Türkler gelinlik konusunu çok önemsiyor

Türkler gelinlik konusunu çok önemsiyor

Hikayesi 4 bin yıl önceki Mısır düğünlerine dayanan gelinlik, her genç kızın rüyasını süslüyor. Ve Türk kızları gelinlik seçiminde çok hassas davranıyor.

Her yıl değişen moda, gelinlerin gelinlik tercihlerini belirleyen en önemli unsurlardan biri. Tasarımcı Sezanur Akay gelinlik modasının tarihçesine değinirken Türk kadınlarının gelinlik tercihleriyle ilgili önemli ipuçları veriyor.

Akay Türkiye’de 1930-1940’lı yıllarda ipek ve şifon kumaşlardan dikilen gelinlikte, 1940’lı yılların sonlarına doğru bir moda oluşmaya başladığını söyledi. Akay sözlerine şöyle devam etti:

“1950-1960’lı yıllarda belden kabarık gelinlikler tasarlanırken, 1980-1990’lı yıllarda kumaşlarda ve modellerde farklılaşma görüldü.

Gelinlik modasında, 2000’li yıllarda 1960’lı yılların sadeliği ön plana çıktı. 2010’lu yıllardan itibaren de belden kabarık, tül etekler, şifonlar ve organzeler moda oldu. “

“TÜRK GELİNLERİ GELİNLİK KONUSUNDA ÇOK HASSAS”
Akay Gelinlik’in baş tasarımcısı Sezanur Akay, dünyada olduğu gibi Türkiye ‘de de sistemin hazır gelinliklere yöneldiğini belirterek, kendilerinin kişiye özel gelinlik diktiklerini söyledi.

ABD’de Çin malı gelinliklerin çok satıldığını ama Türkiye ‘de ağırlığın henüz Çin’e kaymadığını ifade eden Akay,

“Türk insanı gelinliğin çok özel ve kendine has olmasını istiyor. Millet olarak gelinlik konusunda çok hassasız ‘ dedi.

Akay sözlerine şöyle devam etti: “ Bir gelinliğin ilk aşaması modelin tasarlanmasıdır. Tasarımın oluşması bir haftayı bulur. Çizime göre, modelin kalıbı çıkarılır. Modele göre kumaş seçilir ve sonra kumaş kesilir.

Kesimden sonraki aşamada ise gelinliğin dikişine başlanır ve provası yapılır. Provanın tamamlanmasıyla eğer varsa işleme ve dantel kısımlarıyla gelinlik tamamlanır. Dikim aşaması 4 gün sürer. Çok işçilik gerektiren gelinliklerin dikimi bir ayı bulabiliyor.”

“BU SENE GELİNLER RENKLİ AYAKKABI İSTİYOR”
Akay  bu yıl tül eteklerin çok moda olduğunu, bütün gelinlerin kabarık, uçuşan tül eteklerle kendilerini görmek istediğini belirterek, “Gelinlikte moda yoktur, hangi gelinlik yakışıyorsa o gelinlikle gelin adayı güzeldir” dedi.

Renkli çiçek ve kuşakların da gelin adaylarının dikkatini çektiğini ifade eden Akay, “Son zamanlarda renkli ayakkabı çok tercih ediliyor. Gelin adayları yaz düğünlerinde pudra rengi, yeşil, mor ve kırmızı ayakkabıları, aynı renk çiçekler ve kurdele ile tamamlıyorlar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek