Uyuma şekliniz ilişkinizin aynasıdır

Eşinizle çok mutlu bir ilişkiniz mi var? Yaşanan bir tartışmanın ardından suçlu olduğunu düşünüp barışmak mı istiyorsunuz? Yoksa ilişkiniz siz fark etmeseniz de kriz döneminde mi? Ne kadar farklı bir izlenim vermeye çalışsanız da, asıl ruh halinizi vücudunuz uyurken ortaya koyuyor.

Yapılan araştırmalara göre, uyurken vücudunuzun aldığı şekil ilişkinizi yansıtıyor. Örneğin yüz yüze uyuyorsanız, mutlu bir beraberliğiniz var.

Psikiyatr Samuel Dunkell’ın 25 yıllık incelemelerin ardından kaleme aldığı “Hoşçakal Uykusuzluk, Hoşgeldin Uyku” adlı kitaba göre; uyku pozisyonu, evliliklerin ne durumda olduğunun aynası. Uyurken de susmayan vücut, hem bireyin iç dünyasını, hem de ilişkinin durumunu anlatıyor.

Yeni evlilerde kaşık pozisyonu
Evliliğin özellikle ilk 3 yılında, eşlerin en samimi ve birbirlerini en güvende hissettiği uyuma biçimi “kaşık pozisyonu” olarak gösteriliyor. Bir tarafın yüzünü, diğer tarafın sırtını dönüp sarıldığı bu uyku biçiminde, genelde sarılmayı tercih eden taraf erkek oluyor. Uyurken eşine arkasından sarılan kadın oluyorsa, bu, ilişkide kadının daha fazla özveride bulunduğu ya da eşinin özel ilgiye ihtiyacı olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Bu uyku durumu, çiftin birbirine duygusal olarak yakın olmasını sağlıyor. Evliliğin ilk yıllarında, çiftler bu uyuma şeklini tüm gece boyunca bozmuyor. Bir taraf arkasını dönünce diğeri de dönüyor ve böylece kaşık şekli, bu kez ters tarafa doğru korunuyor.

Âşık çiftler nasıl uyur?
İlişkinin ilk günlerinde, aşkın dorukta olduğu zamanlarda, çiftler yüz yüze ve kucak kucağa uyumayı tercih ediyor. Bu uyku biçimi, iki insan arasındaki yakınlığın dorukta olduğuna işaret ediyor ve aşkın göz kamaştırıcı başlangıcını temsil ediyor. Bazı çiftler evliliklerinden yıllar sonra bile bu uyuma şeklini koruyor. Bu da yıllara yenilmeyen bir aşkın var olduğunu gösteriyor.

Dr. Dunkell’ın “Krallara özgü” diye nitelendirdiği uyku biçiminde ise, kadın sırt üstü yatsa bile başını eşinin omzuna dayıyor. Böylece, kendini eşine daha bağlı ve onu tamamlayan bir parça olarak hisseden kadın, dünyaya eşiyle aynı perspektiften baktığını, dostluğun ve korunma hissinin daha güçlendiğini duyumsuyor. Evliliğin ilk zamanlarında benimsenen bu uyuma şekli, güven duygusunun yoğunluğunu, çiftin birbiriyle uyumlu olduğunu ve ilişkinin mükemmelliğini anlatıyor.

Mesafeli uyumak
Eğer eşinizle ayrı bir şekilde yani mesafeli uyuyorsanız, artık ilişkiniz monotonlaştı demektir.

Eşin omzunda uyumak
Eşinin omzunda uyuyan kişiler, özellikle kritik ve özel destek gerektiren dönemlerde duygusal açıdan sorun yaşadığını gösteriyor. Bu uyku biçiminde kadın, eşinin kanatları altına girme ihtiyacı duyuyor. Bu uyku duruşu için mutlaka bir krizin yaşanması gerekmiyor. Hatta televizyon izlerken bile bu pozisyonun sağladığı güvenden yararlanmak mümkün. İlişki yeni ise çiftler, kendi rahat uyku pozisyonlarından vazgeçip iki kişilik samimi bir uyku şeklini benimsiyor. Ancak, evliliğin ilk 7 yılından sonra, çiftler birbirleri arasında biraz boşluk bırakarak uyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek