18 yaşından önce estetik ameliyatı olmayın

Uzmanlar, rinoplasti; diğer bir deyişle estetik burun ameliyatı kararının 18 yaşından önce verilmemesini öneriyor. Bunun en önemli nedeni ise burnun bu yaştan önce gelişimini tamamlamamış olması.

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) burun şeklinin cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesine deniyor. Kadın ve erkeklerin en çok yaptırdıkları estetik ameliyatlar arasında yer alan estetik burun ameliyatı (rinoplasti) konusunda Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. G.Sevin Özgül, nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Rinoplasti ameliyatı ile burun boyutu, burun ucu veya burun sırtının şekli değiştirilebiliyor, burun delikleri daraltılabiliyor. Rinoplastide burundan nefes almayı bozmadan burnun her bölgesine dengeli bir görünüm sağlayarak abartısız doğal bir burna ulaşmak amaçlanıyor.

Rinoplasti, girişimin yaygınlığına ve cerrahın seçimine göre lokal veya genel anestezi altında yapılır. Lokal anestezi altında ameliyatta uygulanan sedasyon ile hasta ağrılara duyarsız hale getirilerek, burun ve çevresindeki dokular uyuşturuluyor. Ameliyat esnasında daha rahat olması nedeniyle çoğunlukla genel anestezi tercih ediliyor. Ameliyat sonrasında gözkapakları ve çevresinde oluşabilecek morluklar 10-15 günde kayboluyor. Burun sırtında oluşan şişliklerin yüzde 80-90’ı da ilk ayda geçiyor.

Estetik burun ameliyatı yaptırmayı düşünen kişinin öncelikle bir plastik cerrahi uzmanına başvurması öneriliyor. Rinoplasti için en erken ameliyat yaşı, burun gelişiminin tamamlandığı 18 yaş olarak belirtiliyor. Çünkü ideal burun, hastanın yüz hatlarına uygun olandır. Yüz görünümünde belirgin değişime neden olan bu ameliyata hastanın kendini hazır hissetmesi ve beklentilerini doğru belirlemesi çok önemli bir nokta olarak açıklanıyor. Bunun için hastanın ameliyata karar verebilecek bir olgunluğa ulaşmış olması, doktorlar tarafından gerekli görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek