Bebeğinizin besin ihtiyaçlarını öğrenin

Çocuğun yetişkinlere oranla daha fazla gıdaya, bununla orantılı olarak da daha fazla kaloriye ihtiyacı vardır. Yedikleri ile harcadıklarını dengelemek zorundadır.

Emmek, bağırmak, ağlamak, aldığı kalorinin yüzde 25’ini teşkil eder. Bu ihtiyaç her geçen gün artar. Bünyesinin çalışması için, hayatının ilk 20 yılında çok kaloriye ihtiyacı olacaktır. Büyüme hayatın ilk aylarında inanılmayacak kadar fazladır.

Mevsime göre haftalık plan
Bebek, 5 ay içinde kilosunu doğumundakine göre 2 katına, 1 yılda ise 3 katına çıkartır. Ancak, bünyeye yalnızca belirli miktarda kalori vermek yetmez. Aynı zamanda, bu kalorilerin çeşitli besin maddelerinden gelmesi gerekmektedir.

Sebzeler genellikle vitamin içerirler. Ama kimi sebzede daha çok A vitamini, kimisinde ise demir vardır. Yani her gün biftek ve ıspanak yiyen bir çocuk protein ve demir alır ama, gerekli olan birçok maddeden de mahrum kalır.

İdeal bir gıda rejimi yoktur. Önemli olan çocuğa çok çeşitli ve dengeli yemekler yedirmektir. Yapılacak en iyi şey ise, çocuk için mevsime göre haftalık bir plan hazırlamaktır.

Bebeğin gıdasını dengelemek için…
Örneğin 1 yaşındaki bir bebek, akşamları bir çorba ve bir tatlı yiyebilir. Gıdasını dengelemek istiyorsanız, bu çorbanın cinsini öğlen yediği yemeğe göre ayarlamalısınız.

Öğlen patates veya pilav yediyse, akşam sebze çorbası yemelidir. Çocuğun doyması için de yanına krem karamel ilave edersiniz. Örneğin: Öğlen ıspanak yediyse akşam erik kompostosu verilmemelidir, bu bağırsakları yumuşatır. Veya öğlen yumurta yediyse, akşam krem karamel vermek hatalı olur.

Aynı öğünde hem patates hem pilav, fazla nişastalı bir yemek olur. Sebze çorbası ve arkasından meyve kompostosu ise çok lifli bir yemek olur. Çocuk okula veya kreşe gidiyorsa, orada asılı olan haftalık okul mönüsüne bakın ve akşam yemeğini buna göre ayarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek