AB kan grubunda kalp sorunları daha fazla

AB kan grubunda kalp sorunları daha fazla

Harvard Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, AB kan grubundan olanların kalp hastası olma riskinin diğer gruplara göre çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’de Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, nadir görülen kan grubunda olanların kalp hastalığı riskinin daha fazla olduğuna işaret ediyor.

20 yıla yayılan ve 90 bin kişiyi kapsayan araştırmaya göre kan grubu AB olanların kalp hastası olma riski en yaygın kan grubu olan 0’dakilere göre yüzde 23 daha fazla.

Araştırmaya öncülük eden Prof. Lu Qi, “Kan grubunuzu değiştirmeniz mümkün değil. Ama bu bulgular, doktorların kimin kalp hastalığı riski altında olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.

Risk durumuna göre yaşam tarzı

Kolesterol ve tansiyon değerleriniz gibi kan grubunuzu bilmeniz de önemli. Eğer risk altında olduğunuzu bilirseniz ona göre daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyebilirsiniz” dedi.

Araştırmaya göre kan grubu B olanların 0 grubundakilere göre kalp hastalığı riski yüzde 11 daha fazla. A grubunda olanlarda bu riskin yüzde 5 daha fazla olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, araştırmanın Amerika’da yapıldığını ve bu sonucun tüm etnik gruplar için geçerli olup olmayacağının bilinmediğine dikkat çekiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek