Sıcak çarpması

Sıcak çarpması

Normal şartlar altında % 30-60 arasında olması gereken nem oranının yaz sıcaklarında % 90’lara ulaşması sıcak çarpması tehlikesini ortaya çıkarıyor.

Havada normal şartlarda bulunması gereken nem oranı % 30-60 aralığındadır. Özellikle yaz aylarında artış gösteren sıcakların da etkisiyle bu oran % 90’lara çıkmakta ve hissedilen sıcaklık da buna bağlı olarak artış göstermektedir.

Uzmanlar, havadaki yüksek nem oranının sağlıklı bireylerde bile kalp-damar ve solunum sistemi de dahil olmak üzere vücudun fizyolojisini bozduğu uyarısında bulunuyor.

Sıcak çarpması nedir?

Nem oranları yükseldiğinde, deriden buharlaşma yavaşlayarak vücut yeterince soğuyamaz, kişi nefes almakta zorlanmaya ve bunalmaya başlar. Buna bağlı olarak zonklama tarzında baş Ağrısı, baş dönmesi, boğazda aşırı kuruma, yutkunma zorluğu, bulantı, özellikle bacaklarda olmak üzere bütün vücutta halsizlik, gözlerde bulanıklık ile kendini gösteren sıcak çarpması ortaya çıkar.

Vücutta tuz ve su kaybına dikkat

Terleme yoluyla vücuttan tuz ve su kaybı, halsizlik ve aşırı yorgunluk, tansiyon düşmesi kalbin çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Kalbin bu durumdan olumsuz yönde etkilenmesi ise göğüste ağrı, çarpıntı, kalpte ritm bozuklukları, nefes darlığı gibi birçok sağlık sorununa sebep olur.

Sıcağın tadını çıkarmak istiyorsanız bunlara dikkat

Sıcak havaların bunaltıcı etkisi bertaraf edildiğinde zevkli olduğu ve tadının çıkarılabileceğini belirten uzmanlar, bunu yapabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ipuçları veriyor. – Tansiyon, kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi sağlık problemleriniz varsa, özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın. – Yaz ayları sizin için bronzlaşma ayları olmasın. Bronzlaşırken gerekli önlemleri alın. Güneşin olumlu yararlarının yanı sıra deri üzerindeki lekelerden, deri yaşlanmasına, kanserlerine varıncaya kadar zararlarını da göz ardı etmeyin. – Çok uzun süren ağır egzersizlerden kaçının. Egzersizlerinizi Sabah ve akşam saatlerinde yapın. – Giyiminize her zamankinden daha fazla özen gösterin. Giydiğiniz kıyafetlerin sağlıklı olmasına, terleme yapmayacak veya teri emecek pamuklu, açık renkli ve rahat olmasına özen gösterin. Sentetik (naylon) oranı yüksek gömlek, pantolon, çorap, iç çamaşırı giymekten kaçının. – Güneş gözlüğü kullanın. – El ve yüz temizliğine, her zamankinden daha çok dikkat edin. Her fırsatta duş alın. – Aşırı terleme ve sıcak çarpması belirtileri olduğu zaman, gölgelik bir yerde dinlenin. – Klimaları sağlığınıza zarar vermeyecek şekilde kullanın. Klimanın derecesini ayarlarken dikkatli olun. Tam karşısında oturmayın ve uyumayın. Havalandırma panelinin yönünü çevirin, gerekirse kapatın. – Terleme ile sıvı kaybını telafi için, su, soda, ayran, çay gibi şekersiz ve asitsiz içecekler tüketin. – Soğuk içeceklerin, çok soğuk olmamasına dikkat edin. – Gerek yolculuk sırasında molalarda, gerekse alışveriş sırasında, araç içinde çocuğunuzu bırakmayın.

“Sıcak çarpması” için bir yanıt

  1. sıcak çarpması bu günlerde en çok çocukları etkiliyor. o yüzden çocuklarımızı sıcaklığın fazla olduğu saatlerde dışarı çıkarmayalım. güzel bilgiler için de teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek