Zayıflatan ve sıkılaştıran egzersizler

Zayıflatan ve sıkılaştıran egzersizler

Hem zayıf hem de sıkı bir vücuda sahip olmak isteyenler için yaktırdığı kalorilerle zayıflatan ve sıkılaştıran egzersizler listesini tavsiye ediyoruz.

Vücudu sıkılaştırıp daha güzel bir görünüme sahip olmanın yanında yağlardan arınmış incecik bir beden de hayal ediyorsanız biraz gayret gösterip egzersiz yapmalısınız. Özellikle bazı egzersizler bu idealler için oldukça isabetli seçim olacaktır.

Hem zayıflatan hem sıkılaştıran egzersizler

Hem herhangi bir nedenle alınan fazla kalorileri yakıp kilo almayı engelleyen hem de sıkılaşmış bir vücuda sahip olması yağlayan egzersiz listesi önerisi dikkate almaya değer. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, egzersizin tek başına mucizeler ortaya çıkarmak için yeterli olacağı yanılgısıdır. Oysa rutin yapacağınız egzersizlerle birlikte sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak ve stresli ortamlardan uzak durmak da gerekiyor.

İşte işin uzmanları tarafından tespit edilen zayıflatan ve sıkılaştıran egzersizler listemiz…

İp atlama egzersizi

Muhtemelen en son çocukluğunuzda yaptığınız ip atlama egzersizi, spor salonu aramanızı gerektirmeden hemen hemen her yerde yapabileceğiniz hem ucuz, hem de kolay bir egzersiz seçimidir. İp atlama egzersizinin eğlenceli olmasının yanında her bir dakikada diğer egzersizlerden çok daha fazla kalori yaktırdığını da belirtmekte yarar var.

Çömelme (Squat) egzersizi

Tüm vücudu harekete geçiren çömelme diğer adıyla squat egzersizi, bütün kas gruplarını çalıştırmasıyla da ünlüdür. Bu güçlü egzersiz, kalçaları eritmek, vücudu sıkılaştırmak ve kalori yakmak için tercih birebir egzersizlerdendir. Çömelme egzersizinin etkisini artırarak daha fazla kalori yakmak ve kalp ritmini hızlandırmak isteyenler çömelme hareketi zıplayarak da yapabilirler. Ya da çömelme hareketinde kalıp ellere ağırlık alınarak hem fazla kalori yakmak hem de direnci artırmak mümkün. Düzenli olarak squat egzersizi hareketini yapmak, vücuda daha iyi bir görünüm kazandırmasının yanında fiziksel sağlığa da faydalıdır. Oturarak çalışma durumunda olanlar veya tüm gününü evde ya oturarak geçirenlerin karşılaşması muhtemel ciddi hastalık riskleri squat gibi yapılması kolay egzersizlerle azaltılabilir.

Şınav çekmek

Şınav çekmek, pek çoğumuzun zor olduğu için yapmayı çok fazla tercih etmediğimiz bir egzersizdir. Fakat şınav çekerken farklı yapılan hareketler omuzlarda ve kollarda birçok farklı kası çalıştırmaktadır. Şınav çekmeyi zor bulanlar, en az zor olan şınav hareketini deneyip kendisini ve bünyeyi buna alıştırmalıdır. Sonrasında diğer daha kolay şınav hareketlerini yapmak çocuk oyuncağı gibi olacaktır. Şınavın ayrıca, sadece üst gövdeyi değil, tüm bedeni de çalıştırdığı unutulmamalıdır. Bu nedenle ne kadar zorlayıcı olsa da haftada en az birkaç gün şınav çekmek kolların şekillenmesini ve tüm vücudun sıkılaşmasını sağlayacaktır. Ayrıca şınav egzersizi, kalp ve kardiyovasküler sağlık açısından da oldukça yararlıdır. Son olarak şınav çekmenin duruşu düzeltmeye yardımcı olduğunu da unutmayın.

Lunge (Öne sıçrama) egzersizi

Lunge egzersizi Türkçe öne atılım, sıçrama hareketi olarak açıklanabilir. Bacak kaslarını sıkılaştırmaya yarayan lunge egzersizi, düzenli yapıldığında inanılması güç derecede etkili sonuçlar verebilir. Öne sıçrama egzersizine biraz kardiyo eklenirse ve hareket zıplayarak yapılıp daha yoğunlaştırılırsa, örneğin günde, her biri 10 lunge hareketinden oluşan 3 set yapılırsa sonuçların çok iyi olduğu gözlenecektir.

Yüzmek

Yüzme, sıkı ve çelik gibi bir vücuda sahip olmak isteyenlerin tercih edeceği yegane egzersiz veya spor çeşitlerinin başında gelmelidir. Öyle ki yüzme, sıkılaştırılmış bir vücudu olsun isteyenlerin şaşırtıcı sonuçlar almak için oldukça etkilidir. Yüzme egzersizi sayesinde beden sıkılaşır, farklı kas grupları çalışır. Ayrıca yüzmenin tansiyonu düşürme, kalbi güçlendirme ve aerobik kapasitesini geliştirme gibi yararları da vardır.

Koşu yapmak

Koşu yapmanın, hem kaslar için hem de bedenin biyolojik yapısı için pek çok yararı vardır. Koşu egzersizi; stresi azaltma, kalp sağlığını koruma, depresyon riskini düşürme, kalori yakma ve tüm beden sağlığını destekleme gibi olumlu etkileri ve sağlığa katkıları nedeniyle ideal bir egzersizdir. Tüm bu faydaların yanı sıra koşmak; güçlü, sıkılaşmış ve ince görünen bacaklara sahip olmak isteyenlerin tercihi olmalı.

Bisiklete binmek

Bisiklete binme egzersizi, ter atmak ve bacak kaslarını çalıştırmak için harika bir egzersiz tercihidir. Yüksek yoğunlukta bisiklet sürme egzersizleri yapıldığında bacak, kol, sırt kaslarını güçlendirme gibi faydaların yanı sıra kalbin daha stabil ve verimli çalışmasına da destek olur. Ayrıca bisiklet sürmek, kilo vermek isteyenlere yardımcı olacak egzersizlerden de biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek