Çocuklarda şiddet eğiliminin nedenleri

Çocuklarda şiddet eğiliminin nedenleri

Çoğu ebeveyni endişelendirse de 10 yaşından daha küçük çocuklarda şiddet eğiliminin nedenleri; neden-sonuç ilişkisi kuramadıklarından kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda şiddet eğiliminin nedenleri nelerdir?

Uzmanlar, 10 yaşından küçük çocukların mantık kavramları gelişmemesinden dolayı hayal ile gerçeği birbirinden ayırt edemediklerini, bilinçlerinde neden-sonuç ilişkisi kuramadıklarını ve bu nedenle şiddete eğilimli olduklarını berirtiyor.

Klinik psikolog Yalçın Kireçci’nin verdiği bilgilere göre; şiddettin küçük yaşlara kadar inmesinin altında birçok neden bulunuyor.

Çocuklarda suç ve ceza kavramı yaklaşık 10 yaşında oluşuyor. Bu yaştan önceki çocuklar, sergiledikleri davranışla ilgili neden-sonuç ilişkisini kuramıyor.

Zekâ anlık çözüm üretir

10 yaşından küçük çocuklarda mantık kavramı gelişmediğinden, onlar hayal ile gerçeği birbirinden ayırt edemiyor. Hayal ile gerçeğin ayırt edilebilmesi için önce mantık sürecinin tamamlanması gerekiyor. Çocuk zekidir, ama zekâ yapılacak işin sonucunu düşünmez.

Zekâ, bir anlık çözüm üretmek için vardır. Akıl ise kalıcı sonuçları da dikkate alarak, çözüm üretmeye yarar. Ama mantık olmadığı sürece onu da yapamaz. Bunun için çocukların işlediği suça dünyanın hiçbir yerinde, gerek hukuksal anlamda gerek toplumsal anlamda ceza yoktur.

Anne-baba çocuğu dövmüşse çocuk da başkasını döver

Şiddetin küçük yaşlara kadar inmesi iki şekilde ele alınabilir. Bunlardan biri toplumdaki genel şiddet eğilimidir. Aile içinde anne, baba, kardeşler arasında sorunların çözümünde kaba kuvvet uygulanıyorsa, güçlü olan zayıf olanı ezmeye gidiyorsa, çocuk da bunu örnek alacaktır.

Çocuklar bir amaca gitmek, kendisini ispat etmek, başarıya ulaşmak gibi bir eylem içinde olur ve psikolojik anlamda bencil bir yapıya sahiptir.

Çocuk sınırsızca yaşar. Özgürdür, meraklıdır ama mantığı yoktur. Böylece her dileğinin yerine getirilmesini ister. Küçük yaşta bu duruma alıştırılmışsa, en ufak engelle karşılaştığında sınırlanmış olmanın getirdiği sıkıntıyla şiddete yönelebilir.

“Çocuklarda şiddet eğiliminin nedenleri” için bir yanıt

  1. 25 aylık bir oğlum var ona şiddet uygulamadığımız halde abisini beni ve babasına karşı çok öfkeli bize sürekli vuruyor abisine eşyalar atarak canını acıtıyor bazen onun attığı eşyayı ona geri atarak insanların ne hissettiğini hissetmesini sağlamaya çalışıyorum kısa süreli olarak işe yarıyor ama sonra tekrar eski halene geri dönüyor bu konuda siz ne önerirsiniz onu bir psikoloğa götürmeliyim lütfen bize yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek