Akupunktur bebek şansını artırıyor

Yapılan araştırmalarda; tıbbi tedaviye yardımcı olarak çözümler getiren, migrenden bel ağrısına kadar pek çok hastalığa iyi gelen akupunkturun, doğurganlığı da olumlu yönde etkilediği görüldü. Migren, bel ağrıları, kadınlarda adet ağrıları, astım, kilo sorunları, alerjiler ve daha birçok hastalığın tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılan akupunkturun, doğurganlığı artırdığı da yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı.

New York’ta bulunan Cornell Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bilim adamı Raymond Chang’ın, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar üzerinde yapmış olduğu bir araştırmaya göre, akupunktur tedavisinin doğurganlık üzerinde olumlu etkisi var.

Klasik tedaviye destek
‘Fertility and Sterility’ dergisinde yayımlanan bu araştırmaya göre, 2 bin yıldan da eski olan akupunktur tedavisi sayesinde sadece yumurtlama ve kadınların adet dönemi daha düzenli olmuyor, aynı zamanda kan dolaşımının düzene girmesine bağlı olarak rahim de daha iyi kanla beslendiği için, doğurganlık da artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) resmi verilerine göre, akupunktur 54 hastalığa iyi geliyor.

Akupunktur, bazen mevcut tedaviye ek olarak, bazense tek başına yararlı olabiliyor. Uzmanlara göre; akupunktur kısırlık ve doğurganlık konusunda, daha çok klasik tedaviye yardımcı bir tedavi. Yapılan son araştırmalarda akupunkturun doğurganlığı artırdığını gösteriyor ancak, bunun bir ‘kısırlık tedavisi’ olduğunu söylemek yanlış.

Sperm sayısını da çoğaltıyor
Akupunktur ayrıca, adet düzensizliklerini ve menopoz şikâyetlerini de gideriyor. Rahmin daha verimli hale gelmesini sağlıyor, vücuttaki sistemlerin düzgün çalışmasına yol açarak cinsel isteği de artırabiliyor. Yapılan araştırmalarda, akupunkturun, erkeklerde de üreme sağlığına olumlu etkisi olduğu görülüyor.

Akupunkturun, özellikle erkeklerde sperm sayısını artırdığına yönelik çok araştırma var. Bundan dolayı, akupunkturun doğurganlığı artırdığını söylenebilir. Akupunktur, doğurganlık konusunda sadece bir yardımcı tedavi. Ancak baş ağrısı, şişmanlık gibi rahatsızlıklarda da tek başına tedavi edici olabiliyor. Bazen destekleyici, bazen tedavi edici bir yöntem akupunktur.

Akupunktur, merkezi sinir sistemini ve otonomik sinir sistemini uyararak, etki ediyor. Özellikle de kan dolaşımının düzene girmesi, hızlanması; üreme organlarının yanı sıra diğer organların da daha çok kanla beslenerek daha iyi çalışmalarını sağlıyor.

Akupunktur nedir?
Akupunktur; vücutta belirli noktalara iğne batırmak suretiyle çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur. Alıcı hücrelerinin ve sinir uzantılarının çok yoğun olduğu akupunktur noktalarına batırılan iğneler sayesinde, merkezi sinir sistemine bir uyarı gidiyor. Yani merkezi sinir sistemine, hasta olan organınızla ilgili bir uyarı gönderiliyor. Böylece insanın, kendi kendisini tedavi etmesini sağlayan sistemler harekete geçiyor ve bir sonuç ortaya çıkıyor. Bazı hastalıklarda sonuç hemen görülebilirken, bazılarında ise birkaç seans gerekebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek