Sahurda demli çay içmek susatıyor

Sahurda demli çay içmek susatıyor

Sıcak yaz günlerinde su ihtiyacının fazla olduğunu belirten uzmanlar, sahurda demli çay içmenin su kaybına neden olduğu uyarısında bulunuyor.

Sahurda demli çay içmeyin

Ramazan ayının uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmesi nedeniyle oruç tutanların su ihtiyacı daha da artmaktadır. Su ihtiyacını azaltmak düşüncesiyle iftar sonrasında ve sahurda içilen çayın deminin fazla olması, zannedilenin aksine vücudun su kaybı yaşamasına neden olmakta ve su ihtiyacını artırmaktadır.

Oruç tutanları en çok susuzluk zorluyor

Yaz günlerinin hem uzun hem de sıcak olması nedeniyle oruç tutanları en fazla zorlayan şeylerin başında susuzluğun geldiğini belirten uzmanlar, özellikle sahurda dikkatli beslenerek bu ihtiyacın minimuma indirilebileceğini belirtiyor.

Demli çay vücuda su kaybettirir

Sahurda içilen demli çayın vücutta su kaybına neden olduğu uyarısında bulunan uzmanlar, iftara ve sahura her zaman büyük bir bardak su içerek başlamanın oldukça yararlı olduğu vurgusu yapıyor.

Sık sık oda ısısında su içmeli

İftar ile sahur arasında kalan süre kısa olduğundan yemek sonrası sürekli ve azar azar su içmeye özen gösterilmelidir. İçilecek suyun çok fazla soğuk olmaması, oda sıcaklığında olması yararlı olacaktır.

Ramazanda susuzluğa karşı bol bol domates ve salatalık tüketilebilir. Uzun ve sıcak yaz günlerinde oruç tutanların en büyük sıkıntısı olan susuzluk sorununun üstesinde, sahurdan iftara kadar geçen süre iyi bir şekilde değerlendirilerek gelinebilir.

Hem iftara hem de sahura büyük bir bardak su ile başlamak ve iftar ile sahur arasındaki kısa süreyi bol bol oda sıcaklığında su içerek değerlendirmek faydalı olacaktır.

Bol bol sebze ve meyve tüketilmeli

En iyi su kaynağı olan sebze ve meyvelerin tüketilmesi de ihmal edilmemeli. Yoğun magnezyum, potasyum ve lif açısından zengin olan domates, salatalık gibi çoğu sebze ortalama yüzde 95 oranında su içerdiğinde Ramazan boyunca özellikle de sahurda tüketilmesi su ihtiyacını giderir.

Ramazanda susuzluğuna karşı domates ve salatalık

Başlıca su kaynağı olan sebze ve meyveler, özellikle de domates ve salatalık gibi besin maddeleri hem tok tutma hem de içerdikleri yüksek orandaki su sayesinde gün boyu daha az susuzluk yaşanmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek