Sağlıklı beslenmek için öneriler

Uzmanlarca yapılan açıklamada, sağlıklı gıdalarla sağlıklı beslenmeye ilişkin kural ve önerilere yer verildi. Sağlıklı gıda tüketmek için önemli bazı kuralların bilinmesi gerekiyor. Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı ise ellerin sık sık yıkanması.

Sağlıklı gıda tüketmenin ilk ve en önemli koşulunun temizlik olduğu hatırlatılan duyuruda, gıda hazırlanmadan önce ellerin yıkanması, gıda hazırlığı süresince bu işlemin sık sık yinelenmesi gerektiği bildirilerek şu öneriler yer alıyor…

– Gıdalarla temas edecek tüm yüzeyler ve aletler yıkanmalıdır.

– Mutfaklar sinek, böcek ve diğer hayvanlara karşı korunmalıdır. Mikroorganizmalar ellerle, giysilerle, kullanılan araç-gereçlerle gıdaya taşınır ve gıda kaynaklı hastalıklara neden olur.

– Pişmiş gıdalarla çiğ gıdaların hazırlanmasında kullanılan bıçak ve kesim tahtaları ayrı tutulmalı, pişmiş ve çiğ gıdalar birbirinden ayrı kaplarda muhafaza edilmelidir.

– Başta et ve deniz ürünleri olmak üzere çiğ gıdaların suları tehlikeli organizmalar içerebilir, bu mikroorganizmalar gıdaların hazırlanması ve saklanması sırasında diğer gıdalara geçebilir.

– Bu ürünlerin en az 70 derecede pişirilmesi halinde mikroorganizmalar
ölür. Mikroorganizmaların vücuda bulaşmasını önlenmek için kıyma, köfte, parça et ve tüm kanatlı etler çok dikkatli pişirilmelidir.

– Pişmiş gıdalar 2 saatten fazla oda sıcaklığında bırakılmamalı. Pişmiş ve hassas gıdalar 5 derecenin altında soğutulmalı. Pişmiş gıdalar 60 derecenin üstünde ısıtılarak tüketilmelidir.

– Gıdalar çok uzun süre buzdolabında saklanmamalı. Donmuş gıdalar oda sıcaklığında çözülmemelidir.

– Pastörize süt gibi güvenli hale getirilmiş gıdalar tercih edilmeli, taze yenecek meyve ve sebzeler akar su altında iyice yıkanmalı, kullanım süresi dolmuş gıdalar tüketilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek