futbol, basketbol gibi sporlar önerilmiyor.

– Sık sık kilo alıp vermek kalp sağlığına zarar veriyor. Kendinizi iyi hissettiğiniz belli bir kiloyu korumayı çalışmak önemli.

– Gün içinde 2 litre su tüketmeyi unutmayın.

– Özellikle kadın, çocuk ve yaşlıların D vitamini ve kemik gelişimi açısından günde 15-20 dakika güneşe çıkması önemli. UV ışınlarının en aza indiği sabah ve ikindi vaktinde 15-20 dakika güneşten faydalanmak kalbe de iyi geliyor.

– Akdeniz tipi beslenme kalp sağlığı için önemli bir anahtar. Haftada bir gün kuru fasulye, nohut, barbunya, börülce, bakla gibi bir çeşit bakliyat yemeyi alışkanlık haline getirin.

– Son araştırmalar özellikle günde bir fincan Türk kahvesinin içeriğindeki antioksidanlar sebebiyle kalp sağlığına iyi geldiğini işaret ediyor.

– Kırmızı et tüketiminde ‘azı karar çoğu zarar’ sloganıyla hareket edin. Ayda bir kilo yağsız kırmızı et ile sınırlayın. Bol sebze ve meyve tüketmek hem sindirim hem de kolesterol için çok faydalı.

– Katı yağları değil, zeytinyağını tercih edin.

– Tam tahıllı buğday, çavdar, kepek ekmeği tüketin.

– Yoğurt çok faydalı bir besin ancak yağsız ve kaymaksız olanı tercih etmek gerek. Mümkünse geleneksel ev tipi yoğurt mayalayarak tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek