Uykuda diş gıcırdatma (Bruksizm)

Uykuda diş gıcırdatma (Bruksizm)

Stres, düzensiz beslenme ve hareketsizliğin ortaya çıkardığı stresin neden olduğu uyku bozukluklarından biri de uykuda diş gıcırdatma (Bruksizm) sorunudur.

Uykuda diş gıcırdatma (Bruksizm) nedir?

Yaşamımızın üçte birini uykuda geçirdiğimiz düşünüldüğünde, uykunun insan zihni ve bedeni için ne kadar önemli olduğu şüphe götürmez bir durumdur. Fakat modern dünyanın handikaplarından olan stres günlük yaşamımızın birçok faaliyeti ile kendini gösteriyor. Stresli bir günün sonrasında ise yaşanabilecek en önemli sağlık sorunlarının başında da uyku sorunları geliyor.

Uyku sorunlarının çeşitleri

Uyku sorunlarının birçok çeşidi olsa da tıp dilinde Bruksizm olarak adlandırılan ve uykuda diş gıcırdatma olarak bilinen sağlık sorunu, uyku bozukluklarının en sık görülenlerindendir.

Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Selçuk Özbölük, uykuda diş gıcırdatma sorunu hakkında şunları söyledi:

“Gün boyu şehir hayatı veya iş hayatına bağlı yaşanan stres, dengesiz beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Bu uyku bozukluklarından bir tanesi de uykuda diş gıcırdatma olarak bilinen Bruksizm. En sık görülen uyku bozukluklarından biri olan Bruksizm, uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor.”

Bruksizmin görülme sıklığı oldukça yüksek

Uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayı olarak tanımlanan Bruksizmin görülme sıklığının % 20’lere kadar ulaştığını söyleyen Dt. Özbölük, “Bruksizm konusunda yapılan araştırmalar, horlama ve uyku apnesi gibi durumların dişlerini gıcırdatan kişilerde daha çok görüldüğünü gösteriyor. Aşırı duygusal hassasiyet, sinir, stres, kuruntu, dengesiz beslenme ve hareketsizliğin yanı sıra fazla miktarda tüketilen Alkol, sigara ve kafein uykuda diş gıcırdatmayı arttırıyor.” diye konuştu.

Uykuda diş sıkma ve gıcırdatmanın nedenleri

Diş sıkma ve gıcırdatmanın gece veya gündüz oluşabilen istemsiz bir aktivite olduğu ancak bu durumun çeşitli olumsuz semptomlar ortaya çıkmadan hastalar tarafından genellikle farkına varılmadığını söyleyen Dt. Özbölük şöyle konuştu:

“Diş sıkma ve gıcırdatmanın birçok nedeni var ve bu nedenler arasında; stres ve kişisel özellikler, uyku düzeni, uyku esnasındaki solunum bozuklukları, travmatik yaralanmalar, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları, yasadışı ilaç kullanımı (ekstazi), ilaç tedavileri (seratonin), alkol, kafein ve sigara kullanımı gibi faktörler sayılabilir.

Hastalar diş gıcırdattığının farkında değil

Bruksizm, en sık görülen uyku bozukluklarından, uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor. Hastalar genellikle diş gıcırdattığının farkında bile olmuyor. Hasta bize ancak dişlerde hassasiyet, aşınma, sallanma ve kırılma, diş sinirlerinde ölüm, çevre dokularda yaralanma, çene eklem rahatsızlıkları, baş Ağrısı ve fonksiyon bozukluğu gibi durumlarda geliyor. Hastanın eşi ya da yakınları da bu durumdan rahatsız oluyorlar.”

Uykuda diş gıcırdatmanın çözümü var mı?

Diş sıkma ve gıcırdatma tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi veren Dt Özbölük, Bruksizm için uygulanan tedavi metodu hakkında şunları anlattı:

“Uygulanan tedavi metodu çoğunlukla kişiye özel yaptığımız gece plaklarıyla aktivitenin kontrol altına alınmasını ve meydana gelebilecek patolojik veya fiziksel değişikliklerin önlemesini içerir. Doğru teşhis konulduğu taktirde, bu rahatsızlığın gece plağı kullanımı, hasta eğitimi ve gerek duyulduğunda fizik ve ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabildiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak diş gıcırdatmanın altında yatan diğer stres kaynaklı problemler için de bir uzmandan yardım almalarında fayda var.”

Diş gıcırdattığınızı nasıl anlarsınız?

– Sabahleyin kalktığınızda yanaklarınız ağrıyorsa

– Ağzınızı rahat açamıyorsanız, açtığınızda ağrı varsa ve gün içinde de ağrı devam ediyorsa

– Kulağa ve başa yayılan ağrılarınız varsa

– Ağız açma kapama sırasında zorluğun dışında klik, klak gibi sesler çıkıyorsa, uykuda dişlerinizi gıcırdatıyor olma ihtimaliniz çok yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek