Uzun yaşam geninde hafıza kaybını önleyecek

Fox03A genindeki bir varyasyon olan, yüz yaşını aşkın insanlarda daha çok görülen ve tüm dünyada uzun yaşam üzerinde olumlu etki yaptığı düşünülen uzun yaşam geninin, yaşlı kişilerde hafıza kaybı ve bunamayı engelleyebileceği bildirildi.

“New York’taki Yeshiva Üniversitesi’nin Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden Dr. Amy Sanders ve ekibi, yaşlılıkla ilgili bir araştırmaya katılan 523 kişinin verilerini değerlendirdi.

Uzun süre yaşamayı olanaklı kılan, 2003’te bulunan CETP geninin varyantının yaşlı kişilerin beyin sağlığını koruyabileceği tezinden yola çıkan bilim adamları, bu genin varyantına sahip olup olmadıklarını anlamak için araştırmanın başında hafıza sorunu olmayan 70 yaşındaki katılımcıların kan örnekleri incelendi.

Ortalama 4 yıl boyunca bilişsel bozuklukların seviyesini, Alzheimer hastalığının belirtilerini ve başka değişiklikleri her yıl test eden bilim adamları, CETP varyantının 2 kopyasına sahip kişilerin hafıza kaybı, bunama ve Alzheimer’a yakalanma riskinin, bu kopyalardan hiçbirine sahip olmayanlardan yüzde 70 az olduğunu gördü.

Amerikan Tıp Derneği’nin (JAMA) yayın organında yayımlanan araştırmada, bu genin kandaki iyi kolesterol seviyesini artıran bir protein ürettiği ve bunun kalp krizi ve bunama riskini azalttığı belirtilirken, aynı etkiyi yapacak bir ilacın daha uzun ve sağlıklı yaşamayı olanaklı kılabileceği vurgulandı.

Avrupa’da uzun yaşam geni kanıtlandı

Alman bilim insanları kısa bir süre önce keşfedilen uzun yaşam geninin rolünü kanıtlamayı başardı.

Kiel Üniversitesi’nden Stefan Schreiber’a göre Fox03A genindeki bir varyasyon, yüz yaşını aşkın insanlarda daha çok görülüyor ve tüm dünyada uzun yaşam üzerinde olumlu etki yapıyor.

Bilim insanları yüz yaşındaki 388 Almanın DNA örneklerini daha genç olan 731 kişininörnekleriyle karşılaştırmış. Amerikalı bilim insanları da 2008 yılında, Japon kökenli çok yaşlı Amerikalı erkeklerde aynı gen varyantını saptamışlardı.

Almanya’daki DNA karşılaştırmaları ve Fransa’daki incelemelerle artık uzun yaşam ve Fox03A arasındaki ilişki kanıtlandığı gibi aynı gen varyasyonunun varlığı kadınlarda da tespit edilmiş oldu.

Sonuçlar, Japonların ve Avrupalıların genetik açıdan göreceli olarak farklı olmaları nedeniyle önem taşımakta.

Artık söz konusu genin dünya genelindeki uzun yaşamda önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz diyor uzmanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek