Sezaryen mi daha sağlıklı normal doğum mu?

Yapılan bilimsel araştırmalar, normal doğumun son yıllarda çokça tercih edilen sezaryenden daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu… Sezaryenin aksine normal doğum, bebek ve anne için daha yararlı. Üstelik sanıldığı kadar zor da değil…

Türkiye’de kadınların yüzde 80’i sezaryenle doğum yapıyor. ABD’de ise bu oran sadece yüzde 20. Doktorlar kadınların sezaryeni tercih etme nedeni olarak korkuyu gösteriyor. Sağlık ve maliyet açısından bakıldığında normal doğum sezaryene göre çok daha avantajlı.

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci, yurtdışında hamilelik eğitim programlarının bulunması, sezaryenin sigorta kapsamı dışında olmasının normal doğumun tercih edilmesinde etkili olduğunu söyledi.

Normal doğum artıyor

Hamileliğin altıncı ayında başlayıp iki ay süren eğitim programlarına anne ve babanın gitmesini öneren Uzman Dr. Özgeneci, “Bu kurslarda anne ve babanın bilmesi gereken her şey öğretiliyor. İnsan neyle karşı karşıya olduğunu bilir ve bilgilenirse korkuları da azalıyor. Normal doğumda anestezi uygulamasıyla annenin ağrıları da azaltılıyor. Türkiye’de farkındalık düzeyinin artması, teknolojinin gelişmesiyle normal doğumlarda artış var, ama bu yeterli değil” dedi.

Dr. Özgeneci konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Sezaryene büyük bir ameliyat gibi bakılması gerektiği belirtilirken anne ve bebeğin koşullarının uygun olması halinde normal doğum yapılması öneriliyor. Sezaryende hem annenin hem de bebeğin anestezi alması söz konusu.”

Normal yolla doğumun avantajları

Bebek annenin karnındayken, su içinde yüzer pozisyondadır ve bu nedenle akciğerleri suyla dolmuştur. Normal doğumda önce bebeğin kafası, ardından basınçla göğüs kafesi çıkar. Bu sırada bebeğin ciğerlerindeki sıvı boşalır ve ağlamaya başlar. Ağlamayla birlikte akciğerlere hava gider. Oysa sezaryende basınç olmadığı için bebek ciğerlerindeki suyu atmadan doğuyor.

Sezaryen daha riskli

Sezaryenle doğan bebek, normal yolla doğan bebeğe oranla üç gün boyunca daha hızlı nefes alıp veriyor ki ciğerlerindeki sıvıyı atabilsin.

Ayrıca sezaryen yöntemiyle doğumda bebek anestezi aldığı için uyanmıyor, emzirmeye daha geç başlanıyor. Oysaki ideal olan, bebeğin doğduktan sonra ilk yarım saatte emzirilmesidir.

Sezaryenle doğum yapmanın annenin sağlığına da olumsuz etkileri bulunuyor. Doğumdan sonra ağrı olduğu için anne hayata geç başlıyor.

“Sezaryen mi daha sağlıklı normal doğum mu?” için bir cevap

  1. 11 sene önce sezaryanla doğum yaptım şuan 5 aylık hamileyim 2. çocuğumu normal doğum istiyorum fakat doktorum iyi olmayacağını yırtılma olabileceğini söylüyor ve ben guatr hastasıyım sizce hangi yolla doğum yapmam iyi olur? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek