Adet kanaması ve regl ağrıları

Kadınlar üreme çağında her ay gebelik için hazırlanırlar. Gebelik için uygun değişimler oluşturan uterus (rahim) iç zarı, o ay içinde gebelik oluşmazsa, bir kanama ile birlikte atılır. Kadınların çoğu, bu iç zarın ve kanın atıldığı menstrüasyon zamanında (adet kanaması) uterusun kasılmalarını hissedebilir.

Uzmanlarca verilen bilgilere göre; bazı kadınlarda bu kasılmalar çok şiddetli ve buna bağlı olarak da çok ağrılıdır. Bu şekilde ağrılı adet görmeye, tıp dilinde dismenore adı verilir. Dismenore, aslında oldukça sık rastlanan bir durumdur. Adet görmeye başladıktan (menarş) sonra, kadınların neredeyse yarısında ağrılı adet şikâyeti vardır. Ancak bu ağrıların, kadınları işinden alıkoyacak derecede şiddetli olması yüzde 10 gibi bir orandadır.

Stres de etkiliyor
Dismenore, özellikle genç yaşlarda daha sık görülür. 20-25 yaş civarında çok sık rastlanmasının yanı sıra, stres altında yaşayan ya da çalışan kişilerde görülme sıklığı da daha yüksektir. Dismenore, genellikle ilk adet kanaması (menarş) sonrası dönemde başlar. Genellikle her menstrüasyon (adet kanaması) döneminde olur.

Ağrılar nasıl seyreder?
Ağrılar, kanamanın birkaç saat öncesinde başlar. Birinci ve ikinci gün, ağrının en şiddetli olduğu dönemdir. Kişisel farklar görülmekle beraber, 2-4 gün içinde sonlanır. Ağrılı dönemlerde, tıpta steroid dışı antienflamatuar ilaçlar (NSAII) olarak adlandırılan ve halk arasında ağrı kesici olarak bilinen ilaçlar kullanılabilir.

“Adet kanaması ve regl ağrıları” için bir cevap

  1. Merhaba ben saçlarımdan çok şikayetçiyim çok kabarık ve birtürlü şekil almıyor ne yapmamm gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek