Aile mutluluğunun altın kuralları

Uzmanlar, bir evi paylaşıp geleceğin ailelerinin temellerini oluşturacak çocukları yetiştiren kadın ve erkeğin her konuda eşit söz sahibi olması gerektiğini belirterek sorunları çözmek için eşlerin birbirlerine karşı ılımlı davranmaları gerektiğini belirtiyor.

Sosyal Hizmet Uzmanı Kemal Gökcan, eşlere ilişkilerde iyi bir iletişim kurmaları için çeşitli tavsiyelerde bulundu. Gökcan, erkekler ile kadınlar arasındaki farklılıklar ve nasıl başa çıkılacağı ile ilgili tavsiyelerinin yer aldığı etkili iletişim önerilerini şöyle sıralıyor…

Zaman bulun

Asla eşinizle başkalarının da bulunduğu ortamlarda, bir barda önemli bir şeye karar vermeyin. Sadece ikinizin olduğu bir zaman oluşturun, televizyonu kapatın ve elinizdeki konuya konsantre olun.

Dikkatinizi dağıtmayın

Mümkün olduğu kadar çok göz temasında bulunun. Birçok kişi bunun kanapeden ziyade yemek masasında daha rahat sağlanabildiğini düşünür ama her ikiniz için de neresi uygunsa orayı seçin.

Cümlenize ‘Hissediyorum ki…’ diye başlayın

Bu, iki şey için önemlidir. Ne hissettiğinizi düşünmek zorunda kalacaksınız ve her an söz saldırısında bulunacağınızı düşünen eşinizin tüylerinin diken diken olmasını engellemiş olacaksınız.

Dinleyin

Dinlemek bir çeşit sanattır. Eşinizin konuşmasını bitirmesine izin verin, sabırlı olun ve o konuşurken söyleyeceği kritik bir şeye karşı kendinizi nasıl savunacağınızı düşünmeyi bırakın.

Onu anlamaya çalışın

Eşinizin size söylediklerini anlamaya çalışarak onlara doğru yanıtı vermeye gayret edin. ‘Sanırım bunu söylemek istiyorsun ki…’ gibi yanıtlarla onu anladığınızı gösterin. Bu her iki tarafa da aynı kulvarda olduğunuzu hissettirecektir.

Ilımlı davranın, uyumlu olun

Eğer işler kızışıyorsa ılımlı davranmaya gayret edin. Bunun bir rekabet olduğunu asla düşünmeyin.

Ufak ufak halledin

Eğer büyük bir karar almanız gerekiyorsa ya da hileli bir meseleyi halletmeniz lazımsa olayları ufak parçalara bölün ve her gün birazını çözümlemeye çalışın. Sonunda her şeyin daha açık ve belirgin olduğunu göreceksiniz.

Açık olun

Belirsiz olmak yerine kesin ve açık olun. Mesela ‘Arabayla ilgili hiçbir şey yapmıyorsun’ yerine ‘Arabaya perşembe günleri benzin koymanı isterdim’ deyin. Böylece eşiniz ne istediğinizi bilecek ve genel bir kritikle yaklaşmanıza göre daha az kırılacaktır.

Onun moduna uyum sağlayın

Bazı konulara gülmek normaldir ama ortaya atılan bir espri konuşmayı etkileyerek bazen de olayı tersine çevirebilir.

Ona karşı gelmeyin

İsimler takmanın, aşağılamanın hatta hafifçe kasıtlı davranmanın bile iyi bir iletişimde yeri olamaz. Konuya sadık kalın ve asla eşinize karşı gelmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek