Sıvı kaybı nasıl telafi edilir?

Vücudun ihtiyacından fazla sıvı alınması sorunlara yol açabilir. En doğru yöntem, az miktarda sık sık sıvı alınmasıdır. Spor öncesi ve sırasında terliyken su içilmemesi, susama isteğini daha da artırarak gereğinden çok sıvı tüketilmesine yol açar.

İnsan vücudu saatte 1 litre kadar suyu absorbe edebilir. Spor aktiviteleri sırasında, vücudun kaybettiği oranda sıvı alınmalıdır. Terleme ile kaybedilen elektrolit ve enerjiyi yerine koyacak türde, mesela tuzlu ayran veya şekerli ve vitamin katkılı enerji içecekleri tercih edilebilir.

İçeceklerin serin olması daha faydalıdır. Sıvı almak, spor yaparken izlenilmesi gereken temel bir sağlık ve emniyet kuralı olarak algılanmalıdır. Sıvı kaybı arttığı zaman, terli olunsa bile spor faaliyeti durdurulmalı, serin ve gölge bir yerde dinlenilmeli, kaybedilen sıvı hemen telafi edilmelidir.

“Sıvı kaybı nasıl telafi edilir?” için bir cevap

  1. mrb ben uzun süredir doğum yaptığımdan beri yaklaşık 2 senedir adet görmüyorum ve birazcık sıvı tükettiğimde çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum dün gecede uykudan uyandığımda altımı ıslatmıştım ilkdefa başıma böyle bişey geldi ama gelen sıvı idrar gibi değildi hiç kokmuyordu sanki su gibiydi sizce benim başıma gelen olayın açıklaması nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek