Abur cuburla gelen reflü tehlikesi

Fazla abur cubur yiyen çocuklarda “reflü” hastalığı görülme riskinin artığı bildirildi. Uzmanlar, çocukların yaz aylarında polenlerden etkilendiğini, bünyesi zayıf çocuklarda solunum şikayetleri, öksürük, aksırık ve hırıltı başladığını belirtiyor.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, şu bilgileri verdi: “Çocukların içtiği sıvılardaki kimyasal maddeler, mide ve yemek borularında hasara neden oluyor. Abur cuburu fazla kaçıran çocuklarda reflü hastalığı görülme riski artıyor. Bu hastalık, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu gelişen sindirim sistemi hastalığıdır. Hastalığın belirtisi kusma, mide yanması, gaz, ağızda kötü koku olabilir. Aşırı yemek yiyenlerde de mide ve yemek borusu arasındaki kapak gevşediği için bu hastalık oluşabiliyor.”

Büyümeyi bile engelleyebilir
Çocuklarda, fazla yemeye bağlı olarak karın ağrısı ortaya çıkabilir. Uzun süre dışarıda bekleyen yiyeceklerin tüketilmesi de mide ve bağırsak enfeksiyonuna yol açıyor.

Reflü hastalığı zatürree ve astıma neden olabilir. Bebeklerde ölümle sonuçlanabilecek vakalara yol açtığı görülmüştür. Hastalık, kusma ve iştahsızlığa neden olarak, çocukların kilo almasını ve büyümesini engelleyebilir. Yemek borusunda yaralara neden olabilir. Çocukların çoğunlukla sıvı gıdalar ile taze meyve ve sebze tüketmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek