Tatil sonrası cilt bakım maskeleri

Tatil sonrası cilt bakım maskeleri

Tatil boyunca keyfini çıkardığınız denizin ve güneşin etkisiyle oluşan deri ve cilt sorunları için tatil sonrası cilt bakım maskeleri uygulayabilirsiniz.

Tatil sonrası için cilt bakım maskeleri

Bütün bir yaz tatili boyunca cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde deri döküntüleri, koyu lekeler ve yanıklar görülebiliyor. Uzmanlar, her tatil döneminde karşılaşılması doğal olan bu tür cilt sorunlarının çözümü için evde de yapılabilecek doğal cilt bakımı maskelerinin kullanılabileceğini belirtiyor.

Yaz tatili, birçoğumuz için deniz, kum ve güneş demek… Özellikle güneş, yüzümüzü güldürse de beklenmedik sorunlara neden olabiliyor. Kış boyunca nemsiz kalarak kuruyan ve matlaşan cilt, ani bir şekilde güneşle temas ettiğinde çeşitli sorunların yaşaması kaçınılmaz oluyor. Atopik bünyeli bireylerde bu sorunların etkisi daha yoğun ve uzun sürebiliyor. Güneşe maruz kalan bölgelerde deri döküntüleri, koyu lekeler, yanıklar görülebiliyor.

Prof. Dr. Dilek Demir Erol, tatil boyunca karşılaşılan güneşin olumsuz etkilerinin giderilebilmesi için tatil dönüşü evde de yapabilecek bitkisel ve doğal maskelerle cilde bakım yapılmasını öneriyor.

İşte uzmanların hemfikir olarak önerdiği ve güneşin zararlı etkilerini ciltten yok ederek sağlıklı ve kusursuz bir cilt ortaya çıkaracak doğal cilt bakım maskeleri…

Normal ve kuru ciltler için cilt bakım maskeleri

Normal ve kuru cilt tipine sahip olup yazın güneşin etkisiyle cildinde çeşitli sorunlar ortaya çıkanlar, avokado maskesi ve bal maskesini deneyebilirler.

Avokado Maskesi

1 adet püre avokado, 1 çorba kaşığı ısıtılmış bal, 1 çay kaşığı limon suyu.

Hepsi karıştırılarak yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Cildinizi çok kuru hissediyorsanız limon suyu yerine Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Bal Maskesi

1 çorba kaşığı ısıtılmış bal, yarım çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı limon suyu.

Hepsi karıştırılarak yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Bu maskelere ilave olarak rahatlatmak amacıyla 2 adet yeşil çay poşeti gözlere uygulanabilir.

Bal: Nemlendirici, antibakteriyel, yatıştırıcı, doğal laktik asit ve zengin aminoasit kaynağı.
Avokado: Vitamin E, yağ asitleri ve doğal lipid kaynağı. Yaşlanmaya ve strese bağlı hücresel yıpranmaları onaran bileşenler içerir.
Tarçın: Doğal 5-alfaredüktaz inhibitörü, lipaz peroksidasyonuna ve bakteriyal üremeye engel olur. İçindeki kateşin cildin sıkılaşmasına ve hücrelerin yenilenmesine neden olur.
Limon: Zengin, C vitamini kaynağı sıkılaştırıcı tonik
Yeşil Çay: Enflamasyonu azaltır ve antioksidan özelliğe sahiptir.

Akne, egzama ve kızarık ciltler için cilt bakım maskeleri

Cildinde sürekli akne, egzama ve kızarıklıklarla karşılaşanların bu sorunları güneşin de etkisiyle artış gösterecektir. Bu tür cilt sorunları için ise uzmanlar yulaf maskesini öneriyor.

Yulaf Maskesi

3 çorba kaşığı yulaf unu, yarım su bardağı sıcak su, 1 çorba kaşığı bal, 2 çorba kaşığı yoğurt.

Sıcak su ve yulaf unu karıştırılarak 5 dakika unun yumuşaması sağlanır. Diğer malzemelerde ilave edilerek blenderdan geçirilerek homojen bir karışım elde edilir. Yüze uygulanan bu karışım 15 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Not: Bu karışım pat şeklinde yüzde veya vücuttaki egzamalar üzerine de uygulanabilir. Tedavi için 25 dakika bekletilmesi uygun olur.

Genç ve parlak ciltler için cilt bakım maskeleri

Bazıları her ne kadar ciltlerinin genç ve parlak olmasının verdiği özgüvenle bakıma ihtiyaç duymasa da güneşin yakıcı etkileri her türlü cildi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle genç ve parlak cilde sahip olanlar için uzmanlar, cildin mevcut halini korumak için antioksidan maske önerisinde bulunuyor.

Antioksidan Maske

1 adet şeftali, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limonsuyu.

Hepsi blenderdan geçirilerek püre haline getirilir ve gözlere gelmeyecek şekilde yüze uygulanır. 15 dakika sonra yüz ılık su ile yıkanır. Aynada parlak, canlı ve genç bir ciltle karşılaşacaksınız.

Yağlı ve problemli ciltler için cilt bakım maskeleri

Sürekli cilt sorunları yaşayan ve yağlı cilde sahip olanların ciltleri güneşten en çok etkilenecek ciltlerdendir. Bu nedenle yağlı ve problemli cilde sahip olanların dönüşümlü olarak çilek ve limon maskesi ile kızarıklık azaltan maske yapmaları öneriliyor.

Çilek ve Limon Maskesi

10 adet orta boy çilek, 2 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal.

Tüm ürünler ezilerek sürülmesi kolay hale getirilir. Kesinlikle blender ile püre haline getirilmemelidir. Karışım yüze uygulanır ve 10 dakika bekletilir. Sıcak havlu yüze örtülerek 3 dakika beklenir ve soğuk su ile yüz temizlenir.

Çilek: Salisilik asit içerir ve akne oluşumu ve gözeneklerdeki genişlemeye engel olur.
Limon Suyu: Yaşlanmış ve ölü deriyi uzaklaştırır ve gözenekleri daraltır.
Yoğurt ve Bal: Antibakteriyal etki sağlarlar.

Kızarıklık Azaltan Maske

1.5 çorba kaşığı yulaf unu, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı tatlı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal, 1 su bardağı demli yeşil çay- sıcak.

İlk dört malzeme bir kasede karıştırılır. Üzerine sıcak yeşil çay ilave edilerek homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Karışım yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Sıcak ıslak bezle temizlenir. Ilık su ile yıkanır. Kesinlikle sabun kullanılmamalıdır. Tedavi için bu uygulama haftada 2 kez tekrarlanmalıdır.

Hassas ciltler için cilt bakım maskeleri

Her şart altında etkilenen ve hassasiyet düzeyi oldukça yüksek olan hassas ciltler için salatalık maskesi en ideal doğal cilt bakım yöntemidir.

Salatalık Maskesi

1 kabuğu soyulmamış iri doğranmış salatalık, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı maya, 1 çorba kaşığı yulaf, 1 çay kaşığı bal.

Salatalık ve yoğurt blenderdan geçirilir. Diğer malzemeler ilave edilerek karıştırılır. Temiz yüze uygulanarak 20 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Tüm ciltler için cilt bakım maskeleri

Cilt tipi ayırt etmeksizin güneş kaynaklı çeşitli cilt sorunları ile karşılaşanlar veya cildini güneşin etkilerinden korumak isteyenler için detoks maskesi biçilmiş kaftan.

Detoks Maskesi

2 çorba kaşığı yeni hazırlanmış kahve, 2 çorba kaşığı kakao tozu, 1 çorba kaşığı bal, 3 çorba kaşığı yoğurt.

Blenderdan geçirilen homojen maske yüze uygulanır ve 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Yıkama sırasında güneşten hasar görmüş derinin uzaklaştırılabilmesi için yüze hafif hafif masaj yapılmalıdır. Fazla hazırlanmış maskeyi biraz sulandırarak dirseklere veya vücudunuzda ihtiyaç duyduğunuz yerlere uygulayabilirsiniz.

“Tatil sonrası cilt bakım maskeleri” için 3 cevap

  1. Tatilde iyice bronzlaştım ama cildimin tahriş olup olmadığından emin değilim. Hangi cilt bakım maskesini yapmalıyım acaba?

    • derya detoks maskesi tüm ciltler için uygulanabilecek bir cilt bakım maskesi diyor. onu kullanıp sonuçlarını yazabilirsin.

  2. Tatil cildin en büyük düşmanı. Birçok arkadaşım tatil sonrası cilt sorunları yaşadı. O yüzden tatilde cildi korumak çok önemli. teşekkürler bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek