Sporunuzu vücut yapınıza göre belirleyin

Uzmanlar, fiziki yapınızın sizin için hangi egzersizlerin uygun, hangilerinin zararlı olduğunun belirlenmesinde önemli bir etken olduğunu belirtiyor. Örneğin; dişi vücut yapısındakiler bol bol yürüyüş yapmalı.

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelir. Ancak, spor yapmadan önce vücut şeklinize dikkat etmeniz gerekir. Aşağıda verilen vücut yapılarından hangisinin size uygun olduğunu bularak, yapmanız gereken egzersizleri öğrenebilirsiniz…

Sportif vücut yapısı özellikleri

Bu tip vücut, adaleli ve güçlü bir yapıdadır. Geniş omuzlar ve dar kalçalar, en belirgin özellikleridir. Bu tipteki kadınlar hızla kilo alırlar ve aynı hızla da kilo verebilirler. Eğer bu vücut yapısına sahipseniz, atletik doğmuşsunuz demektir. Benzer vücut tipindeki ünlüler arasında top model Naomi Campbell ve Cindy Crawford veya tenis yıldızı Steffi Graf gösterilebilir.

Hassas yönleri

Zorlanmadan tüm hareketleri yapabiliyor olsanız bile, hızınızı biraz yavaşlatmak sizin için iyi olacaktır. Aksi halde, vücutta istenmeyen hasarlar meydana gelir. Özellikle, egzersiz yaparken ani hareket değişimlerine çok dikkat edin. Yoksa gelişen kaslarınız aniden gerilebilir. Kendinize, nefesinizi dinlendirecek aralar verin. Vücudunuzu dinlendirmek için yavaş hareketler yapın ya da mesajı tercih edin. Kendinizi ödüllendirin.

Uygun spor çeşitleri

Spor konusunda sizin için herhangi bir tabu söz konusu olamaz. Tırmanmak veya vücut geliştirmek gibi güç gerektiren sporlar bile size basit gelecektir.

Dişi vücut yapısı özellikleri

Ünlü starlar Veronica Ferres, Kate Winslet veya İsabella Rossellini gibi güzel vücut hatları olan, daha geniş kalçalara ve kuvvetli bir kemik yapısına sahip bayanlar, dişi vücut tipine girmektedir. Metabolizma değişimi yavaş gerçekleştiği için, bu tip vücuda sahip olan kadınlar çabuk kilo alır ancak aynı kolaylıkta veremezler.

Hassas yönleri

Bu tipteki kadınlar, sık sık sırt ağrılarından yakınırlar. Yanlış bir duruş pozisyonu veya hareket şekliyle sırttaki kasların gerilmemesi ve ağrımaması için, dikkatli egzersiz yapılmalıdır. Çünkü sırt kasları yeterince güçlü değildir. Vücut geliştiren ve esneklik gerektiren egzersizler, bu tip vücut yapısına yardımcı olabilir.

Uygun spor çeşitleri

Eğer bu vücut tipindeyseniz, adrenalinizi yükseltecek spor türlerini uygulamalısınız. Örneğin; trekking, yüzmek, ormanda yürümek, bisiklete binmek gibi… Bu hareketler metabolizmanızı harekete geçirecek ve yağlarınızın yanmasını sağlayacaktır. Ancak yaptığınız hareketler 30 dakikadan fazla sürmeli ki, vücutta birikmiş yağlar harekete geçebilsin.

Aerobik ve hatta dans etmek, vücudunuzun esnekliğini artıracaktır. Bunun yanı sıra voleybol veya pinpon türü sporlarla daha fazla hareket edebilir ve ekip çalışması sayesinde motive olabilirsiniz. Sonuç olarak; tüm bu sporlar kendinize olan güveninizin artmasını sağlayacaktır.

Dar vücut yapısı özellikleri

Bu tipteki vücudun en belirgin özelliği, neredeyse erkek çocuklarına benzeyen bir yapıya sahip olmasıdır. Uzun ve ince bir vücut yapısı, ilk anda göze çarpar. Ünlü modellerden Kate Moss ve Winona Ryder, bu gruba dahil ünlülerdir. Hassas bir kemik yapısına ve ince eklemlere sahiptirler. Vücutta çok az miktarda yağ ve aynı şekilde az miktarda da kas dokusu bulunur. Metabolizmalarının düzenli çalışması sayesinde, vücuttaki kaloriler hızla yakılır ve kişi kilo almaz.

Hassas yönleri

Vücudunuz, fiziksel ve ruhsal stres nedeniyle birikmiş enerjiyi yok etmeye başlar, bu kendinizi daha çabuk yorgun hissetmenize sebep olur. Bu nedenle, daha az güç harcayıp, daha zinde kalabilmek için, egzersiz sırasında sık sık ara vermeli ve hareketlerinizi ağır ağır yapmalısınız. Böyle davrandığınız takdirde eklem, kiriş ve kas yaralanmalarına karşı önlem almış ve hevesinizi de çok çabuk kaybetmemiş olursunuz.

Uygun spor çeşitleri

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak yapacağınız vücut geliştirme ile zayıf kaslarınızı güçlendirebilir ve düşük kan basınıcınızı yükseltebilirsiniz. Ancak, bu esnada eklemlerinize ve kaslarınıza zarar verebilecek hareketlerden kaçının. Aslında sizin için en uygun aktivite dans, yoga ve jimnastiktir. Aşırıya kaçmamak ve eklemlerinize dikkat etmek koşuluyla, trekking, yüzmek, paten de bu vücut tipindeki kadınlar için ideal spor türlerindendir. Gevşemek içinse yoga veya Asya ülkelerine özgü çeşitli meditasyon tekniklerini deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek