Aft (ağız yarası) tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler

Ağızda çıkan aftlar, ağız ülseri ya da kanser belirtisi olabilir. Ağız kanseri çoğunlukla acı verir ve dilin sert ve bükülmez olmasına neden olur. Böyle belirtiler yaşıyorsanız mutlaka doktora gidin…

Ağız içinde sürekli beyaz lekeler veya kırmızı lekeler ortaya çıkıyorsa bu “ağız kanseri” oldunuz anlamına gelebilir. Uzmanlar, çok uzun süre geçmeyen ya da sürekli tekrar eden ağız yaralarının mutlaka kontrolden geçirilmesini tavsiye ediyor. Kadıköy Şifa Merkezi´nden Op. Dr. Engin Aktaş, ağız kanseri konusunda merak edilenleri BUGÜN´e açıkladı…

Ağız kanseri nedir?

Ağız kanserleri dudak, dil, alt ve üst çene alveoler mukozası, damak, dil, ağız tabanı ve boğaz bölgesiyle sınırlandırılmış alanda görülen kanserler olarak ifade edilebilir. Ağız kanserlerinin 1/3´ü boğaz bölgesini tutarken geri kalan 2/3´lük bölüm ağız boşluğunu tutmaktadır. Ağız kanserleri tüm kanser olgularının yüzde 2-4 arası bir bölümünü oluştururular. Ağız kanseri hastalarının yüzde 95´inin 40 yaş üzerindeki bireyler oldukları ve hastalığın teşhisi sırasındaki ortalama yaşın 60 olduğu bilinmektedir. Kadınların erkeklere oranı yarı yarıyadır.

KANAMALARA DİKKAT!

Peki belirtileri nelerdir?

Uzun süredir ağızda bulunan ve geçme belirtisi göstermeyen şişlik ve lekeler, ağız içi veya dudaktaki ağrı vermese de iyileşmeyen herhangi bir çatlak, kanserin habercisi olabilir. Gelişen bir tümör ağrı vermeyebilir ancak yayılarak kanamaya sebep olabilecek ülserler oluşturabilir. Kanser çoğunlukla acı verir ve dilin anormal bir şekilde sert ve bükülmez olmasına neden olur.

Düzgün konuşma veya yutkunma zorluğu ve uyuşma hissi görülebilir. Ağız kanserinin gelişimini tetikleyen diğer faktörler arasında: Özellikle sert alkollü içkiler olmak üzere aşırı alkol tüketimi, alkol ve sigarayı bir arada kullanma, yerine oturmayan takma dişler, sayılabilir. Özellikle güneş altında çalışan çiftçi, işçi vs. meslek gruplarından kişilerin dudaklarını koruması şart.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Ağız kanserlerinin erken teşhisi çok önemlidir. Erken teşhiste yüzde 90 oranında iyileşme sağlanabilir. Ağız içinde ağrısız büyüyen bir yara kanseri düşündürebilir. Ağız kanserlerinde kesin teşhis biyopsi ile konulur. Tedavide ise cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapi yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

KORUNMA YOLLARI

Sigara, pipo gibi tütün ürünlerini kullanmayın. Meyve ve sebzeden zengin diyetle beslenin. Araştırmalar bu tür diyetin ağız kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor. Düzenli olarak diş hekimine gitmeyi ihmâl etmeyin. Ağızda çıkan aftlar, ağız ülseri ya da kanser belirtisi olabilir. Ağız kanseri çoğunlukla acı verir ve dilin sert ve bükülmez olmasına neden olur. Böyle belirtiler yaşıyorsanız mutlaka doktora gidin..

“Aft (ağız yarası) tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler” için 4 cevap

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Aft bende birkaç yılda tekrarlayan, iyileşmesi ortalama 1.5 ay süren berbat bi deneyim. Sadece aft sorunu yaşayanların anlayabileceği ağrıyla karışık garip bir acısı var. Çok fazla doktor gezdim hatta ağız içinden parça bile aldırdım. Birşey çıkmadı. Tükürük bezleri ile alakalıdır diye göz doktoruna bile sevk ettiler. Birşey çıkmadı.

    Çözüme gelince; Yaraya tuz bastım. Gargaradan bahsetmiyorum. Direk tuz bastım. çok acı veriyor hatta beyaz kısmın etrafındaki pembe yerler şişti. Yine de tuz basmaya devam ettim. 2 gün tekrarladım. Sonra yara değişik bir hal alıyor. Aynen normal bi yara şekline dönüşüyor. Sonra kenakort sürdüm 1 gecede iyileşti. Bana göre tek çözümü var TUZ TUZ TUZ. Tabi ki vitamin olayını unutmamak lazım. Yaranın çabuk iyileşmesi için limon sıkıp içtim. Limon suyu da dağladı yarayı. Son olarak ben bi doktor değilim. Belki yaraya tuz basmak kötü sonuçlar doğurabilir. Bilmiyorum ama çaresilikten yaptım. 5 sene önce de limon tuzu koymuştum yaranın üstüne. o da çok ii gelmişti. Herkese geçmiş olsun, acil şifalar.

  2. selam ben 3 yıldr evliyim evlendikten sonra sonra cıkmaya basladı acaba cinsellikle alakası varmırı azimim ici deli desik

  3. selamin aleykum kolay gzlsin hayirli bayramlar
    size bir sorum olacakti agzimda uzun senelerdir agzimda aft yarasi var fransada yasiyorum hem dis doktoruna hemde aile doktoruna gidiyom ama hic bir cozum bulamiyorlar ayrica alt dudagimin bir yerinde uc dort gune bir toplu igni topcugu kadar bir sislik oluyor sabahlari agriyla uyaniyorum dudagim patlayacak hissediyorum hic bir sekilde delinmiyor denedim ancak kurdanla delip icini bosaltirsam rahatliyomyoksa saatlerce aci cekiyom ikisi bir arada cikinca dayanilmaz aci veriyor yemek yerken bile zorlaniyom sizden bu kanuda yardim istiyorum ilginize tesekur ederim hayirli aksamlar….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek