Ağız kanseri öldürüyor

Ağız kanseri öldürüyor

Ağız kanseri, genellikle 40’lı yaşlardan sonra ve çoğunlukla da erkeklerde rastlanılan, ileri tanı yöntemlerine rağmen teşhis edilmesi zor olan bir kanser türüdür.

40 yaşından sonra ve daha çok erkeklerde rastlanılan kanser türü; ne yazık ki ileri tanı yöntemlerine rağmen teşhis edilemiyor.

Ağız kanseri yılda 12 bin kişiyi öldürüyor

Her yıl ağız kanseri teşhisi konulan 40 bin vakanın 12 bini ölümle sonuçlanıyor.

Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Prof Dr. Taner Yücel, yaptığı açıklamada “Ağız kanserlerinin teşhis ve tedavisinde en büyük görev diş hekimlerine düşüyor. Rutin diş hekimi kontrolleri çok önemli” dedi

Dünya Sağlık Örgütü; en ölümcül sekiz kanser türü arasında ağız kanserini de sayıyor. Her yıl 40.000 vakaya ağız kanser tanısı konuluyor; bu rakam yıldan yıla artış gösteriyor. Ağız kanseri nedeniyle 1 yılda hayatını kaybeden hastaların sayısı ise ne yazık ki 12.000.

Ağız kanseri genelde 40 yaş üzerinde görülüyor

Türk Diş hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, kanser haftası nedeniyle yaptığı açıklamada; baş ve boyun bölgesinde cilt kanserlerinden sonra görülen 2. kanser tipinin ağız kanserleri olduğuna dikkat çekti.

Açıklamada; “Ağız kanserlerinin görülme sıklığı yaş ile birlikte artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre vakaların yüzde 95’inden fazlasının 40 yaş üzerinde olduğu bildirilmiştir. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülmesinin nedenleri arasında alkol ve sigara tüketimi gelmektedir.” denildi.

Diş hekimlerine ağız kanseri tanısında büyük görev düşüyor

Günümüzde ileri tanı yöntemlerine rağmen ağız kanserlerinin geç teşhis edilebildiğini kaydeden ve diş hekimlerine büyük bir görev düştüğüne dikkat çeken Türk Diş hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel şöyle dedi:

“Tanı ve tedavisi geciken hastaların yarısı yaşamlarını ilk 5 yılda kaybetmektedir. Ağız kanseri lezyonları belirgin klinik semptom ve ağrı ile kendini göstermemektedir. Birçok vakada klinik muayene de yetersiz olduğundan tanıda biyopsi kullanılması önerilmektedir. Bu yüzden diş hekimlerine önemli bir görev düşmektedir.

Hastaların periodik muayenelerinde iyi bir anamnez ve ayrıntılı bir muayene erken teşhiste önemli rol oynamakta ve hayat kurtarmaktadır. Rutin diş hekimi kontrolleri de bu yüzden gereklidir. Bu anlamda Türk Diş hekimleri Birliği’nin 28-31 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştireceği 101.Dünya Diş hekimleri Kongresi bilimsel programında diş hekimlerine konu ile ilgili bilimsel yenilikler sunulacaktır.”

Ağız kanseri belirtileri

TDB Başkanı Yücel; şu belirtileri sıralayarak kamuoyunu ağız kanserine karşı dikkatli olmaya çağırdı:

“Ağızda geç iyileşen yaralar, lenflerde büyümeler, ağız yumuşak dokularının esneklik kaybı ve hareket zorluğu, kulak ağrısı, kanama, dişlerde hareketlilik, konuşma ve yutma güçlüğü, protez kullanmada zorluk ağız kanserlerinin klinik belirtileridir.”

Standartlara uymayan dolgu ve protez tehlikeli

TDB tarafından kanser haftası nedeniyle yapılan açıklamada ağız kanserlerine neden olan risk faktörleri de sıralanarak kamuoyu uyarıldı.

– Alkol,

– Sigara ve diğer tütün ürünleri,

– Kötü beslenme,

– Virüsler (Human Papilloma Virus; HPV),

– Lökoplaki ve liken planus gibi kansere dönüşme riski taşıyan yumuşak doku lezyonları,

– Yumuşak dokulara ve dile temas eden kötü yapılmış diş restorasyonları, taşkın dolgular, hatalı kuron köprü restorasyonları, dil sırtını kesecek şekilde aşınmış diş dokuları,

– Tıbbi standartlara uygun olmayan dolgu ve protez malzemeleri (kron, köprü, estetik dolgu malzemeleri).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek