Turşunun faydaları

Turşunun faydaları

İçeriğinde yağ ve yüksek kalori bulunmadığı için diyet listelerinin de vazgeçilmezi olan turşunun faydaları oldukça fazladır.

Toplum olarak tüketimini ihmal etmediğimiz besin maddelerinin başında gelen turşu, sofralarımızın favorilerindendir. Yemeklerle beraber sıklıkla tükettiğimiz turşunun bilinen-bilinmeyen birçok faydası bulunuyor.

Turşunun faydaları nelerdir?

Hem yağsız hem de kalorisiz olması turşuyu değerli besin maddelerinin arasında saymak için yeterlidir. Ayrıca turşunun yapıldığı sebzelerin neredeyse tamamı sağlık açısından yararları olan ve birçok hastalığa karşı vücudu koruyucu özelliği bulunan besin maddeleridir.

Turşu; sirke suyu, havuç, salatalık, yeşil domates, biber, soğan, sarımsak, lahana yaprağı, kereviz yaprakları gibi başka birçok besinle de zenginleştirilebilmektedir.

Turşu, hem yağ içermediği için hem de kalori düzeyleri çok düşük olduğu için fazla kilolardan kurtulmak ve zayıflama amacıyla tüketilmesi tavsiye edilen besinlerdendir.

Fazla kilolardan kurtulup zayıflamak için de tüketilen turşu özellikle vücut sağlığı için de kullanılabilmektedir.

Turşunun ne tür sağlık sorunlarına iyi geldiğini ve kilo verip zayıflamak da dâhil faydalarını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yüksek lif içeriği bağırsaklara iyi gelir

Turşu birçok açıdan sağlıklı bir yiyecektir. Mide ve bağırsak sorunları ve özellikle de hazımsızlık şikâyetleri olanlar için sebze ve salatalık gibi yiyeceklerden yapılan turşuyu tüketmelerinde fayda vardır. Bu besinlerde bulunan yüksek orandaki diyet lifleri, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını teşvik eder.

Kanser yapıcı serbest radikalleri yok eder

Turşu yapımında kullanılan sebzeler genellikle antioksidan bakımından son derece zengin gıdalar oldukları için kanser yapıcılar olarak ta adlandırılan serbest radikalleri yok eden ve dolayısıyla kanseri önleyen özelliklere sahiptirler ve bu kanser önleyici fayda, turşuya da geçmektedir.

Turşu vitamin ve mineral kaynağıdır

Turşu ve turşu suyunun içeriğinde magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi insan bedeninin yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli olan mineraller ve elementler yüksek miktarlarda bulunur.

Doktorların sağlıklı bir yaşam amacıyla günlük ortalama 3-5 porsiyon sebze ve meyve tüketmemizi önerdikleri hatırlandığında bunun bir kısmını turşu tüketerek karşılamak mantıklı bir tercih olacaktır.

Bağışıklık kuvvetlendirmek için son derece faydalı olan turşu, içerdiği düşük kalori miktarı ile de zayıflama diyetlerinde kullanılmasını tavsiye ettiğimiz bir besindir.

Turşu yapımında kullanılan sarımsaktaki bir takım flavonid ismi verilen bitkisel kimyasallar, insanların yaşlılık döneminde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır. Buna ek olarak reflü ve kabızlık gibi yaygın görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelen yiyecekler arasında turşu ön plana çıkıyor.

Turşunun tansiyon düşürücü özelliği vardır

Fermente edilmiş sirke, turşunun ham maddesi olup aynı zamanda sindirim sistemindeki zararlı mikropları kontrol altına alan faydalı bir takım bakterileri ihtiva eder. Turşunun mayalanma sürecinde üretilen laktik asit, tansiyonu düşürür ve kan dolaşımını teşvik ederek damar açıcı etki gösterir. Buna ilave olarak şeker hastaları (diyabetliler) için de faydalı bir besin maddesi olarak bilinir.

Turşu bağışıklığı güçlendirir

Turşuda kullanılan sebzeler ve elbette sirke, sindirime iyi gelir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, idrar yolları hastalıklarını tedavi eder ve bağırsaklarda bakteri oluşumuna mani olur. Buna mide mikrobu denilen ve ülsere neden olan helikobakter bakterileri de dâhildir.

Kalp ve damar hastalıkları için ideal bitkisel çözümdür

Turşu yapımında kullanılan gerek üzüm sirkesi gerekse elma sirkesi pektin adı verilen ve kalbe iyi gelen bir tür biyolojik madde içermektedir. Bu madde aslında bir tür enzimdir. Turşunun aşırı tüketiminin bir takım zararları ve yan etkileri de olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse turşunun aşırı tüketimi susuzluk hissi oluşturabilir, görmede bozulma ve osteoporoz a neden olabilir. Turşu yapımında mümkünse kaya tuzu kullanılmasını uzmanlar öneriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek