A vitamin eksikliği kör edebilir

Uzmanlar, A vitamini eksikliğinin ileri boyutlara ulaşması halinde görme noktası kornea üzerinde yaraların çıktığını ve bu yaraların uzun süre iyileşmemesinin körlüğe neden olabileceğini belirtiyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Akyol, A vitamini eksikliğinin görme problemlerine neden olabileceğini söyleyerek, şu bilgileri verdi. A vitamini, hücre zarının dengesini sağlıyor. Bu nedenle vücut için son derece gereklidir. A vitamini eksikliğini, kendini özellikle gözde hissettiriyor.

A vitamini eksikliği kanser gibi diğer bazı ölümcül hastalıklara da neden olabilir. Ancak, bu vitaminin en önemli etkisi göz üzerindedir.

Gözün kurumasını ve saydam tabakadaki değişiklikleri önleyen A vitamini, retinanın normal işlev yapmasını sağlıyor. Özellikle de gözün ışığa duyarlı kesimleri için gerekiyor, eksikliği ise önemli görme problemlerine neden olabiliyor.

Sindirim sistemi bozukluklarında, pankreas hastalığı, ince bağırsak hastalıklarında da A vitamini eksikliğinin etkisi görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek