Aknelere karşı fotodinamik tedavi

Yeni geliştirilen fotodinamik tedavi metodu ile çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi artık daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Uzmanlar, özellikle aknelere karşı etkili bir tedavi yöntemi olan fotodinamik tedavi hakkında açıklamalarda bulundu…

Dermatolog Dr. Metin Oğuz fotodinamik tedavi konusunda şunları anlattı:
“Pek çok cilt şikâyeti fotodinamik tedavi ile giderilebiliyor. Bu tedavi yöntemi, başta ABD olmak üzere dünyada benimsendi ve hızla yayılıyor.”

Fotodinamik tedavi nasıl uygulanıyor?
Cilde ALA denen bir madde uygulanıp 3 saat sonra lazer uygulaması yapılarak kansere sebep olan hücreler, akne mikropları ve irileşmiş yağ bezleri tahrip ediliyor. Ciltte geçici bir kızarıklık oluşuyor bu hafif soyulma ile en geç bir haftada iyileşiyor. Uygulama sonu 2 gün dışarı çıkmamak gerekiyor. Bir hafta güneşten sıkı bir koruma ile dışarı çıkılabiliyor.

Hiçbir kalıcı yan etkisi olmayan fotodinamik tedavi ile orta ve şiddetli sivilcelerde hızlı bir düzelme, genişlemiş deliklerde daralma, yağlanmada azalma, ince küçük izlerde azalma sağlanıyor. İyileşme yeterli görülmezse 1 ay sonra ikinci gerekirse de üçüncü seans uygulanabilir.

Ağızdan ilaç kullanımına gerek olmayan bu tedavide, diğer tedavilere göre hızlı sonuç alındığı gibi hastalar ilaçlara bağlı yan etkilerden de korunmuş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek