Akdeniz diyeti ömrü de uzatıyor

Avrupalı uzmanlarca yapılan bir araştırma, Akdeniz diyeti uygulayıp günde en az yarım saat egzersiz yapan yaşlı insanların ölüm nedenlerinde yüzde 60’a varan bir azalma olduğunu ortaya koydu.

Wageningen Üniversitesi’nden Profesör Kim Knoops’un yönetimindeki çalışmada, obez deneklerin de Akdeniz tipi beslenme sayesinde önemli ölçüde kilo verdikleri, tansiyonlarının normale döndüğü, şeker kolesterol ve trigliserit oranlarının düzeldiği belirtildi.

Avrupa’nın 11 ülkesinde 10 yıl süreyle, sağlığı iyi, sigara içmeyen, az alkol kullanan ve fiziksel olarak aktif 2339 kişi üzerinde yapılan çalışma, Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde yayınlandı.

Wageningen Üniversitesi’nden Profesör Kim Knoops tarafından yürütülen çalışmada deneklere, meyve, sebze, zeytinyağı ve balıktan oluşan Akdeniz Diyeti uygulandı. Sonuçta, günde yarım saat olarak yapılan egzersizle birlikte, yaşlı insanların ölüm nedenleri olan kanser, kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıklarda yüzde 60 oranında azalma olduğunu görüldü.

180’i obez olan deneklerin, Akdeniz tipi beslenme sayesinde iki yıl içinde önemli ölçüde kilo verdikleri, tansiyonlarının normale döndüğü, şeker, kolesterol ve trigliserit oranlarının düzeldiği, iyi kolesterol oranlarının arttığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek