7 adımda sağlık testi

Amerikan Fitness Magazine dergisi, farklı üniversitelerden uzmanlara danışarak 7 basit test derledi. Bu testler sayesinde sağlığınızı kontrol edebilecek ve sağlığınızda herhangi bir anormalliğin olup olmadığını test edebileceksiniz.

1. Esnekliğinizi test edin

Aşağı doğru eğilerek ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın, eğer dokunabiliyorsanız her şey yolunda demektir. Ancak bileğinizden aşağı gidemiyorsanız günlük egzersizlerinizi artırmanız gerektiği anlamına gelebilir.

2. Benlerinizi sayın

Amerikan Dermotoloji Derneği 50’den fazla benin cilt kanseri riskine işaret ettiğini söylüyor.

3. Kollara kontrol

Kollarınızın arkasına dokunun, eğer yumrular hissediyorsanız Omega-3 yağ asidinden yeteri kadar tüketmiyorsunuz. Diyetinizi gözden geçirip yağlı balıklara ağırlık verin.

4. Dizinizi sırayla bükün

Ayaklarınızla omuzlarınızın hizasında dik durun ve iki dizinizi sırayla bükün. Eğer dizleriniz içe doğru bükülüyorlarsa, egzersiz yaparken sakatlanmaya daha meyillisiniz.

5. Yağlarınızı takip edin

Sabah kahvaltı etmeden önce sırtüstü yere uzanın ve karnınızı gerin, eğer karnınız düz ise sağlıklısınız. Eğer değilse, vücudunuzda ‘toksik yağ’ oluşmuştur. Bu yağlar organların çevresini sararak kanser, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların önünü açıyor.

6. Belinizi ölçün

Wisconsin Üniversitesi uzmanlarına göre eğer bel ölçünüz 81 santimden kalınsa, kalp rahatsızlığı riskiniz yüksek demektir.

7. Başınız ne sıklıkla ağrıyor?

Eğer sık sık başınız ağrıyorsa duygusal yükünüz fazla demektir ve bu bağışıklık sisteminizi zayıflatmanın yanısıra kalp rahatsızlığı riskinizi de artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek