Zihinsel engelli çocukların diş tedavileri

Zihinsel engelli çocukların diş tedavilerinin mutlaka tam teşekküllü hastanede yapılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, ailelerin çocuğun yaşamını idame ettirebilmek için harcadıkları eforda genelde ağız ve diş sağlığını gözardı ettiğini ifade ediyor.

Ağzında çürükler oluşan çocukların dertlerini anlatamadıkları için büyük sıkıntı ve huzursuzluk yaşadığına işaret eden Diş hastanesi Dentistanbul’un Tıbbi Direktörü Prof. Dr. Sedat Küçükay, anne ve babaların çocuğun dişlerini sık sık kontrol etmesi, çürük veya dişte renklenme görmesi halinde çocuğu hemen diş hekimine götürmeleri gerektiğini belirtti.

Zihinsel engelli çocukların ağız ve diş sağlığını sürdürebilmenin çok zor olduğunu dile getiren Prof. Dr. Küçüay, “Çocuk zaten kendini ifade edemiyor. Bir de bu ağrıyla yaşıyor, iyice huysuzlaşıyor. Onun için anne ve babaya burada çok iş düşüyor” dedi.

Fark edilemediği için zihinsel engelli çocuklarda ciddi ağız ve diş sağlığı sorunlarının ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Küçükay, “Zihinsel engelli çocuklarla iletişim kuramadığınız için yapacağınız işi çok çabuk ve mümkün olduğunca iyi şartlarda gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunu muayene şartlarında yapabilmeniz mümkün değil. Daha geçenlerde böyle üzücü bir olay yaşandı.

İstanbul dışında bir yerde, muayene zihinsel engelli çocuğa biraz sakinleştirici ilaç verilerek yapılmak istenmiş ancak çocuk kaybedilmiş. Sedasyon da olsa genel anestezi de olsa bunun yapılabileceği tek yer tam teşekküllü bir hastanedir. Bunu diş hastanesinde veya bir tıp hastanesinde ameliyathane şartlarında yapmanız gerekiyor.

Bunun dışında yaptığınız zaman çok büyük riskler ortaya çıkabiliyor. Artı yasal değil, yasak bu. Zihinsel engelli çocukların diş tedavilerinin mutlaka tam teşekküllü hastanede yapılması gerekiyor” dedi

Prof. Dr. Sedat Küçükay, bu konuda dernek, kurum ve vakıflarla işbirliği yapmak için girişimlerde bulunmaya başladıklarını ifade etti

“Zihinsel engelli çocukların diş tedavileri” için bir cevap

  1. benim kızım 23 yaşında zihinsel engelli bunun dişini çektirdik ama yapılmasını istedim ama dişi yapılmaz dedi doktor samsundaki ondokuz mayıs üniversitede benim nereye başvurmam gerekiyo acaba teşekur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek