Akıllı beslenme ile hastalıklardan korunun

Günümüzde insanların karşılaştığı pek çok rahatsızlığın doğru beslenme ile yenilebileceğini biliyor muydunuz? Bunun için hangi besinin neye iyi geldiğini bilmek ve bu besinleri günlük öğünlere akıllı bir şekilde paylaştırmak gerekiyor.

Uykusuzluk

Doğal bir gevşetici olan triptofan maddesi açısından zengin besinleri günlük öğünlerinizden eksik etmeyin. Yani muz, yumurta, tavuk, ekmek, pirinç, makarna, süt özellikle de peyniri… Gece yatmadan önce mutlaka 2 çay kaşığı bal ilave edilmiş 1 bardak süt için.

Yorgunluk

Konsantrasyon bozukluğu ya da sürekli yorgunluktan şikâyetçiyseniz tuzlu yiyeceklerden vazgeçmeyin.

Kabızlık

Kepek ekmeği, sebze, meyve özellikle elmayı (kabuğu ile) her gün düzenli olarak yiyin.

Aşırı stres

Strese yol açan nedenlerden biri de vitamin eksikliğidir. Stresli zamanlarda sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için C ve B vitaminlerine gereksinim duyulur. Özellikle B vitaminlerinin eksikliği önemli bir etken oluşturup stresle baş etme becerisini düşürür. Bu nedenle bol C ve B vitaminleri içeren meyve ve sebze yiyin.

B grubu vitaminleri kaynağı olan karbonhidratlı besinlerin yanı sıra et, balık ve peynir gibi proteinli besinler tüketin. A ve C vitaminleri dışında bol licopen içeren domatesi ise her öğünde tüketmeye özen gösterin.

Depresyon

Mutluluk verici besinlerin başında bir parça çikolatadan daha iyisi yoktur. En az çikolata kadar muz da mutluluk veren besinlerdendir. Depresyon geçiriyorsanız her gün 1 muz yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek