Spastik çocuklar botoksla tedavi ediliyor

Uzmanlar, iyi seçilmiş ve uygulanmış botoksun fonksiyon bozukluğu yaşayan spastik çocukların tedavisinde tüm rehabilitasyon programı içinde önemli bir yardımcı yöntem olduğunu söyledi.

Avcılar Vatan Hastanesi’nden Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Uygulanan fizyoterapiye rağmen kas kasılmasında yeterli gevşeme sağlanamayan çocuklara botoks tedavisi uyguluyoruz. Botoks uygulaması, çocuğun bazı fonksiyonları yerine getirmesini kolaylaştırıyor. Uygulama yapıldıktan sonra da yoğun fizyoterapinin devam etmesi gerekir. Özellikle parmak uçlarında yürüyen, bacaklarını çaprazlayan ve kas kasılması nedeniyle hareket güçlüğü yaşayan, yeterli fizyoterapiye rağmen istenilen sonuca ulaşılamayan çocuklarda gereklidir.”

Sinirler felce uğruyor

Botoks olarak bilinen botulinum toksin, etki ettiği yerdeki sinirleri felce uğratarak o sinirlerin kontrolü altındaki kasların geçici bir süre ile uyuşmalarına neden olur. Bu da sinirle kas arasındaki bağlantının engellenmesine yol açar.

Etkisi 3-24 ay

Botoksun etkisi tam olarak, 7-10 gün içinde ortaya çıkıyor. Uygulamanın 3 aydan önce tekrarlanmaması gerekiyor ve etkisi 3-24 ay sürebiliyor. Uygulamanın yapıldığı gün çocukta ateşlenme olabiliyor.

Botoksun mucize bir ilaç değil, spastik çocuğun bütün sorunlarının çaresi de değildir. Ancak, iyi seçilmiş ve uygulanmış botoks, tüm rehabilitasyon programı içinde önemli bir yardımcı yöntemdir.

rehabilitasyon programı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek