Ağız içi enfeksiyonlar beslenmeyi etkiliyor

Ağız içi enfeksiyonları, çocuklarda sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olarak biliniyor. Yenidoğan döneminden itibaren çocukluk çağının her döneminde karşımıza çıkabiliyor. Özellikle küçük bebekler, ağız içi enfeksiyonuna yakalandıkları zaman emmekte güçlük çekebiliyorlar.

Ağız içi enfeksiyonlar, ağız sağlığını bozduğundan, çocuğun beslenmesini önemli ölçüde etkileyebiliyor. Lokal bir enfeksiyon olmakla birlikte, iyi tedavi edilmediğinde veya bağışıklık sistemi bozuk çocuklarda ciddi sonuçlar doğurabilen ağız içi enfeksiyonlara, mantarlar, virüsler veya bakteriler neden oluyor.

Yenidoğan döneminde en sık görülen ağız içi enfeksiyon nedeni ise mantarlardan kaynaklanıyor. Mantarların etken olduğu ağız içi enfeksiyonları, genellikle bağışıklık sistemi baskılanmış veya sık antibiyotik kullanımı olan çocuklarda görülüyor. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Ayla Kamburoğlu Göksel, çocuklarda sık görülen ağız içi enfeksiyonlarını şöyle sıralıyor:

Pamukçuk (Moniliazis):

Yenidoğan döneminde en sık görülen ve Candida Albicans mantarının neden olduğu bir enfeksiyondur. Bebeğin damak, yanak iç yüzeyi ve dili üzerinde, beyaz lezyonlar şeklinde kendini gösteriyor. Hastalık, bebeğin iyi emememesine neden oluyor. Fark edildiğinde, zaman geçirmeden doktora danışılarak, önerilen şekilde bikarbonatlı su ile ağız içi temizliği yapılmalı ve uygun antibiyotikli damlalar kullanılmalı. Pamukçuk olan bebek, eğer anne memesini emiyorsa, annenin memesinin de uygun şekilde temizlenmesi; biberon veya emzik kullanılıyorsa, sterilizasyonunun yapılması öneriliyor.

Herpes simplex gingivostomatiti:

Yüksek ateş, huzursuzluk, tedirginlik ve damakta küçük ağrılı ülserler ile kendini gösteriyor. Tedavisinde uygun ağız içi temizleyici solüsyonların ve ağrı kesicilerin kullanılması ve çocuğun aldığı sıvı miktarının artırılması gerekiyor.

El, ayak, ağız hastalığı:

Hastalık, Coxackievirüs A 16 isimli, enterovirüs ailesine ait bir virüsten kaynaklanıyor. Genellikle küçük çocuklarda, yaz ve erken sonbahar mevsimlerinde görülüyor. Ateş, boğaz ağrısı, dil, damak ve yanakların iç bölgesinde küçük kırmızı noktalar şeklinde başlayan yaralarla birlikte tüm vücutta olabilen döküntü ile kendini gösteriyor. Döküntüler el ayası ve ayak tabanında da belirginleşiyor. Yakınmalar bir hafta kadar devam ediyor. Tedavisinde ağrı kesiciler kullanılması ve sıvı alımının artırılması öneriliyor.

Tekrarlayan aftöz stomatit:

Ağız içinde gerçekleşen lokal bir travma, stres veya bazı vitamin ve minerallerin (demir, folat, çinko, B12 vitamini) eksik olduğu durumlarda, ağız içinde tekrarlayan yaralar şeklinde ortaya çıkabiliyor. Bunların dışında bazı sistemik hastalıklar, örneğin bazı bağırsak hastalıkları ve romatolojik kan hastalıkları da ağız içinde tekrarlayan yaralara neden olabiliyor.

Tüm bu durumlarda tedavi, etkene yönelik yapılınca faydalı oluyor. Ağız içinin bakteri etkenli enfeksiyonlarında en sık rastlanan neden, diş veya diş etinden kaynaklanan enfeksiyonlar oluyor. Ağız sağlığının korunabilmesi için dişlerin sağlıklı ve mutlaka bakımlı olması gerekiyor. Diş veya diş etlerinden kaynaklanan bir apse, uygun antibiyotik ile doğru şekilde tedavi edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek