Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranmalı?

Tabii ki çocuğunuzun, asla yalan söylemeyeceği konusunda emin olamazsınız. Ancak, yalan söylediği an ona karşı vereceğiniz cevap, asıl önemli olan noktadır. İşte çocuğunuz size yalan söylediğinde, ne gibi bir yol izlemeniz gerektiğiyle ilgili öneriler…

Öfkelenmeyin
Onun ilk yalanını yakaladığınızda çok şaşırmış ve hayal kırıklığına uğramış gibi davranın. Dehşete düşmüş gibi davranmak yerine, onun neden yalan söylediğini hakkında nazikçe bir konuşma yapın. Uzmanlara göre bu davranışınız, sizin ondan doğru söylemesini beklediğinizi anlatır ve bir daha yalan söylememesini sağlayabilir. Eğer onun yalanlara devam ettiğini ve ufak tefek uydurmalarda bulunduğunu fark ederseniz, tavsiye vermeye devam edin.

Sorunlu davranışlarını ‘yalan söyleme’ davranışından ayırın
İlk önce yanlış davranışı ve bunun sonuçlarını bulun. Örneğin çocuğunuz durup dururken sandalye kırdı ve bu konuda yayan söylüyor. İlk önce sandalyeyi niçin kırdığını anlamaya çalışın. Sonra yalan söyleme davranışına dönün.

Çocuğunuz okula bir nedenden dolayı gitmek istemiyorsa ve hatta hasta olduğunu bahane ediyorsa, onunla konuşun. Ona “Ya herkes hasta olmadığını ve yalan söylediğini anlarsa?” Ya bir gün gerçekten hasta olursan? Öğretmenin sana inanır mı?” gibi sorular sorun. 4’üncü ve 5’inci sınıf öğrencisi çocuklar, bütün bunların kendi yararına olduğunu düşünebilmeli ve kendi nedenlerini bir kenara yazmalıdırlar.

Tekrar sert olmaya başlamayın
Büyük ve sıklıkla söylenen yalanların daha ciddi karşılıkları olmalıdır. Ancak çocuğunuz yalan söyledikçe, ona daha sert cezalar vermeyin. Daha sert cezalar verdiğinizde yalan söylemesinin azaldığını görebilirsiniz, fakat bu kesinlikle yanlış bir yoldur. Daha ağır cezalandırmak yerine, problemin üzerine gidin.

Çocuğun neden ödevini yapmadığını ve bu konuda neden yalan söylediğini anlamaya çalışın. Onunla tartışın ve konuyu kendi açısından görebilmesine yardım edin. Ancak, yalan söylemenin yanlış olduğu konusunda asla ödün vermeyin. Çocuğu yalan kapanına kıstırmaya çalışmayın: Onun kendinden küçük kardeşine vurduğunu gördüğünüzde “Kardeşine vurdun mu ?” diye sormayın. Cevabı muhtemelen yalan olacaktır.

İlk önce kendiniz doğruları söyleyen biri olun
Çocuğunuz arkadaşları ile dışarı çıkmak için beyaz yalanlar uydurabilir. Böyle durumlarda ona gerçeği söylediği takdirde izin verebileceğinizi, yalan söylemesine gerek olmadığını anlatın. Aileler kendileri hata yaptıklarında da bunlara mazeret bulmamalıdır. Bunun yerine yalan söylemenin, hatalarla baş etmek için tek yol olmadığını anlatmaya çalışmalılar.

Uzmanlara göre 7-10 yaş grubu çocuklara sahip olan aileler, okul çağı dönemini onlara “güven aşılayabilmek için kullanabilirler. En iyi çocuklar bile bazen gerçeği abartabilir. Ancak şunu unutmayın ki, eğer çocuğun bir sorunu olduğunda, sizinle konuşabileceğini hissederse, yalan söylemeye ihtiyaç duymaz.

“Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranmalı?” için 6 cevap

  1. benim 11 yaşında oğlum var yalan söylüyor ders konusunda yazılı olduğunu söylemiyor sonucunu söylemiyor defterine hiç birkonuyu tam yazmamış her yönde denedim ama olmuyo ne yapmalıyımmmm

  2. merhabalar….. önemli bir problemlmiz var oğlum yalan söylemeye başladı ilkokul bire gidiyor, daha önce farketmemiştim öğretmeni söyledi çok üzüldüm ne yapmalıyım? 9 aylık da bebeyim var hemşireyim çocuğum 1. sınıfa başladığından ötürü doğum iznimi uzatmıştım . lütfen yardımcı olun teşekkürler.
    birde yaramazlaştı arkadaşna tekme atmış. nasıl çözümlerim sorunumu?

  3. oglum5 yaşında anaokuluna gidiyo ögr nine bize dün akşam arkadaşım geldi demiş ve aslında kimse gelmedi hayalmi kuruyo yoksa yalanmı söylüyo anlamadım bukonuda bana yardmcı olurmusunuz

  4. benim 7 yasında kızım var.onunla ilişkimizin nasıl olucağı konusunda birkaç sorum olucaktı.benı kıskandığı zaman ayakkabı makyaj konusunda ağlama krizlerine giriyor ona ne demeliyim nasıl anlatmalıyım.birde bağırıp bana karşı inanılmaz sert konuştuğu zamanlar oluyor. o zamanda ne yapmalıyım.teşekkür ederim.iyi günler.

  5. merhaba benim kızım ilköğretim3. sınıf öğrencisi ve öğrenim hayatı boyunca derslere ilgi ve alaksı olmayan bi çocuk oldu zorlamaların yanında konuşarak çözmeye çalıştıysamda başarı elde edemedim.fakat daha büyük bir problem olarak bu yıl aldığı zayıf notları benden saklıyor ve ben akaladığımdada dehşete kapılıyor ilk yakaladığımda odasına gönderip hiç birşey demeyeceğim sana dedim ama yanlış olduğunu düşünüyorum nasıl bir konuşma yapmalıyım?

  6. merhabalar, benim 10 yaşında 4.sınıfa giden bir oğlum var arasıra yalanlarını fark ettim. bunun üzerine oturduk konuştuk bana söz verdi yalan söylemeyeceğine dair. fakat yazılıları fena değil matematik çok düşük diğerleride ortalama 4 fakat bana sürekli yalan söylemeye başladı yazılılardan yüksek not aldığını söylüyor fakat gerçek bu değil ne yapmam lazım ben çalışıyorum baba ayrı şu an anneaneyle yaşıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek