Akupunktur tedavisi doğurganlığı artırabilir mi?

Uzmanlarca hazırlanan yeni bir rapora göre, hamile kalmaya çalışan kadınlar akupunktur sayesinde doğru yolda ilerleyebilirler. Akupunkturun kadınlarda doğurganlığa olan faydalarının tıp literatüründe incelendiği raporda bu eski tekniğin stresi azaltmaya, üreme organlarına olan kan akışını hızlandırmaya ve yumurtlama sürecini düzenlemeye yardımcı olduğu, böylece hamile kalmayı kolaylaştırdığı ortaya konuyor.

Akupunktur en eski tedavi yöntemi
Cornell Üniversitesi’nden araştırmaya başkanlık eden Dr. Raymond Chang’e göre hamile kalmaya çalışan kadınlar doğurganlığı artırıcı önlemler listesine akupunkturu da ekleyebilirler. Hamile kalmaya çalışanlar çok sayıda farklı teknik deniyorlar. Akupunktur bu bakımdan, etkisi kanıtlanmış, iyi bir seçenek’ teşkil ediyor.

2000 yıldan daha uzun zaman önce Çin’de ortaya çıkan bu eski tedavi yöntemi vücudun belli bölümlerine ince iğnelerin saplanmasını içeriyor. Geleneksel Çin tıbbı teorisine göre bu noktalar vücudun içinden geçen enerji yollarına ya da meridyenlere bağlanıyor. Akupunktur bu doğal enerji akışının yumuşak bir biçimde gerçekleşmesine yardımcı oluyor.

Doğurganlığın en büyük düşmanı stres
Batılı araştırmacılar akupunkturun beyinde yumurtlamayı etkileyen merkezler üzerinde etkili olabileceğini, aynı zamanda beyinde stresi azaltacak şekilde iş görebileceğini keşfettiler.

Stres ve beyin doğurganlık üzerinde önemli rol oynayabilir. Çünkü stres kadının vücudunda yumurtlama işleminin tam anlamıyla gerçekleşmesini engelleyebilir. Stresten arınmış olmak da doğurganlığı artırır. Aşırı stres altında olan kadınların çoğu zaman adetten kesilmesi, çoğunlukla rahatlatıcı tatil dönemlerinde hamile kalınması da bunun bir kanıtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek