Uykusuz gecelerin stresine karşı oğul otu

Strese bağlı uykusuz gecelerden kurtulmak istiyorsanız lavanta ve oğul otunun sakinleştirici etkisinden faydalanabilirsiniz. Oğul otunun, stresten mide rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu biliniyor. Lavanta ise uykusuzluğu engellemenin yanı sıra sinirleri de yatıştırıyor.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Oya Kaçar, eski çağlardan beri sinirleri yatıştırıcı özelliği olduğu bilinen oğul otunun, karın-mide ağrısı, hazımsızlık, ishal ve yorgunluk tedavisinde kullanıldığını söyledi. Bu otun, kokusundan dolayı rahatlatıcı özelliği olduğunu ifade eden Dr. Kaçar, şu bilgileri verdi:
“Yapılan araştırmalar oğul otunun, 20. asrın hastalığı olan stres ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir. Oğul otunun; kalp, rahim ve sindirim sistemi üzerinde koruyucu, kuvvetlendirici, spazm çözücü özellikleri bulunuyor.”

Uyku ve oğul otu
Lavanta ve oğul otunun sakinleştirici özelliği sayesinde uykusuz gecelerinize elveda diyebilirsiniz.
Ayrıca, lavanta da bulunan hoş kokuda sinirlerinizi yatıştırarak rahatlamanızı sağlar.

Uykusuzluk; uykuya dalamama veya uykuya dalıp gece sürekli uyanma, tekrar uykuya dalmada güçlük, yani uykunun bölünmesi şeklinde olabilir.

Araştırmalar, her 8 kişiden 1’inde yaşamlarını ciddi biçimde etkileyebilecek uyku sorunu olduğunu gösteriyor. Ciddi boyutlarda olduğunda, uzman bir hekim kontrolünde tedavi edilmesi gereken bu rahatsızlık, hafif uyku bozukluklarında, şifalı bitkilerle kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

Uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitkiler
Oğul otu,
Lavanta,
Adaçayı,
Anoson tohumu,
Ballıbaba ve kediotu

Halk dilinde limon nanesi, melisa otu, kovan otu olarak da bilinen oğul otu, yaprakları oval, saplı ve kenarları dişlidir.

Limonu andıran, iç açıcı bir kokusu vardır. Kokulu olmayan türler, tedavi amaçlı kullanılmaz. Bitkinin Ana yurdu Akdeniz Bölgesi’dir, ancak Avrupada da, tedavi amaçlı kullanılmak üzere yetiştirilir.

Oğul otunun içerdiği maddeler:
– Citral içerikli uçucu yağ,
– Citronellal,
– Linalool,
– 14 mineraller,
– Acı madde ve tanen

Oğul otunun saklanması
Yapraklar çiçeklenmeden önce toplanır. Çünkü kendine özgü limon kokusunun önemli bölümünü çiçeklenmeden sonra yitirir. Gölgede kurutulur ve ince ince kıyılarak saklanır. Oğul otu yaprağının başlıca özelliği yatıştırıcı etkisidir.

Oğul otunun faydaları
– Oğulotu, öncelikle uykuya dalma zorluklarında,
– Huzursuzluk ve sinirlilik hallerinde,
– İşlevsel kalp rahatsızlıklarında kullanılabilir.
Aynı doğrultuda, sinirsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da faydalıdır.

Oğul otu çayının hazırlanışı
Uykusuzluğa karşı hazırlanan çay, balla tatlandırılır ve yatmadan önce, sıcak içilir. Bitki çayının, soğuk algınlığına ve gribe karşı önlem olarak da kullanılabilir. Çünkü oğul otu, organizmayı dengeler ve savunma gücünü artırır. Oğul otu ayrıca, mikrobik hastalıklara karşı da kullanılır.

2 ya da 3 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış oğulotu, 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. Bitki kesinlikle kaynatılmamalıdır! İsterseniz bal ile tatlandırarak, günde 3 ya da 4 bardak çay gibi içebilirsiniz. Şeker hastalığınız varsa, tatlandırmadan içmelisiniz.

Oğul otunun bilinen bir yan etkisine henüz rastlanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek