Akdeniz diyetinin sırrı

Akdeniz diyetinin kalp krizlerini önleyebildiği ve bazı kanser tiplerinin riskini azaltabildiği, uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır.

Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların kronik hastalıklara daha az yakalanmaları ve ortalama yaşam sürelerinin daha uzun olması araştırmacıların ilgisini çekmiş ve yapılan bir takım deneysel çalışmalarla da bu bölgenin diyetsel alışkanlıklarının buna sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Temellerini Girit, Yunanistan ve Güney İtalya halkının yemek alışkanlıkları kalıplarından alan, Akdeniz Diyetinin kalp krizlerini önleyebildiği ve bazı kanser tiplerinin riskini azaltabildiği uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır.

Araştırmalara göre, Girit ve Yunanistan’ın bazı bölgelerinde yaşayan erkeklerde koroner kalp hastalığı görülme sıklığının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Yunan erkeklerinde koroner kalp hastalığına bağlı erken ölüm oranı Amerikalılardan yüzde 90 daha azdır. Yapılan bir başka çalışmada Akdeniz diyeti ile beslenen koroner kalp hastalarında ikinci kalp krizi görülme riski yüzde 70 azdır.

Nedir bu Akdeniz Diyetinin sırrı?

Akdeniz’de kırmızı et seyrek yenir ve mandıra ürünleri fazla yağlı değildir. Diğer yağ tipleri yerine zeytinyağı kullanılmaktadır.

Akdeniz bölgesinde geleneksel olarak bol miktarda yeşil sebze ve meyve, fasulye, mercimek gibi taneli sebzeler ve baklagillerin bütün türleri yetişmektedir.

Akdeniz Diyetinin temelleri

Haftalık:
– Normal miktarlarda balık (kümes hayvanlarından daha fazla yararlı)
– Normal miktarlarda kümes hayvanları
– 4 taneye kadar yumurta

Günlük:
– Normal miktarlarda peynir ve yoğurt ( az yağlı veya yağsız tipleri)
– Bol miktarda taze meyve sebze, hububatlar, baklagiller, tohum cinsi yiyecekler ve kuruyemişler.
– Diğer yağlar yerine en önemli yağ olarak az miktarlarda zeytinyağı
– Yemeklerle birlikte günde bir-iki kadeh kırmızı şarap.
– Ekmek, makarna, pirinç, bulgur, kuskus, patates vs.
– Ayrıca günlük fiziksel aktivite ve günlük 6 bardak su.

Bunların dışında sarımsak, bazı yeşillikler ve otlarda Akdeniz Diyetinin temel besinleri olabilirler. Ancak, bunlar hakkında yeterli araştırma yapılmamıştır.

“Akdeniz diyetinin sırrı” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek