Tiroid yetersizliği kolesterole neden oluyor

Yapılan araştırmalar, yanlış beslenmenin ve yetersiz tiroid hormonunun kolesterol problemlerine neden olduğunu ve kolesterol seviyelerini ani şekilde yükselttiğini ortaya çıkardı.

ABD Milli Kolesterol Eğitim Programı’ndan yapılan açıklamaya göre; yanlış beslenme ve yetersiz tiroid hormonu, kolesterolü yükseltiyor.

“Tıbbi adıyla hipotiroidizm, Türkçesiyle yetersiz tiroid hormonu, kandaki kolesterol seviyesini yükselterek, kalp hastalığı ve beyinde inme sonucu felç riskini artırıyor. Üstelik bu yüksek kolesterol oldukça inatçı olup, bugüne kadar kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlara da iyi cevap vermiyor” diyen Prof. Dr. Cumali Aktolun, konun ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Beyin damarları tıkanır

Kandaki tiroid hormonu düştükçe, kolesterol seviyesi de artmaya başlıyor. Bilindiği gibi, yüksek kolesterol, kalp ve beyin damarlarını tıkadığı gibi, başka birçok hayati sağlık sorununa da neden oluyor. ABD’deki Milli Kolesterol Eğitim Programı-National Cholesterol Education Program’ndan yapılan açıklamaya göre; yüksek kolesterolün birinci sıradaki nedeni yanlış beslenme, ikinci sıradaki nedeni ise yetersiz tiroid hormonudur.

Nedeni ne olursa olsun, tiroid bezesi yeterli hormon üretemiyorsa, birçok sağlık sorunu ortaya çıkıyor. Bunların en önemlilerinden biri ancak en az bilineni ise yüksek kolesteroldür. İlginç olan, yüksek kolesterol ve tiroid hormonu ilişkisinin genellikle hekimlerce de gözden kaçırıldığıdır.

İyotlu tuz kullanın

Tiroid hormonu yetersizliği, birçok klinik durumda ortaya çıkabilir. En yaygın olanı, Haşimato hastalığı (tiroidit) iken, tiroid ameliyatları sonrasında yeterli hormon desteği verilmeyişi, ikinci sıradadır. Psikiyatride kullanılan lityum da tiroid fonksiyonlarını düşürüp, hormon yetmezliğine neden olabilmektedir.

Lityumun bu yan tesiri genellikle kalıcı iken, diğer depresyon ilaçlarının bir kısmının neden olduğu tiroid hormon yetersizlikleri ise geçicidir. İyot yetmezliğine bağlı tiroid hormon yetmezliği, genellikle bölgesel özellik taşımaktadır. Ülkemizin ancak belli bölgelerinde görülmektedir. İyotlu tuz kullanımı ile bu sorun önemli ölçüde çözülmüştür.

Zekâ ve beden geriliyor

Doğuştan tiroid bezesi yokluğu, küçük boyutlu olması veya yanlış bir yerde yerleşmesi de yeterli hormon salgılanmasını engellemektedir. Doğuştan olan bu durumlarda ayrıca bedensel gelişim geriliği (cücelik) ve zekâ geriliği (IQ düşüklüğü) de görülebilmektedir.

Zekâ ve bedensel gelişim geriliğinin düzeyi, kandaki hormon düzeyinin düşüklüğü ile tam bir uyum göstermektedir. Yani, hormon ne kadar düşükse bu gelişim geriliği düzeyleri de o derece belirgindir.

Tiroid hormon yetersizliğini önleyebilmek için, dengeli beslenme ve stresten uzak kalma dışında yapılacak hiçbir şey yoktur. En önemli neden ise ailesel geçiş, son zamanlardaki moda deyimiyle genetiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek