Soğuk havalar kalbi yoruyor

Soğuk havalar kalbi yoruyor

Kış soğuklarının kendini hissettirmesi ile düşen hava sıcaklıkları kalp ile ilgili ciddi sorunların da ortaya çıkmasına neden oluyor.

Soğuk havalar kalbi yoruyor

Hava sıcaklıklarında yaşanan düşüşler kalp damarlarında büzülmelere neden oluyor. Bu da ölümle sonuçlanabilecek kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına yol açıyor.

Soğuk kalp damarlarında büzülmeye neden oluyor

Denizli Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hasan Çağlayan Kandemir, hava sıcaklıklarında yaşanan düşüşlerin kalp damarlarında büzülmelere neden olduğunu, bunun da ciddi kalp hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi.

Soğuk havalar biyolojik ritmi etkiliyor

Kandemir, son günlerde hava sıcaklıklarındaki ani değişmelerin kişinin biyolojik ritmini etkilediğini belirtti. Havaların soğumasıyla birlikte kişide baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerin oluştuğunu ifade eden Kandemir, bununla birlikte soğuk algınlığı, bronşit ve grip gibi pek çok hastalığın da ortaya çıktığını dile getirdi.

Kalp-damar hastalıklarına dikkat

Hava sıcaklıklarında yaşanan düşüşlerin kalp-damar hastalıkları açısından da risk yarattığını vurgulayan Kandemir şunları söyledi:

“Kalp damarlarında meydana gelen büzüşmeler özellikle yaşlılarda kalp ve damar hastalıklarına neden olurken, şeker hastası ve böbrek yetmezliği yaşayanlarda da ritm bozukluğu ve kalp yetmezliğine yol açabiliyor. Soğuk havalarda dışarıya hazırlıksız çıkıldığında hava şartlarına uygun giyilmediği takdirde kalp krizi de artıyor.”

Doğru beslenerek soğuklardan korunun

Soğuk havalardan korunmak için beslenmenin önemli olduğuna işaret eden Kandemir, yüksek enerji veren karbonhidratlı gıdaların tüketilmesi önerisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek