Üzüntüden mutluluğa çıkış yolları

Nedeni ne olursa olsun, üzüntü yaşayan kadınlara müjde. ABD’li psikolog Kevin Burks’ün ‘Üzüntüden Mutluluğa’ çalışması, sizlere yeni bir hayatın kapısını açacak.

Üzücü olaylar nedeniyle psikolojik çöküntü içine girenlere müjde… “Üzüntüden Mutluluğa” adını verdiği çalışmayla, özellikle kadınların psikolojik çöküntülerini sona erdiren ABD’li psikolog Kevin Burks, bunu kitap haline getirdi. 10 yıl boyunca eşinden veya sevgilisinden ayrılan, işini kaybeden, yaşadığı monotonluk nedeniyle bunalıma giren birçok kadını, tekrar mutlu bir hayata döndüren Burks, şimdi daha büyük kitlelere ulaşmak istediğini söyledi.

Küresel dünya
Burks’un bu mükemmel çalışmasını, gazeteniz Takvim’den takip edebilirsiniz. İşinizi kaybettiğiniz için büyük bir üzüntü içindeyseniz, işte size yapmanız gerekenler: Öncelikle, küreselleşme beraberinde yeni ekonomik dünya düzeninin oluşturduğu sorunlardan bir tanesinin de “işsizlik” olduğu gerçeğini kabul etmek gerekiyor. İşsizlik konusunun, son dönemlerde tüm dünyada ciddi bir sorun olduğu, dikkat çekici bir gelişmedir. İşsizlik, gerek gelişmiş ülkelerin, gerekse gelişmekte olan ülkelerin en temel sosyal sorunlarının başında gelmektedir.

Çevreniz önemli mi?
İşten çıkartılan kadının, ilk olarak çevresinin kendisi hakkında düşündükleri veya söyleyecekleri kırıcı sözler aklına gelir. Bu sözlerden negatif bir sonuç çıkartacağınıza, kendiniz için pozitif bir durum yaratmaya çalışın. Unutmayın, eğer siz pozitif olmaya gayret ederseniz, bunu başarmanız hiç de zor olmayacaktır.

Pozitif düşünün
Her durumda, kendinizi övmeye çalışın. Öncelikle, işsiz kalan sadece siz değilsiniz. Dünyada, çalışan toplumun yüzde 25’i işsiz olarak hayatını sürdürüyor. Yani, milyonlarca kişi sizin yaşadığınız sorunla karşı karşıya. Yani, ahlayıp vahlamanın bir anlamı yok.

‘Neden işsiz kaldım?’
Özellikle kadınların son dönemde bir hayli artış gösterdiği iş dünyasında, rekabet oranı da aynı şekilde yükseldi. Çalıştığınız iş ortamında, her an patronunuzun sizi odasına çağırıp, “Bugüne kadarki çalışmalarınız nedeniyle müessesemiz size minnettardır. Ancak yarından itibaren yollarımız ayrılıyor” şeklinde konuşabileceği gerçeğini aklınızdan çıkartmayın. Böyle bir durumda, patronunuza neden işten çıkartıldığınızı sorun ve öğrenmeye çalışın. Ancak, işten çıkartılma nedeninizi sizden daha iyi kimse bilemez. Bu gerçeği tam anlamıyla öğrendikten sonra yapmanız gereken ilk iş, kendinizi bu konuda sorgulamak.

Eksiklerinizi gözden geçirmeyi deneyin!
Hangi konularda eksik olduğunuzu araştırın ve bulun. O andan itibaren, kendinizi eksik hissettiğiniz konularda geliştirmeye çalışın. Bu çalışma, sizin işsiz kaldığınız için bozulan psikolojinizi bir derece de olsa yerine getirecektir. Ayrıca bu çalışma, size yeni bir strateji yolunu da açacaktır. Kesinlikle başkalarına kızıp, “Benden daha yeteneksiz olanlar çalışıyor. Beni ise çıkartıyorlar” diyerek zaman kaybetmeyin.

Her inişin bir çıkışı olduğunu unutmayın
Çalışan kadınlar işsiz kaldıkları anda, yaşamını idare ettirmek için gerekli olan gelirini kaybettikleri hissine kapılır. Bu duygunun yanında, ailesine ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilere karşı itibarını, öncelikle özgüvenini ve kendisine olan saygısını, yaşamında merkezi bir role sahip olan işini, dolayısıyla çalışma arkadaşlarını ve sosyal çevresini, bir iş yapıyor olmasına bağlı olarak topluma karşı var olan sorumluluk duygusunu, yaşam kalitesinin en önemli unsurlarından birisi olan işini kaybetmiş olduğu düşüncesi, o kişinin depresyona girmesine neden olur. Bu duyguları düşünmeyin. Çünkü her inişin bir çıkışı vardır.

Psikolog Burks kimdir?
ABD’nin New York kentinde özel bir muayenehanesi bulunan Burks, ülkenin en önemli psikologlarından biri. Burks, yaptığı çalışmalar nedeniyle 100’den fazla ödül kazandı. ABD dışında 50’den fazla konferans veren Burks,alanında büyük bir üne sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek