Soğuk duşun yararları

Soğuk duşun yararları

Sıcak havaların vazgeçilmezi olan soğuk duşun yararları arasında cilt güzelleştirme, zayıflatma, hatta bağışıklık sistemini güçlendirme bile bulunuyor.

Sıcak havalarda birçoğumuz serinlemek için soğuk suyla duş almayı adet edinmişizdir. Amaç sadece sıcakların etkisini kırmak olsa da soğuk duşun yararları cildi güzelleştirmek, zayıflamaya yardımcı olmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi yararları da bulunuyor.

Soğuk duşun yararları nelerdir?

Soğuk suyla alınan duşun bilmediğimiz birçok faydası bulunuyor. Her ne kadar bir serinlemek ve sıcaklardan bunalan vücudumuzu soğutmak için yapsak da soğuk suyla alınan duşun sağlık için oldukça önemli yararları bulunuyor.

İşte soğuk suyla duş almanın insan sağlığına faydaları…

Egzersiz ağrılarını dindirir

Sporcular ağır idmanlar sonrasında acı ve ağrı çekmemek için vücutlarını buzla ovar ve buz banyosu yaparlar. Fakat egzersizlerden sonra acı ve ağrı çekmemek için buz banyosu yapmaya gerek yok. Bunun yerine soğuk duş tercih edilebilir.

Cildi ve saçları güzelleştirir

Sıcak duş cildi kurutur ve cildin gerilmesine neden olur. Soğuk su ile alınan duş ise tam tersi cilde faydalıdır. Özellikle akne ve sivilce problemleri yaşayanların, soğuk suyun gözenekleri sıkıştıran etkisinden mutlaka yararlanmaları gerekir. Ayrıca sağlıklı ve çekici saçlar için de soğuk sudan faydalanılabilir. Soğuk su, saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar ve saçların parlamasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Soğuk su bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Soğuk su ile alınan duş, metabolizmayı hızlandırarak bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yol açar. Ayrıca soğuk duş, kan dolaşımını da hızlandırdığından, damar sertleşmesi ve yüksek tansiyondan korunmaya da yardımcı olur.

Bedeni canlandırır, ruh halini düzeltir

Sabahları soğuk suyla duş almak, sabah sersemliğini yok eder ve güne enerjik bir şekilde başlamaya yardımcı olur. Özellikle işte ve okulda konsantrasyon sorunu yaşayanlar, sabah kalktıklarında duş alarak bu sorunun üstesinden gelebilirler. Soğuk su, vücuda uyguladığı şok sayesinde kalp atışlarını hızlandırarak gün boyu enerjik olmayı sağlar.

Soğuk duş yağ yakımını sağlar

Diyet yapanlar ve zayıflamaya çalışanlar için soğuk su ile duş almak, sporla yakılmak istenen inatçı yağların enerji olarak yakılmasını sağlar. Vücut soğuduğu için kendini ısıtmaya çalışırken vücutta birikmiş yağları kullanır. Bu da fazla kilolara neden olan inatçı yağların eritilmesi demektir. Yapılan araştırmalara göre bir sene boyunca her gün soğuk duş almak yaklaşık 4 kilo vermeyi sağlayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek