Radyolojik yöntemle diyabet tedavisi

Özellikle diyabetli hastalarda sıklıkla görülen damar hastalıkları ve buna bağlı gelişen yakınmalar, girişimsel radyolojik yöntemlerle ameliyatsız, ağrısız ve narkozsuz tedavi ediliyor.

Diyabetin damar duvarlarında çok erken dejenerasyona yol açıp kireçlenme, daralma ve tıkanmalarla kendini göstererek damar sertliğini hızlandırdığını belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Memiş, girişimsel radyoloji yöntemiyle damar sertliği tedavisinin yüzde 95-100 başarı ile sonuçlandırıldığını söyledi.

Konforlu tedavi

Türkiye’de 4.5 milyon diyabet hastasının var olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Memiş, bu önemli sağlık problemini yaşayan kişilerin yaklaşık 400 bin kadarının çok ileri damarsal hastalık riskiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Girişimsel radyoloji yöntemiyle hastalara ameliyatsız, ağrısız, narkozsuz ve yüksek konforlu tedavi imkanı sunulduğunu belirten Prof. Ahmet Memiş, özellikle diyabetik hastalarda önemli bir sorun olan operasyon sonrası yara iyileşmesi probleminin bu yöntemle ortadan kaldırıldığını söyledi.

Girişimsel müdahalenin, 15 dakika ile 2 saat gibi değişen bir sürede yapıldığını belirten Prof. Dr. Memiş, şunları anlattı:
“Müdahaleler lokal anestezi altında gerçekleşiyor ve iğne enjeksiyonunun küçük acısı dışında hiçbir ağrı hissetmiyor. İşlem sonrası 8 ile 24 saat yatak istiharati yeterli oluyor ve hasta bunun ardından günlük aktivitelerine geri dönebiliyor. Hatta günlük aktivitelerine ek olarak mutlaka günde 4-5 km yürüyüş ve eksersiz gibi ek aktiviteler de yapmasını istiyoruz.

0,5 kalınlığındaki çok ince kataterlerle ulaşamayacağımız damar yok. Hastalıklı damara ulaştıktan sonra darlık veya tıkanıklık oluşumuna göre tedavi yapılıyor.

Damar hastalıkları

Günümüzdeki mevcut tedavilerden en öncelikli olanı, damar sertliğini başlatan etkenleri ortadan kaldırmaktır.

Etkin diyet – egzersiz düzenlemeleri ile birlikte verilecek ilaç tedavileri başlangıç tedavileri teşkil ediyor. Eğer bu tarzda bir yaklaşımla mevcut yakınmalar ortadan kaldırılamıyorsa girişimsel radyolojik tedaviler devreye girmekte ve damar sertliği nedeniyle oluşmuş ileri damar hastalıkları tedavi ediliyor.”

iğne enjeksiyonu

“Radyolojik yöntemle diyabet tedavisi” için bir cevap

  1. diyabet neden damar serttliğine ve damar tıkanıklığına nedne oluyor sebebı ne anlayamadım???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek