Ağız içi yaraları, nedenleri ve tedavisi

Ağız içi yaraları, nedenleri ve tedavisi

Ağız içi yaraları (AFT), ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, yumuşak damakta, dil üzerinde, diş eti üzerinde ve farenkste görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili ve oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır.

Ağız içi yaraları

Toplumun % 18 ile 20’si az veya çok ağiz içinde oluşan yaralarla karşı karşıya kalmaktadır. Ağız içi yaralarına bayanlarda daha sık rastlanır.

Ağız içi yaraları (AFT) genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Ağız içi yaralarının oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

AFT oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

– Stres

Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.

Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.

– Yiyecekler

Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler AFT oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır. Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen karabuğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle de AFT oluşumunu hızlandırırlar.

– Travma

Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar AFT için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

– Diş macunu

Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan “Sodyum Lauryl Sulhate” ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile AFT oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.

Özellikle ağız içinde yaraları olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom’s of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)

– Sistemik hastalıklar

Behçet hastalığı, genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı AFT’lerle kendini gösteren bir hastalıktır.

Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı AFT’ler görülebilmektedir.

– Diğer nedenler

B12 vitamini ve demir noksanlığı, sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de AFT oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

Ağız içi yaralarının (AFT) tedavisi

Ağız içi yaraları herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. AFT sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:

Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için yapılabilecekler şunlardır.

– Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalıdır.

– “2% Hydrogen Peroxide” solüsyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile AFT bölgesi temizlenebilir.

– Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem AFT üzerine sürülebilir.

– Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solüsyonla günde üç kez gargara yapılabilir,

– Yemeklerden önce AFT bölgesine “Xylocaine” solüsyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.

– AFT üzerine uygulanacak “Orabase”, “Gly-oxide”, “Cankaid”,”Ambesol” gibi ağız içi kremler uygulanabilir.

– “Sucralfate” tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.

– Özellikle başlangıç aşamasında “Tetrasiklin” tableti suda eriterek elde edilen solüsyon ile gargara yapmak AFT’nin fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

– Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir Topikal Steroid “% 0,1’lik Triamcinalone” uygulanması ya da steroidli bir gargara “Betamethasone Syrup” ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

– “Chlorhexadine” gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.

– “Tetrasiklin” şurup la hazırlanan 12,500 ünite “Nystatin”, 1.25 mg “Diphenhydramine”, ve 0.25 mg/m “Hydrocortisone” karışımı ‘Shotgun’ solüsyonu olarak kullanılabilir.

Ağız içi yaraları (canker sores = mouth ulcers) ile UÇUK (fever blisters = cold sores) arasındaki farklılıklar

AFT ile uçuk genellikle aynı belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında birçok temel farklılık vardır:

Ağız içi yaraları (AFT)

1. Kesinlikle ağız içersinde oluşur.
2. Bulaşıcı değildir.
3. AFT’nin oluşmasına virüsler neden olmaz.

Uçuk

1. İçi su toplamış küçük kabarcıklar (Blisters) şeklinde başlar.
2. Nadiren ağız içerisinde olsalar da genellikle ağız dışında meydana gelirler. AFT ağız içerisinde tüm bölgelerde olabilmesine karşın uçuk genellikle ağız içerisinde damak tavanı gibi hareketsiz bölgeleri tutar.
3. Bulaşıcıdır.
4. Virüsler tarafından meydana getirilir.

“Ağız içi yaraları, nedenleri ve tedavisi” için 131 cevap

 1. ağzımın içinde çok fazla yara oluşuyor özelllikle dilimin üzerinde aşırı derecede yara oluşuyor konuşamıyorumm yemek yiyemiyorum belirli zamandan sonra iyileşiyor 3 ,4 gün sonra tekrar başlıyorr sigarayı bıraktım daha fazla arttı yaralar şimdiden teşekkürler cevap bekliyorum

 2. halil, benim de ağzımda ve dilimde oluşan yaralar konuşmamı dahi engelleyecek derecedeydi. bu yaraların en büyük nedeni vitamin eksikliği. b12 vitamin takviyesi alın. kepekli ekmek yemeye gayret gösterin ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınıza ya tuzlu su ile ya da eczaneden aldığınız bir solüsyonla gargara yapın. kısa zamanda geçecektir.

 3. damaklarımda ve diş etlerimde inanılmaz fazlalıkta yara var yapmadığım denemediğim şey kalmadı dişlerimide temizlettim yine çare bulamdım.bir sürü ağız içi kremi kullandım gargaralar kullandım tuzlu suyla da gargara yaptım karbonatlada.. ama malesef hiç birşey fayda etmiyor canım çok yanıyor yemek yiyemiyorum ağrıdan ağladığım günler bile oluyor bu durum yaklaşık bende 3-4 aydır var lütfen bana yardım edin cevabınızı bekliyorum tek umudum kaldı diyebilirim…

 4. selam benim pek diyecek birşeyyim yok zaten emine hanım ve halil bey kısaca anlatmış tabi iyileşmesi kısa sürmüyor benim 5 senedir var. iyileşip çıkıyor iyileşip çıkıyor gece yatamıyorum gündüleri bir sancı yapıyor anlatamam suan bile bu mesajı yazarken canımın yandığını ancak benim gibi olanlar anlar..bende bir çok tadavi yaöntemini denedim geçmedi bazen ağız içimde 7 yerden yara çıkabiliyor küçük ama inanılmaz derecede acısı büyük saygılar ramazan polat

 5. yanaklarımın iç kısımlarında bütürrlü tabakalar oluştu bana mantar olduğu söylendi bir kaç tedavi uygulandı ama bir sonuç alamadım bu rahatsızlık bende 2 aydır var ve şimdide karcıklar ve ağrılar başladı ne yapmalı hangi bölüme gitmeliyim cevap bekliyorum teşekkürler

 6. meraba arkadaşlar 17 yıldır bu aft belasıyla uğraşıyorum mukokütanoz behçet tanısı kondu tek çözümü aşırı sitresten uzak durmak colcium kullanıyorum faydasını görürsünüz ağız sağlığı çok önemli düzenli beslenme fln uygulayın kesinlikle faydasını görürsünüz

 7. arkadaşalar benimde yenioldu bende yeme yiyemiyom baya acıyo acaba n asıl gecer acilemi gitsem altımızda dişci var oraya gittim baktıalr iyilişecek dedler yine aynı oldu birazdan sizin dediğiniz yöntemidenicem bu ağız ağrısı çokmu sürüyo:(

 8. bir cok ilaç kulandım faydası olmadı ama en etkili ilaç prednol16 denen ilaç doktor yazdı 3 gün kulandım geçti ama tekrar çikabilir

 9. benimde çok sık agız içi dil dudak içinde beyaz yaralar oluyordu çinlo eksikliğinden olduğnu söyledi doktor kullandım eskisi kada sık olmuyor ama azaldı ama en etkili ilacı gargara arkadaşlar herkese acil şifa çok zor yaşayan bilir

 10. ne oldugunu anlamadıgım arada bı beriren damadımda sıvılce seklınde oluşup önlenmedıgı taktırde buyuyebılen kücük ucuklar oluşuyor..üstu beyaz etrafı hafıf kızarık oluyor..genelde canım acıdıgı gün yanı aşırı stres oldugumda ortaya cıkıyor..bu ne olabılır acaba..ne kullanırsam cabık gecer..beklersem sanırım atıyorda:((

 11. slm arkadaşlar aynı sorun bendede var benimki 3_4 ayda çikiyordu sigarayi bıraktım 7ayoldu birkaç yerde yaralar çikiyor geçiyor başka yerlerde yeniden çikiyor kullanmadıgım siprey krem antibiyotk igne kalmadi banada doktorlar sitres diyo kan tahlili yaptirdim kulak burun bogazda agız flmi akçiger birşey çikmadi verdigi ilaçlarfelden,cefaks500mlg,tantum verdesiprey,b12vitamin,megadynvitamin,kenacort krem__ çeken bilir bu hastalıgı hepimize geçmişolsun 5tüp kan verdim yeni sonuçları pazartesi alacagım kulak burun bogaz doktorum tahlillere göre bakacak ona göre sonuca gidecegiz dedi sonuç çıkmassa cildiyeye gönderecek yine bilgilendiririm sizleri

 12. slm…..
  Ağız içi yaraları ile benimde oldukça büyük sıkıntılarım var…..
  yaklaşık 4 sene önce sigarayı bıraktım ama bu sıkıntımı tetikledi ve başta dayanılamayacak acılar verdi……
  şimdi bu peryotlar azaldı. Ancak ortadan kalkmadı…….
  Şu anda da dilimde 1 adet ve alt dudak içimde 1 adet olmak üzere 2 adet aft ile mücadele vermekteyim……
  Sizlerin bu sıkıntıları aşabilmemde bir yardımınız olabilirse çok memnun olurum …
  saygılar….

 13. arkadaşlar bende de var çok sık olmasada çıktığı zaman uzun kalıyor şu anda dilimin ucunda yanağımın içinde bir de dişetim de üç yerde var her akşam tuzlu su ile çalkalıyorum yakıyor biraz ağrısını ve acısını hissetmiyorum ama daha sonra tekrar eski halini alıyor, 1 aydır geçmedi yemek yerken gözlerim yaşarıyor.

 14. arkadaslar kesinlikle aynı durumdan bende mustaribim .. kesinLikle hiç bir faydası yok ilaclar felan hç etki yapmıo bosuna ugrasırsınız .. behcet tanısı die sölediler ama bende cıkmadı .. zaten cıkmamasıda cok güzeL .. bu arada kesnLikle bu hastalık psıkolojıye dayanıo .. strese dayalı bi hastalık .. ne yapsanız faydası yok bence ugrasmayın ve acı cekmeye bakın :( umarım hepınız bu hastalıktan kurtulursunuz .. sadece klodamın die bi sprey var onu kullanmanızı öneriyorum … bu spreyde sadece yemek yiyeceginiz zaman agzınızı uyusturuo .. tad alamıosunuz yediginizden ama hiç olmazsa yokluk hissi verio denemenizi isterim … bu arada bu hastlık ben kendimi bildim bileli basımda …

 15. slm benim 20günde falan çıkıyor konuşamayacak dereceye geliyor acaba en etkılı yöntem nedir çok fena acıyor yardımcı olursanız sevinirim.

 16. selam ya aynı hastalık bendede var 4 aydır bende çekıyorum ağzımın içi beyaz et parçaları çıkyor yemek yiyemiyorum eyileşip tekrar başlıyor b12 vitamınim aksık ilaç kullandım ama aynı dut şurubu iyi gelıyormuş ha bide stomatovis dıye ağızsolüsyonu

 17. LÜTFEN OKUYUN: öcelikle her kese acıl siafalar bende 20 yıldır bu nalet aft larla uğraşıyorum denemediğim hiç bir şey kalmadı en son doktor bana galıba behçetsin dedi colsicim diye bir hap verdi behçet hastaları kulanıyor ve ben bu hapı kulandım hiç bir faydasını görmedim bu ilacı sakın kılanmayın 4 ay boyunca kulandım bana ne me oldu dersinizkısır oldum tüm sperm lerim öldu 2 yıldır çocuk yapmak istiyoruz ama olmuyor . arkadaşlar bunu tedavisi yok sadece onu düşünmeden yaşamaya devam allah hepinizin yardımcısı olsun

 18. ağzımda ve dilimde yaralar çıkıyor 10ila15günsürüyor ve5gün yara olmuyor her türlü ilaç kulandım ama faydasını görmedim

 19. abi denemediğm şey kalmadı …hayatımı zindan ediyor şu an dilimin yan ucunda delrtiyor birde konuşamadğım için insanlara derdimi anlatamıyorum dudaklarımdada var ayrıca iğrenç bir koku lütfen yardım edin ..bi çaresi olmalı…

 20. arkadaşlar kesinlikle kenacort-a orabase pomad tavsiye ederim.bende çok çekiorum bu yaralardan ama 1 günde geçiriyor…

 21. bende de var.özellikle şu sınav döneminde ortaya çıkıyor sonra kendiliğinden geçiyor ama çekilir dert değil

 22. üç yaşında oğlum var.denizden sonra ateşi ve ağrısı çıkmaya başladı gece dudak üzerinde yara çıktı.diğer gcelerde ağız içinde dilde damakta delikli beyaz yaralar çıkmaya başladı 3 gündür su ve meyve suyundan başka birşey yiyemiyor tedavi için geral oral sprey aldım ama bi faydası olmuyor ağız içinde daha acı veriyor ne yapmam lazım daha rahat geçirebilmesi için yardımcı olun lütfrn….

 23. var mı bu illet acıların ilacı aft kimsenin kaderi olmak zorunda degil kendini doktor sananlara sesleniyorum suana kadar bi carasini bulamadım varsa caresi sizlere sesleniyorum bos lafa söze ne hacet

 24. ağıç içi yaralar için en etkili ve faydalı olanı tuz.sirke ve su karıştırılıp losyon elde idilerek ağızda çalkalanacak çobuk etki papıyr ve rahatlaştırıyor

 25. arkadaşlar hepinize geçmiş olsun. ben bunu yirmi yıldan beri çekiyorum.doktora gitmiştim.behçet hastalığı olur diye fakat böyle bir şey çıkmadı allahtan.fakat bu benim ailemdede var.abimde benim çocuklarımda genetik diyebilirim.ben genelde tedavi için su-karbonat -tuzu karıştırıp gargara yapıyorum biraz rahatlatıyor.ama geçmiyor.zamanı gelmeyince iyileşme yapmıyor.tabiki konuşmamıza yemek yememize çok engelliyor ama ne yapalım.diğerki hastalıklardan yinede iyidir bu günlerimize çok şükür.ben dişlerimi günlük mutlaka fırçalama yapıyorum.bunun diş fırçalama ile ilgisi yok olacağından.arkadaşlar bunun beslenme ile ilgisi yok.hepinize tekrar geçmiş olsun.

 26. arkadaşlar bende aynı musibetten yıllardır çekiyorum son zamanlar yara çıkan bölgeye limon tuzu bastırıyorum . Dakikasına acıyı gideriyor . Yara orada duruyor lakin hiç acı yok rahatla konuşup yemek yiyebilir siniz . Yalnız ilk başta canınız çok yanacak tir . Ama unutmayın eğer sabr edersek bunlar günahlarımıza kefaret olacak.

 27. benim kücüklümden beri ısırmaktan vardı xd ama azaldı geçen dişim intihap oldu doktora gidip o demirli yanamı tutu yerde ve diş etimin üstü bide dudamın ucu yara oldu 1 gün sonra doktor yüzünden ola bilirmi .:D yıkamadan o demiri azıma soktusa cıkmış ola bilirmi 7-8tane yara cıktı :(

 28. ağız yarası ev taşıdıktan sonra olmaya başladı başka bir köye geçtim bu sefer sadece bende deil kızımda ve eşimde de ağız yaraları çıkmaya başladı bende üçüncü defa olmaya başladı ne yapmam gerekli yardımcı olabilirseniz sevinirim

 29. ya kaç gündür aynı şeyi bende yaşıyorum ama napalım. ben bu yaranın neden çıktığını biliyorum neden diye sorarsanız bu sağlıksızlıktan kaynaklanıyor. bunun ilacı sanırım yok ama iyi beslenir seniz bu hiç başınıza gelmez. o yüzden sağlıklı beslenelim. orada yazıyor ama onu dinlemeyelim . çünkü işe yaramaz niye . çünkühiç tedavisini vermiyor o yüzden dilemeyin diyorum. bu arada dili yara olanların hepsi ne geçmiş olsun diyorum bu çok acıtıcı birşey tek bir şey yiyemiyoruz içemiyoruz ama kendinizi yemeye zorlayın yada hasan taşcan arkadaşımızı dinleyelim . belki kenndimizi yemek yemeye zorlarsak geçer canınız bu dil acısı yüzünden. ama olmuş bikere napalım çok kötü birşey ama dediğim gibi canınız sıkılmasn belki benim dedklerim iş görür ama ben daha ilk kez buna yakalandım ne için sağlıklı deyildim bu yüzden bunları yazdım birde dua edebiliriz oda işe yarar. herkese geçmiş olsun. iyi günler.

 30. Merhaba arkadaslar yaklasik 15 yildir aft ile ugrasiyorum. Su ana kadar yukaridakilerin cogunu denedim. Bana sadeve aloe vera li dis macunu iyi geldi. Sanirim filoroid bize iyi gelmiyor. Hrm disler temiz olmali hem de floroid olmamali. Siz de deneyin derim. Vucudun halsiz kalmasi ve kuru ve hazir gidalar korukluyor. Selamlar

 31. en iyi ilaç kenakort bende de çok oluyordu ama bu ara olmuyor birde vitamin eksikliği sanırım büyük nedenlerinden biri

 32. slm oglumun iç damaktan dişi dışarıya fırlamış kökü cıkmış ne yapmammız gerekiyor cektirmeyi düşünüyoz ama oglum korkuyor cektirmezsek içten dış dudagnı delebilir diye düşünüyoz eger cektirmezsek ne gibi şeyler gösterir bize korkuyoruz 4 yaşında oglum üst dudagını yarık vaziyette ama şu an yardımcı olabilirmisiniznasıl önlem alabiriiz başarılar::::::

 33. arkadas ben 4 yildir cok kotu bir sekilde cekiyorum ne yaptiysam engel olamiyorum gitmedik doktor birakmadim bazi yaralarin ofurukcusu olur dediler gittim fayda etmedi her ay muhakkak 15 gun kadar cekiyorum agzimin icinde 6 yerde birden cikiyor konusmaktan bile gucum kalmiyo bunu nasil engelleyebilirim lutfen buna bir care derman bulun saygilar

 34. arkadaşlar 13 yıl sigara içtim bıraktım iki yıl bu ağız yaraları ile mücadele ettim olmadı doktor biçare bulamadı tüm değerlerim normal sigara illetine tekrar başladım kesildi biryıldır bitane bile çıkmadı şimdi yine bıraktım üçüncügün konuşamaz hale geldim anlamıyorum bunun ilacı sigaramı yani

 35. sürekli çıkıyor bi türlü geçmyor behçet olabilir dediler testlerde bişey çıkmadı ama behçet testlerle belirlenebilen bi rahatsızlık değilmiş hayalet gibi yani en önemli belirtisi ağız yarası ve cinsel bölgede çıkan yaralarmış. bi krem almıştım bulabilirsme adını paylaşıcam maraş otundan yapılmış heralde kullandığım zaman rahatlatıyo 1 saat falan.

 36. arkadaşlar benimde agızımın içinde sürekli aft agrılı yara çıkıyor size tavsiyem kenacort kullanmanız

 37. al dudağımda yara çıktı anormalmiyim bilmiyorum ama acıtınca iyi oluyo :D geçsin ama ya yeter artıkk.ne yapabilirim ?

 38. slm arkadaşlar ben bu hastaalıgı 15 senedir çekiyorum gitmedim doktor yaptırmadım test kalmadı bütün ilaçlarına kullandım doktor vitamin eksikliği dedi bütün vitamin haplarına kullandım yinede fayda etmedi kendiliğinden geçip gidiyor kesin olarak bir teşhis knulmadı bu hastalığın adına herkese geçmiş olsun

 39. ağzımda küçük beyaz içi delik bi yara çıktı ve git gide büyüyor ne yapmalıyım ara sırada acıyor. ne olur lütfen acil daha fazla dayanamayacağım çok acil.

  • AĞIZ YARALARINA ÇARE

   bende sigarayı bıraktım 17 gün oldu yaklaşık on gün ağız yaralarım geçmedi kullanmadığım ilaç kalmadı inanın hepsini denedim okadar çaresizdimki kim ne söylediyse onu kullandım tam sigaraya başlayacaktım ki bir iğne tavsiyesi aldın prednol kırklık bir tane kullandım üç günde onlarca yara iyileşti şimdi çok rahatım. yalnız bu iğne öyle rastgele kullanılacak bir iğne değil bir hekime de danışın ama kesinlikle yaralarınız geçmiyorsa bir tane kullanın derim yalnız sadece bir tane zaten bir tane yetiyor. bu acıları iyi bildiğim için yazıyorum kimsenin o acıyı çekmesini istemem kesin çözüm ama dediğim gibi iğne öyle sıradan bir ilaç değil kortizon içeriyor kullanmadan bir doktora danışın derim

 40. Çıkma sebebi kesinlikle vitaminsizliktendir..
  1. tedavi en garantisi kenakort
  2. tedavi karbonatla
  3. tedavi tuzlu su karıstır gargara yap 2 gün sıfır sıkıntı ama en acı vericisi bu..

 41. selam arkadaşlar hepinize geçmiş olsun bende de 2 yıldır bu yaralar var kendimi takip ettigim kadarıyla kuruyemiş yedikten sonra çıkıyor her kuru yemiş yedigimde yara çıkyo ben anladım ki kuru yemişten oluyo denemenizi tavsiye edrerim birde susamdan çıkıyo bunları yemedigimde sorun yok nezaman nefsime yenilip kuruyemiş yesem 1 hafta çıldırıyorum

 42. arkadaşlar.bende 8 senedir ağzımdaki yaraları aft diye biliyordum.2 gün önce aile hekiminin tavsiyesiyle cildiye uzmanına gittim.oda aft olmadığını söyledi ve beni kbb ye yönlendirdi.2 gün sonra biyopsi yapılacak.ağzında yara olanlar mutlaka bir cildiye uzmanına gitsinler.her yara aft olmayabiliyor.

  • bendede bu mendebur ağız yarası var fakat acıma yapmıyor. korkuyorum kanser diye.. sonuçlarını mail adresime bildirirseniz size minnettar kalacağım..
   gittiğiniz yerleride lütfen belirtiniz. şimdiden geçmiş olsun

 43. ya arkadaşlar bende 1 şubat 2013 te sigarayı bıraktım dilimde beyaz noktalı yaralar çıktı kenakort kullanıyorum ama bugün sigarayı bırakalı 23 gün oldu acılarım tüm hızıyla devam ediyor ne yapacağımı bilmiyorum…

 44. s.a arkadaşlar, benimde alt dudağımın iç kısmında bir yara vardı, gri renkte küçük bir yaraydı ama gerçekten çok acı veriyordu, tuzlu su tedavisini uyguladım, işe yaradı , tavsiye ederim..

 45. ben yıllardır bu ağız yaraları ile muzdarip halde ağrı çekiyorum,üniversitelerin diş hekimliği fakültelereinin oral diagnoz bölümlerine gittin yıllarca, tetradox kapsül gargara için verdiler, kloramin-t verdiler sabah akşam gargara yaptım ama geçmedi, biopsi aldılar birşey çıkmadı, mide barsak filimleri aldılar birşey bulamadılar, doktorları sağolsunlar ilgilendiler ama bugüne kadar olumlu bir gelişme olmadı, hala yaralar çıkıyor ve ağrıdan duramıyorum, bir hafta on gün beni deli ediyor. çare arıyorum.

 46. benmde var 3 tane.bi anda oldu galiba stres ve sıkıntıdan.bal sürüyorum faydası oldu bende.

 47. yemek bile yiyemiyorum. bu nasl birseydir allahm sen yardm et. herkes farkli birsy soyliyor. napalim. kesin faydasi olan birsey soyleyin. Lutfen. ..

 48. benimde ağzımda 3 yıldır ağız yaraları oluyor önce ateş ve boğaz ağrısıyla başlıyor daha sonra dilde pamukcuk dudakta yaralar ağız içinde aftlar oluyor 2 hafta geçmiyor 3 tane hastaneye gittim verilen hiç bir ilaç etki etmiyor her 2 ayda bir tekrarlıyor ve yemeği çay kaşıklarıyla zor yiyorum bu hastalığın kesin tedavisi yokmu ?

 49. bendede var aynı hastalık kendimi bildim bileli var gecmiyor öyle zamanlar oluyorki bıçakla kesesim geliyor yaraları okadar cok acı veriyor ağız içinde ne bir ne 2 10 15 tane cıktığını biliyorum geçmiyorda eğer tedavisini bulana nekadar para derse vercem okadar bıktım artık sizede geçmiş olsun..
  ha birde amoklavin 1000mg antibiyotik kulandım sakın kulanmayın onunda büyük etkisi var

 50. yav buyazıyı okuyunca okadar sevindim ki .Bende bi anormallik var diye kafayı sıyırcaktım. Fransa da yasıyorum. Bu illeti 2007 den beri cekiyorum ben ne ilaci kesfediyorsam sanki yaralar o ilaca savas acıyor kısa sure icinde o ilac veya gargara zerre fayda vermiyor. Her seferinde öyle yerlerde cıkıyorki ilginc ulasmak imkansız. Lavaboda ilac surcem diye sekilden sekile bürünyordum. ASIL ÇARE yi size ben vereyim .

  Aci biber .. Aci biber yiyin bu yara cıkınca, sonra bu yaranın acısı sanki acı yemişssiniz gibi oluyor ve bir sure sonra alısıyorsunuz. Cıksada cıkmasada farketmiyor. Suan bile dilimde okadar buyuk bitane cıktıki, ama alıstım artık. Doktor a gittim adam dilini cıkardı caresini bulursan bana da soylersin dedi :D Bosuna ugrasmayın. Gunahlarımıza kefaret olur insallah .

 51. slm arkadaşlar bnmde çıkıyor ağız içinde yaralar kaç sefer dr gitttim sayısını falan hatırlamıyorum sadece söyledikleri şu yılda kaç kez çıkıyor 3den fazla olursa behçet dediler bnmde bakmışın ayda 3kez çıkıyor hiç belli olmuyor ama kullanmadığım krem ilaç kalmadı yok kandaki demirn eksik yok çinko eksik diyorlar ama bi türlü çaresini bulamadılar çaesini bulan banada yardımcı olsun tşklr…

 52. ya arkadaşlar benimde başim belada sanki nikah tutmuş bana beni bir turlu birakmiyor bu hastalik doktora gidiyrum doktor ya stres diyor baska bir sey demiyor ne yapacagimi bilmiyorum bazen sinirimden kanatiyorum ama ne fayda.

 53. bana bir. care artik agrilardan kurtulmak istiyorum evde agzimda yara var demeye utaniyorum 1 hafta iyiyim 10 gun kotu yemek yiyemiyom zayifliyorum bukadarda olmazki yani columla cocugumla yemek yiyemiyecemmi?

 54. arkadaşlar bende ilk defa çıktı bir hafta kadar dayandım kendi kendine geçer diye bekledim ama geçmedi acısına daha fazla dayanamayıp eczaneye gittim piraldyne adında solisyon verdi o çok rahatlatıyor tavsiye ederim.

 55. bende de sürekli cıkıyor su anda var yanagımde hem vitaminsizlikten bide agzım filan çizilirse oluyor arkadaslar biraz sabredin 4-5 gün sonra gidiyor

 56. sigarayı bıraktım başıma bu ağız yaraları bela oldu. neyaptıysam boş bir hafta ongün sürüyor mecbur katlanıyorum acısına. ne söyledilerse denedim ağzı ecza deposuna döndü yok yok değişen birşey yok. ALLAH Yardımcımız olsun.

 57. ben de yıllardır bunu çekiyorum ama artık çaresini buldum ateşte kaşığı iyice kızgınlaştııp yaraya bastırıyorum birz yanıyor ama aynı günde geçiyor artık rahatım..

 58. arkadaşlar aynı sıkıntı bendede var şu anda 4 tane yara var ağzımda ne yemek yiyorum nede konuşabiliyorum.okdar araştırmalarıma rağmen kesin bir sonuca varılamadığını gördüm.ve çok önerilerde aldım şimdi birincisi kara dut şurubu dediler aldım nöbet şekeri dediler onuda aldım bitkisel çözüm bunlar. doktora çıktım gargara verdi onunda bi faydasını görmedim b2 vitamin eksiğili olduğunu düşünüyorum araştırmalarıma göre ama. en sonunca doktora vitamin ilacı yazdıracğaım Allahım kurtar beni şu yaralardan ::(((((

 59. Arkadaşlar bende de sürekli oluyordu. Kullanmadığım ilaç tavsiye kalmadı. Ama tek işime yarayan şu oldu:
  Bir bardağa biraz sirke, 1 çay kaşığı tuz, bol limon suyu, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 tane aspirin.
  Bunlari bayağı karıştırın. Ve günde 3 defa yaranin olduğu bölgeye yoğunluk göstererek gargara yapın. En fazla 2 yada 3 güne iyileşiyor ve uzun zaman tekrarlamıyor. :)

 60. ben dunyaya geleli var hic bir caresini bulamadim su an agzimi zor aciyom biktim artik intihar etmeyi bile dusunuyorum dayanamiyorum. 4 cocugum var onlara kiyamiyom allahini seven bi yol gostersin yalvariyom yurt disin da kaliyorum kullanmadiğim sey kalmadi lutfen yardim edin

 61. ağızımda çıkan yaralar çok canımı yakıyor yemek yiyemiyorum konuşurken ağrı yapıyor ben tuzlu su ile gargara yapıyorum en azından yara geçmese bile ağrısını alıyor rahatlatıyor

 62. dilimin ucunda beyaz beyaz et beni gibi şeyler var araştırmalarıma göre 1 hafta veya 2 hafta içersinde geçer dişinizi fırçalamayın gazlı içecek içmeyin fazla sıcak soğuk şeyler tüketmeyin normal ısıda tüketin. karbonat sürebilirsiniz asitik düzenleyicidir. kesin geçirmiyor ama sürekli kullanım gerekir. karbonat da dilde uyuşma yapabilir pek önermem. havucu ince ince doğrayın bir cezveye koyun üstüne su ekleyin su turuncumsu bir renk olduğunda havuçlarını süzüp suyunu dışarda bırakın. 20 dk sonra başka bir bardağa dökün için. kesinlikle etkilidir. ama bunu yatıştırabilirsiniz doktorunuza başvurmanız en iyi yöntemdir

 63. bende 3 yıldır bu yaralarla uğraşıyorum dilimde ağzımın içinde şiddetli sancılar konuşamıyorum aç duruyorum kullanmadığım şey kalmadı korkmaya başladım kötü bir hastalık çıkardiye hepinize geçmiş olsun .

 64. Sigsrayi birakinca oluyor bu yaralar oralmedik kullaninca geciyor fakat acisina katlanip yapabilmek buyuk cesaret

 65. slm arkadaşlar hepinizin yorumunu okudum. yeminle çıldırmış durumdayım. bende yıllardır bu yarayı çekiyorum. lanet olsun geçmiyor bırakmıyor yakamı. gitmediğim doktor içmediğim ilaç kalmadı. ama olmuyor. yemediğim yemekte yok her boku yiyorum. ama bi türlü b12 vitaminini yakalayamıyorum. en son bi doktor tavsiye ettiler gittim bana ilaç yazdı ve 6 ay 1 yıl kullanmamı söyledi. yaralar geçse bile ilacı bırakmamamı söyledi. ama ben ne yaptım 2 ay kullandım attım. üşendim sıkıldım ilaçtan. ağız yaraları yeniden türedi. müstehak bana. lütfen bu yazdığım ilacı dikkate alın. sadece yaralar için kullanılıyor. allah hepimize acil şifalar versin

 66. benim şu an ağzımda 7-8 tane var artık ağrıdan duramıyorum mahvoldum canım çok acıyo ama nedir çaresi bilemiyorum yakında doktora gidicem ama kesin kararlıyım çaresi neyse bulucam

 67. evet arkadaşllar allah şifa versin deyip size ağız yarası hakkında şifa olan iki formül süleyeyim 1 şap taşı aktarlarda bulunur 1 tl lik şap taşı isteyin ve günde 3 kere bir parça şap taşı ağzınıza alın ve suyunu yutmadan ağzınızda gezdirin ve nasılda tükürük bezlerinin nasılda çalıştığını göreceksiniz ağız yaranız allahın izni ve keremiyle iyileşecek ve 2 nöbet taşı buda aktarlarda bulunur şap taşının aksine bu taşın suyunu yutabilirsiniz amma en etkili olanı şap taşıdır ve ağzınızda koku felan da kalmaz. not: kullananlar allahrazı olsun desinler yeter ben de bu illetten çok çektim dolayısıyla sizi çok iyi anlıyorum

 68. benim de dişeti üzerinde bir yara oluştu. sivilceye benziyor bazen de kanıyor. dişeti iltihaplanması diye düşünerek düzenli olarak antibiotik kullandım ama geçmedi. ağız içi yaralarına BÖĞÜRTLEN yemenin iyi geldiğini biliyorum. ben reçelini denedim biraz geçti ama tekrarlıyor. 3 aydır var. bu tür yaralar ağız kanseri olabilirmiş Allah saklasın arkadaşlar sizler de iyice araştırın. erken teşhis önemli biliyorsunuz. bu konuda uzman, iyi bir doktora gitmek lazım .

 69. arkadaşlar boşuna uğraşmayın bunun çaresi yok ben hertürlü yola başvurdum yok yok yok Allah yardıncınız olsu ama size önerim sitresten uzak durun en önemli nedeni o

 70. arkadaşlar benimde halk arasında edındıgım bır cok bılgı var. aynı sıkıntıyı bende cektıgım ıcın paylasmak ıstedım. öncelikle süt iyi geliyor. en tesırlı olanı kavrulmamış tahin sürmek çok fayda saglıyor. kara dut agız yaralarına cok ıyı gelıyor ve birde lokum sekeri iyi geliyor dedıler aldım faydası oldu agrıyı dındırıyor ama tedavı etmıyor seffaf bir seker. aspırın almakta kanı ıncelttıgı ıcın agrıyı dındırıyor ınsallah herkes fayda görur Allah yardımcımız olsun.

 71. En iyi tedavisi KARA DUT receli veya yazdan dondurularak saklanmış olanı.Agız içinde bir müddet yara üzerinde tutularak yenmesi.

 72. arkadaşlar bende yıllardan beri çekiyorum. çok illet bir şey. şu anda dilimin ucunda ve dudağımda var ne konuşabiliyorum ne yemek yiyebiliyorum. benim önerim bir daha çıkmasını önlemiyor ama çıkan aftı anında bitiriyor. oralmedic kullanım yetiyor ama yaraya sürdüğünüzdeki acıya katlanacaksınız.

 73. arkadaşlar hepinize öncelikle geçmiş olsun bende bu ağız yaralarından çok çektim konuşmakta yemekte hatta su içmekte bile zorlanıyordum gitmediğim doktor kalmadı en sonunda bir dişçi bana Rivanol tozunu bir litre suyu kaynatıp soğuduktan sonra içine karıştırıyoruz bir oksijen suyu alıyoruz 2 kapak oksijen suyunu bir cay bardağına döküp üzerine yarısına kadar rivanolü sudan katıp günde üç kere gar gara yapıyoruz ve bir de a vitamini alıyoruz sabah kahvaltıdan sonra şuan çok rahatım her sey yiyip içebiliyorum allah o dişciden razı olsun bunu herkes paylaşsın bir faydam olursa ne mutlu bana malum bunun çeresini doktor bulamıyor şimdiden herkese acil şifalar diliyorum…

 74. merhaba bende aynı derten muzdariptim ama kurltuldum hamd olsun ha bu arada sıgarayıda bırakmıştım ve artış göstermiti yaralar şöyle yaptım tavsiye ederim beyaz şekri hayatımdan cıkardım ve demli caya başladım tabi oda şekersiz inşallah fayda görürüsünüz günde iki bardak demli cay

 75. Arkadaşlar benimde aynı sorun Aft oluştu.Tuzlu gargara en acı vericisi fakat bi o kadarda yararlısı.Hepsini denedim yalnız tuzlu gargara işimi gördü.Geçmiş olsun

 76. arkadaşlar 3 yıldır bu ağız yaralarıyla uğraşıyorum lütfen yardım edin şu an yanağımın içinde büyük bir tane var dilimde var napcam bilmiyorum doktorlar birşey yok diyorlar yok da neden çıkıyor herkese Allah şifa versin

 77. dudagımın içinde yara var uçuk gibi bir şey 2 senedir var kışları gidiyo fakat tekrar çıkıyo ve çok şişiyo napa bilirim

 78. Slm arkdşlar ben 2senedir cekiyorum agız yarasıni 11 gün hastanede yattım bütün tahlillerim yapıldı birşey çıkmadı dilimden parça bile aldılar 5 ay kortizon kullandım tekrar çikıyor karbonatla gargara yapıyorum bi çare bulamadım bildiginiz bir sey varsa banada yardımcı olun

 79. Ben oralmedic diye bir ilaç kullanıyorum arkadaşlar en etkili çözüm yolu bu geçmiş olsun herkese

 80. Ağzımda sürekli geçmeyen kabarık yaralar var özellikle dişlerim in dibinde ve dudaklarımda ne yapabilirim denemediim şey kalmadı yardım edin! ! ! !

 81. arkadaşlar yaklaşık olarak 8 senedr bu aftla uraşıyorum ilk seferde korktum iç hastalıkları uzmanına gittim fakat korkulacak bişe olmadığını söledi ve bana kenekort die bi melhem werdi gerçekten bir kere srünce geçio yatmaya yakın sürün çünkü tadı rahatsız edio gerçekten faydasını görürsünüz çıkarsa çıksın kenekort halladio KENEKORT MELHEM

 82. Ağızda çıkan yaralar 12 çeşit hastalığa neden olabilir.Bunların 3 tanesi ciddiye alınır hafife alınamaz. Ağız içerisindeki kitleler, öncelikle tümörleri akla getirir. ”Epulis” adı verilen tümör en sık görülenlerdendir, fakat iyi huylu bir tümördür ve kolay tedavi edilir. İrice kitleler ve bazen beraberinde derin yaralar şeklinde görülen ve hızlı ilerleyen bir ağız içi kanseri vardır. Özellikle çok sigara içmenin kolaylaştırıcı olduğu bu kanserde erken tanı yaşam kurtarıcı olabilir. Koyu renk siyahımsı kabartılarda ilk akla gelen basit kanamalar olmalı, fakat ”Melanom” adı verilen habis tümörün de benzer görünümle ağız içinde bulunabileceği unutulmamalıdır. Bir de, az tanınan, az görülen fakat %95 ağız içi kanserine dönüşen kırmızı, bazen kabartılı lekeler vardır (Eritroplazi). Erken tanı hayat kurtarır.”Lökoplazi” adı verilen bu hastalığın, %10 – 15 oranında ağız içi kanserine dönme olasılığı vardır ve çok sigara içilmesi bu olasılığı arttırır ve gelişim sürecini hızlandırır. Nedenleri arasında en çok görülenler olarak; iyi oturmamış protezlerin veya ağız sağlığı bozuk kimselerdeki seyrek dişlerin, diş etlerine yaptığı sürekli zedelenme, tütün çiğneme, sürekli olarak çok sıcak yeme ve içme sayılabilir.
  Ağız yaraları, ağız içerisinde derin veya yüzeysel doku kaybına neden olan çoğu ağrılı ve sızılı belirtilerdir ve hepsinin de ciddi hastalıkların belirtileri olarak dikkate alınmaları gerekir. Ağız içerisindeki derin yaralar özellikle ağız içi kanserlerini düşündürmelidir. Genellikle daha önceden var olan kırmızı veya beyaz belirtiler üzerinden çıkarlar ve hızla yayılırlar.”Aft” bunların en sık görüleni olup, ”ağız yarası” sözcüğünün en çok kullanıldığı hastalıktır. Etrafı kırmızı, ortası sarımsı yara şeklinde olup, aniden ortaya çıkar ve 8 – 10 günde geçerler. Ağrılı olan hastalık, birden fazla sayıda ve sık yineleyerek seyrettiğinde çok rahatsız edici olabilir. Ayrıca çok sık yineleyen aftlar ”Behçet Hastalığının” da belirtisi olabilir. Frenginin ağız içi belirtileri yara halini aldığında aftlara çok benzer sıyrıklar yapabilir ve çok yanıltırlar. Basit yanıklar, ağız içerisinde kabarcıklar ve sonra sıyrıklar yaparlar ve pek çok hastalığı da taklit ederler.Bazı ilaçlara bağlı olarak, duyarlı kişilerde yanık gibi birden ortaya çıkan ve şiddetli ağrılı olan reaksiyonlar görülebilir. Bunların şiddetli şekilleri bazen yaşamsal tehlikelere neden olabilse de genellikle kendiliğinden 15 – 20 gün içerisinde geçme eğilimindedir. Benzer şekilde yanığımsı yaralarla başlayan ve iyileşme eğilimi göstermeden sürekli yayılarak ilerleyen ”Pemfigus” adlı hastalık bu grubun en önemli üyesidir. Aynı zamanda deride de benzer yaralarla süren hastalık, sürekli ağrılı, akıntılı ağız nedeniyle hastanın beslenmesini, sıvı alımını bozar ve çok ciddi yaşamsal tehlikelere sebep olabilir. Göz korkutan bütün bu hastalıklarda, bir deri hastalıkları uzmanının erken tanı ve tedavisi hayatı yeniden yaşanabilir hale getirecektir.Her zaman ağız kanserinin en erken uyarı işaretlerini fark edemeyebilirsiniz, bu yüzden hem diş hekiminiz hem de doktorunuzun yaptığı düzenli muayeneler çok önemlidir. Diş hekiminiz, ağız kanserin erken uyarı işaretlerini teşhis edecek şekilde eğitilmiştir. Ancak diş muayenesine ek olarak aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, diş hekiminize başvurmalısınız:Tütün içmiyor veya çiğnemiyorsanız – başlamayınız. Tütün kullanımı, yüzde 80 – 90 oranında ağız kanserine neden olmaktadır. **

  Sigara içme – Sigara, akciğer kanseri ve kalp hastalığı arasındaki ilişki, iyice tespit edilmiştir.1 Sigara genel sağlığınızı da etkiler; enfeksiyonlarla mücadele etmeyi ve yaraların veya ameliyatların iyileşmesini de güçleştirir. Sigara, genç yetişkinlerde büyümenin durmasına ve gelişim ile ilgili diğer güçlüklere neden olabilir. Çoğu sigara içicisi, önceden olduğu gibi koku veya tat alamadıklarını, kötü kokan soluk ve lekeli diş riskinin oluştuğunu görürler.

  Her sigara yakışınızda, ağız sağlığınız da risk altındadır. Sigara, pipo veya puro içimi, boğaz, ağız, gırtlak ve yemek borusu kanserinin görülme ihtimalini arttırır. Çoğu insan erken belirtilerin farkında değildir veya onları göz ardı eder, bunun sonucunda da ağız kanseri sıklıkla teşhis edilmeden yayılır.

  Tütün Çiğneme – Kronik dumansız tütün kullanıcıları, kullanmayanlara nazaran 50 kat daha fazla ağız kanserine yakalanma ihtimaline sahiptir. En iyisi, sigara, puro veya pipo içilmesinden, tütün çiğnenmesinden veya burna çekilmesinden kaçınılmalıdır. Birçok yıl kullandıktan sonra bile, tütün kullanımını bırakan insanlar, büyük ölçüde ağız kanser riskini azaltırlar. Kronik ve/veya yoğun alkol kullanımı da kanser riskinizi arttırır ve tütünle birlikte alkol, özellikle yüksek bir risk oluşturur.

  En iyisi, sigara, puro veya pipo içmekten, tütün çiğnemekten veya enfiye çekmekten kaçınmaktır. Uzun yıllar kullanımın ardından bile tütün kullanımını kesen insanlar ağız kanseri riskini büyük ölçüde azaltırlar. Kronik ve/veya ağır alkol kullanımı, kanser riskini artırır, alkol ve tütün bir arada kullanıldığında risk son derece yüksektir.

 83. Arkadaşlar ağız ve dildeki yaralar için aktarlarda Nöbet Şekeri (veya Akide Şekeri) denilen şeker iyi geliyor deneyin 100 gramı 2 TL

 84. arkadaşlar bnimde üst damakda beyazlık var ve 2 aydır var doktora gititm sıkıntı yok dedi ama içime sinmedi ağzımın içi bembeyaz sizinkilerdemi öyle bnm bildiğim kırmızya yakın pempe renkli olur ama bnmki bembeyaz damaklar bi çaresi varmı ağız kanserinin belirtilerinde vaar ya korkuyorum işin açıkcası

 85. merhaba arkadaşlar, ilk defa başıma geliyor. benimde ilk önce dudağımda küçük bir yara olarak çıktı umursamadım ilk gün, sabah uyandığımda sayısının arttığını farkettim ve dudağım şişmişti, bir haftadır bu durumdayım ilaçlar sadece şişini indiriyor. ve hergün artıyor sayıları yaraların. iltihap şeklinde 3 üc sonra ağız içimdede aynı yaralar çıkmaya başladı, dilimdede varlar, dişetim ve boğazlarımda çok acıyor. bir haftadır yemek yemeği bir kenara bırakın su bile içerken acıdan ölüyorum. majezik gargara, cefbir plus,furacin,fito,bactroban kullanıyorum inanın sadece yarayı yumuşatma özellikleri var kurutmadıkları için, onun haricinde acıyı ve agrıları azaltmak iz kalmasını önlemek için bepanthol, parol kullanıyorum. hala yaralarımda bir iyileşme söz konusu değil. inanmazsınız ağladıgım aksamlar oldu dayanamadım, üc gece penisilin vuruldum. Allah hepimize şifa versin, derdi veren Allah dermanınıda verir inşAallah. umarım hepimiz sağlığımıza kavuşuruz..

 86. arkadaşlar bende 7-8 yıldır oluyor
  1-kara üzümü iyice çekirdeğiyle çiğneyeceksin yaralı olan bölgelere dilinle özellikle değdireceksin
  2-sumaklı suyla gargara
  3-orjinal nar ekşisi
  4-karbonat +tuz+ su +limon tuzu gargara
  herkese çok geçmiş olsun sıkıntıdan uzak durmya çalışacaağızz…

 87. arkadaşlar sigarayı bırakmak istediğimde 171, 170 miydi onu aradım bakır köy ruh sinir hastalıklarından randuvu aldım ilacı bir hafta kullandım agzımda dilimde yaralar çıkdı o ilaçları kullanmayın pizkolojunuz ve sinir stres vapıyo bidaha düzelmiyo ben ne yapacamı bilmiyorum

 88. Arkadaşlar,bende de son zamanlarda sürekli aft ve uçuk çıkıyor.Aft yani ağız içi yaraları başlar başlamaz hemen o bölgeye karbonat koyup bir süre bekletin ve tükürüp mümkünse çalkalamayın.Bunu yapamıyorsanız ılık suda bol karbonatı eritin ve gargara yaparak ağzınızı karbonatlı su ile çalkalayın.Ama arkasından normal su ile çalkalamayın(etkili olması için).Hem acısını alıyor hem de çabuk iyileşmesini sağlıyor.Bunu aft olduğunda sık tekrar edin,işe yaradığını göreceksiniz.

 89. Ben behçet hastasıyım.Yaşım 17.Ağzımdaki yaralar bazen o kadar fazla çıkıyo ki konuşamaz hale geliyorum.Diş macunu kullanamıyorum malesef o kadar doktara gittim ama hiç bişey bulamadılar hatta behçet ide geçmiş felan dediler.Lütfen bildiğiniz iyi bir romatoloji doktoru varsa önerin.Bide ona gidiyim!!!!

 90. arkadaşlar agız yaraları için ilaç var bırakın doktor safsatalarını insana zülümden başka birşey yapmıyorlar. ben tam 8 yıl çektim.

 91. arkadaşlar hepinize geçmiş ölsun ben tam 35 yıldır çekiyorum tek ilacı kenacot-orabase A pomad özellikle yemeklerden 20 dakika önce ve yatarken yara üzerine sürünüz

 92. arkadaşlar çocukluğumdan beri çekiyorum denemediğim yöntem kalmadı diye bilirim 5 yada 6 gün sonra geçiyo ne yaparsanız yapın ama sinirlenince bende daha çok çıukıyo bunuda söylemeliyim
  şimdiden herkese geçmişler olsun…

 93. selam arkadaşlar benim ağzımın içinde boğazımda ve dilimin altında irili ufaklı ve beyaz beyaz 10-15 arası yara çıkıyor.bu sorun ayda 1 kesinlikle tekrarlıyor ve geçmesi 1 hafta 10 gün sürüyor.ne konuşabiliyorum ne de yemek yiyebiliyorum.bu sorunu yaşamış ve tedavisini uygulayıp şifa bulmuş arkadaşlardan yardım ve öneri bekliyorum.selametle

 94. arkadaşlar bunun tek sebebi sitres dizi izlerken bile sitres yapıyoz benimde 5 günde bir tekralıyo at yarışı oynuyorum beşde beş giderken inanılmaz sıkıyorum kendimi ertesi gun yara oluyor agzımın içi

 95. limon tuzu sürün geçici bir çözüm ama 2 ile 3 gün arasında geçiyor sonra tekrar aft çıkıyor ne yazıkki 9 yaşındaki kızımda da olmakta çok pis bir hastalık ALLAH herkesin yardımcısı olsun

 96. Arkadaşlar berberlerde bulunan kan taşı var onu tuz gibi törpüleyin ve yaranın üzerine bırakın sonrasında bırakın kalsın yutmayın lavaboda biraz bekleyin bu sırada tükrük bezleriniz sel olacaktır olsun lavaboya aksın ama sakın tükürmeyin. bir kaç dakika bekledikten sonra sel olan tükrüğünüzle birlikte ağzınızda gargara yapın bu sizi biraz rahatlatacaktır. Bir kaç gün bunu yapın iyileşme garantisi var. :) saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek